Se on tälläinen:
"Anonyymi
2024-02-16 10:29:13
Mitä se sinulle kuuluu?. Mene muualle möliseen!"
Eli "turpa kiinni" jos olet eri mieltä kuin me aitolaiset. Huvittavaahan asiassa on että sama porukka itkee kuinka sillä ei ole sananvapautta. Totuushan on kuitenkin että jos tällä jengillä - aitolaisilla - olisi valta, niin niitä jotka uskaltaisivat olla eri mieltä kuskattaisiin keskitysleirille "uudelleenkoulutkseen". Ihan ISIKSEN malliin.
PS. Ja mitä pannaan vetoa, niin tästäkin aloituksesta tehdään aitolaisten toimesta poistopyyntöjä. Ne eivät kuitenkaan toteudu yksinkertaisesti siksi, että Suomessa on sananvapaus, joka on meidän moniarvoisen yhteiskunnan tuki ja turva.
"Anonyymi
2024-02-16 10:29:13
Mitä se sinulle kuuluu?. Mene muualle möliseen!"
Eli "turpa kiinni" jos olet eri mieltä kuin me aitolaiset. Huvittavaahan asiassa on että sama porukka itkee kuinka sillä ei ole sananvapautta. Totuushan on kuitenkin että jos tällä jengillä - aitolaisilla - olisi valta, niin niitä jotka uskaltaisivat olla eri mieltä kuskattaisiin keskitysleirille "uudelleenkoulutkseen". Ihan ISIKSEN malliin.
PS. Ja mitä pannaan vetoa, niin tästäkin aloituksesta tehdään aitolaisten toimesta poistopyyntöjä. Ne eivät kuitenkaan toteudu yksinkertaisesti siksi, että Suomessa on sananvapaus, joka on meidän moniarvoisen yhteiskunnan tuki ja turva.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No tuohan nyt on itsestään selvyys. Kiihkouskovaiset ovat sokeata porukkaa, joilta ei riitä lähimmäisen rakkautta kuin omalle väelleen. Kaikki muut ovat väärässä.
Sellaista halusit valehdella muista nimitellen asiattomasti ”kiihkouskoviksi”.
Kuvittelt olevasi itse rakkaudellinen muita kohtaan, mutta kirjoitat vain mitä sylki suuhun tuo.
”Huvittavaahan asiassa on että sama porukka itkee kuinka sillä ei ole sananvapautta. Totuushan on kuitenkin että jos tällä jengillä - aitolaisilla - olisi valta, niin niitä jotka uskaltaisivat olla eri mieltä kuskattaisiin keskitysleirille "uudelleenkoulutkseen".”
Tämän mölinän sananvapaudesta aloitti äärioikeisto. Nopeasti se omaksuttiin PS:ten keskuudessa ja yllätys – joidenkin uskovien keskuudessa.
Kun keskustelu kulttuuri alkoi rappioitumaan muutaman vuosi sitten, rääväsuisemmat alkoivat itkeä sitä, kun heillä ei kuulemma ollut ”sanamvapautta”. Tämä levisi koskemaan pian sitäkin, kun joku ilmaisi heidän kanssaan olevansa eri mieltä, kuulemma heidän sananvapauttaan rajoitettiin.
Nyt PS:set todellakin pyrkii rajoittamaan muiden sananvapautta, paitsi itsellään he pitävät oikeuden sanoa mitä sylki milloinkin suuhun tuo, eivätkä edes piittaa enää mistään hyvistä tavoista.
Lukisit omat viestisi..
