Avasivat yhden tutkinnan uudelleen ja ylen sivuilla on juttua. Siinä todetaan:
"Nyt poliisia kiinnostaa erityisesti tiedot ja havainnot tapahtumien aikaan 14 vuotta sitten Lyttyläntiellä liikkuneesta punaisesta autosta"
Oikeasti, muistaako joku jonkun punaisen auton 14 vuoden takaa?
>simiti<
"Nyt poliisia kiinnostaa erityisesti tiedot ja havainnot tapahtumien aikaan 14 vuotta sitten Lyttyläntiellä liikkuneesta punaisesta autosta"
Oikeasti, muistaako joku jonkun punaisen auton 14 vuoden takaa?
>simiti<
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yllättävästi ihmisille tulee mieleen kaikenlaista. Jos ei muuta, niin joku muistaa miten yhdellä Arskalla oli tapana joskus 15 vuotta sitten ajella siellä ja tällä just tuollaisella autolla...
Kun tulee lisää vinkkejä, saattaa niitä yhdistelemällä selvitä jotain ratkaisevaa.
En ollut koskaan aikaisemmin kuullut tuosta tapauksesta. Jos joku toinenkaan ei ole kuullut, niin ei ole myöskään osannut antaa vinkkiä vaikka jotain tärkeää tietoa olisi ollutkin.
xLiner
Punaista autokuskia jännittää nyt ja on aivan sekaisin jos joku näkikin hänet ja muistaa ja tietää hänet niin punaista autokuskia ei naurata nyt
...punaista autokuskia... noh, saattahan sen punaisen auton kuskin naama nyt punottaa. 🤣
>simiti<
Mitä se on tehnyt eikö käyttänyt vilkkua vai mitä on tehnyt
No tuossa olisi linkki katoamisuutiseen:
https://yle.fi/a/74-20074942
>simiti<
Murhaajan täytyis jäädä kiinni mutta luulis poliisien saavan tietää kenellä kaikilla on ollut tuohon aikaan honda prelude ja ihmisten tietävän kenellä oli silloin honda prelude
Kannattaa poliisien käydä tuolla seppoeerikkiekmannilla mitä pikimmiten
Poliisilla ei vaikuta olevan tosiasiallista halua saada näitä juttuja ratkaistuiksi. Jos itse olisin tutkinnan johtajana, käskisin tiimin selvittää kaikkien punaisten Honda Preludeiden, jos merkki nyt oli tuo joka yllä oli esillä, omistajasuhteet, ja siitä perkaisin lähialueilla olevat Hondat. Kun Hondien omistus alkaa olla selkeä, sen jälkeen ei muuta kuin Roaming tiedot puhelin antenneista, ja Honda ukon liikkeet voidaan havaita kännykkämastojen kautta, milloin, ja missä.
Kun kännykkätiedot yhdistyvät autoon, on kuski siinä.
Poliisi ei viitsi ottaa kännykkätietoja, eikä hae oikeudelta lupaa saada noita tietoja operaattorilta.
Odottaa vain että joku kylä Jooseppi tulisi kertomaan että sillä parin kilometrin säteellä asuvalla Erkki Niilonpoika Erkillähän on sellainen auto tuossa lähellä.
Naurettavaa
Taitavat jo kuskit artikkelin mukaan tietää. Nyt tarvitaan enää todisteita auton liikkeistä. Silti, puhelin tiedoista se selviäisi. Totta.
Kun ei ole Moosestakaan jää vain demokratia.
Putin on uusi Mooses, Messias , Allah, ja Herra ISOHerra