Missä on todisteesi, että PS pyrkisi rajoittamaan sananvapautta, päinvastoin mitä tunnetusti ajavat…? Vai kirjoititko taas asiattomasti mitä sylki suuhun toi ja PS-vihaasi korostaen?Sananvapaudessa on aina ollut rajansa, kuten uhkaus ja kunnianloukkaus, jota jotkut vihaiset vasemmistolaiset kuvittelevat voivan yksin käyttää aseenaan julmia kunniaa loukkaavia valheita toisista esittäen ja kaksinaismoralistisesti hölistä kepeästi ”sananvastuusta”, joka ei koskisikaan heidän omia puheitaan.. Sitten alkavat puhua sananvapauden puolesta, kun heitä itseään syytetään rikoksista. Vasemmistolaiset ne haluavat sananvapautta rajoittaa ja tehtailla oikeudenkäyntejä, mikä on näkynyt oikeudenkäynteinä, jotka liittyy esim. kristilliseen vakaumukseen, näkemyksiin uskonnoista tai poliittisiin näkemyksiin islamin leviämisen haittapuolista. Useat ovat olleet aiheesta asioista puhumista, eivät henkilöön käyvää kunnianloukkausta valhein, jota Halla-ahoa vastaan on kohdistunut ja vieläpä erityisen törkeästi tietyssä yhteydessä.
Ja he syrjivät muita käyttäen ”turvallisia tiloja” poliittisena aseenaan,
eivät päästä puhumaan, eivät anna tiloja, buuaavat kun tietyn ryhmän edustaja on paikalla tai puhuu.. cancelointia.. wokettamista.. PS ei tätä todellakaan ole tämän kaiken takana, vaan konservatiivit ovat juurikin syrjinnän kohteina. Taas jälleen purkivät rajoittamaan sananvapautta ”eheytyshoidoilla”, jotka laajentaen tarkoittavat sananvapauden, uskonnonvapauden ja itsemääräämisoikeuden rajoittamista ja muita rajoituksia, kuten kotikasvatukseen puuttumista. Haluavat viedä oikeuksia toisin uskovilta ja ajattelevilta, rajoittaa heidän tilaansa ja näkyvyyttä yhteiskunnassa. Mummomuori vääristelee asiat tapansa mukaan unohtaen tämän kaiken.
”Sananvapaudessa on aina ollut rajansa, kuten uhkaus ja kunnianloukkaus…”
Kyllä ja tätä mieltä olen ollutkin. Samoin olen miettinyt niitä ajojahteja, joita etenkin PS:ten kannattajat jatkuvasti tekivät niille henkilöille, jotka aivan asiallisesti kritisoivat aatetta.
”Vasemmistolaiset ne haluavat sananvapautta rajoittaa ja tehtailla oikeudenkäyntejä, mikä on näkynyt oikeudenkäynteinä, jotka liittyy esim. kristilliseen vakaumukseen, näkemyksiin uskonnoista tai poliittisiin näkemyksiin islamin leviämisen haittapuolista.”
:D No sitten on melkoinen määrä myös PS:sissa sekä muissa äärioikeisto piireissä vasemmistolaisia, kun aikoinaan tämän tehtailun aloittivat. Suurin osa tosin ei johtanut syytteisiin.
Mutta ne, jotka ovat uskaltaneet asiasta tehdä ilmoituksen ja mitkä ovat johtaneet syytteen nostamiseen, niin taitaa PS:ssa olla melkoinen määrä näitä rikoksiin tuomittuja.
Nythän kyse on siitä, saako toisen aatemaailmasta ilmasta jotain vai ei. Nyt Halla-aho on siis kääntänyt takkiaan, eikä sallikaan enää sananvapautta muille kuin omalle puolueelleen.
Imaseppa välillä porukan rauhanpiippua. Poliisipiiriin terveisiä.
kerron heti kun näen
"Mitä se sinulle kuuluu?. Mene muualle möliseen!""
Tämä on sitä Jeesuksen esimerkin seuraamista, lievä sellainen. Jeesus oli paljon ankarampi sanoissaan tällaisille "mölisijöille" ja sanoi suorat sanat ja tämäkin on vain Jumalan rakkautta, että jospa tämä mölisijä ymmärtäisi tehdä parannuksen ja pelastua. Rakkaus on suurin asia kristinuskossa, Jeesus on se Rakkaus. Amen
"Tämä on sitä Jeesuksen esimerkin seuraamista, lievä sellainen. Jeesus oli paljon ankarampi sanoissaan tällaisille "mölisijöille"..."
Tämä varmaan oli ironiaa`
Sinä olet tosiaan palstan yleinen vitsi.
Eivät nuo ole uskossa olevien viestejä,
mutta tämäkin aloituksesi on ihan omaa asiatonta käsialaasi, kun yleistät jonkun yhden anonyymin kirjoittajan jutut ihan muiden syyksi ja keksit täysin mielivaltaisia ylimeneviä mielikuviasi muista Isisilläkin leikkien. Normaalit ihmiset eivät halua tuoda keskusteluihin jatkuvasti natseja, Hitleriä, Isisiä ja muita vastaavia lyöden niillä asiattomasti muita, vaan ottavat ne esiin vain silloin, kun on oikeasti tarve, ei suosien kyseisiä sanoja, ei vain leikkien vakavilla asioilla.
No enpä oikein tiedä jos oikein palstaa rehellisesti katsot niin mistä muusta täällä tehdään ketjuja kuin homoista tai jostain seksuaalivähemmistöistä. Sitäkö se lahkoissa oleva kristillisyys on tai sen ydinsanoma. Eilen esimerkiksi oli kansallinen veteraanipäivä mutta palstalla kukaan ei edes huomioinut sitä vaikka he ovat se joukko joka sen sananvapauden ja uskonnonvapaudenkin ovat lunastaneet meille. Äkkipäätään en yhtään aloitusta löytänyt jossa heitä olisi kiitetty, kaikkia en jaksa kahlata kun palstalla on tuo hullu seksilinkki pommittajakin mutta runsaasti oli aloituksia homojen hommista ja siitä ketä saa päästää naimisiin ja miten.
Huvittavaa, että joku loukkaantuu tuollaisesta. Varsinkin kun loukkaantuja on itse yksi palstan trolli.
No eikös aitouskovat ole ammentamassa täällä päivästä toiseen eriävistä mielipiteistä jopa vainoa , että juu. Osa ateisteistakin käy ehkä turhan herkillä mutta tavallaan siinähän on vakka kantensa löytänyt. nauttikaa.
Mitä tarkoitat aitouskovilla? Onko se mielestäsi asiallinen termi puhutella toisia ihmisiä, lähimmäisiäsi?
Kristittyjen vaino on ihan fakta, maailmalla. Suomessa ei niinkään, mutta tapaus Räsänen, Puolimatka, Ruotsala ja monet muut vähemmälle huomiolle jääneet ovat selvä todiste, että nimenomaan kristittyjen mielipiteiden ilmaisua yritetään tahallaan hankaloittaa. Samaa ei tapahdu toiseen suuntaan. Tietenkin kristityt tahot kritisoivat lakeja ja kirkon toimintaa, mutta sillä ei tunnu olevan vaikutusta. Muuta kuin "joku loukkaantuu".
No siis palstallahan on olemassa "näkymätön" kööri noita aitouskovia jotka tosiaan ovat itse itsensä nimenneet ja noin ollen halunneet tehdä itsestään "parempia uskovia"
Suomessa mainitsemaasi todellista vainoa ei tapahdu, toki on eriäviä mielipiteitä, ne eivät ole vainoja koska ihan samalla tavalla kuin noita listaamiasi ihmisiä heillä on oikeus uskonnon- ja sananvapauteen. Kun sitten puhutaan todellisesta vainosta jota maailmalla tapahtuu puhutaan ihan eri asioista ja on suorastaan törkeää että Suomen jotkut lahkolaiset ovat rinnastamassa itseään ihmisiin jotka todellakin menettävät jopa henkensä sen vuoksi joten lopettakaa tai edes hävetkää.
Aitouskovat voivat olla parempia uskovia. He pitäytyvät tarkemmin Jumalan sanassa. Eivät homostele itse ja sanovat homoutta synniksi. Muut sanoo, että homous on hyvä asia. Onhan tässä aika iso ero. Sano sinäkin homoutta synniksi niin olet parempi uskovainen objektiivisesti tajuttuna.
TI oli siis oikeassa homot ovat aitouskovien kristinuskon keskiössä.
Mikä ihmeen "synti"? Ei Suomen laki tunne sellaista sanaa. Miksi moisen epämääräisyyden pitäisi rytmittää ihmisen tekemistä?
Eihän siellä ole isää tai äitiäkään. Olet orpo poika.