Monet vain odottaa että tulee kutsu töihin.
Oletteko tehneet muutoksia asiaan 2024 ja alkaneet oikeasti ihan itse hakemaan työtä josta saa palkkaa?
No miltä uusi työ tuntuu heille jotka oikeasti hakeneet työtä ja oletteko viihtyneet? Palkkaaa tullut min. tuplat kuin olisi työtön eli mihin olette rahan käyttöä suunnanneet?
Oletteko tehneet muutoksia asiaan 2024 ja alkaneet oikeasti ihan itse hakemaan työtä josta saa palkkaa?
No miltä uusi työ tuntuu heille jotka oikeasti hakeneet työtä ja oletteko viihtyneet? Palkkaaa tullut min. tuplat kuin olisi työtön eli mihin olette rahan käyttöä suunnanneet?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Nämä sun turhanpäiväset, ivalliset alotukset jo kyllästyttää. Tee muutos 2024 ja lopeta nämä.
En kyllä odota lutsua töihin, mutten muutenkaan elä mielestäni harhoissa - tai sitten se kuvitelma on harhani.
Enkä ole ajatellut tehdä mitään oikeastaan muutoksiakaan mihinkään, koska tilanteeni on oikeastaan hyvä ihan ilman työtä.
Ja onhan se mahdollista että työssä viihtyy. Ei kuitenkaan välttämättä. Varmaa on kuitenkin se, että ilman työtä viihdyn oikein hyvin.
Näetkö ongelman? :-D
Ja toi ilmeinen raha-asia. Se on kirjoitettu ikäänkuin raha tekisi elämästä mielekästä. En usko niin, että rahan kuluttaminen tekee elämästä mielekästä. Mutta ollakseni rehellinen: olen jäävi asiaa kommentoimaan.
Varmaa on kuitenkin se, että jos tämä maa on keksinyt systeemin jolla voi olla tekemättä töitä, niin kiitos. Ja turha houkutella minua pyörittänään sitä pyörää, joka moisen mahdollistaa. Jos siihen haluatte muutosta, niin muuttakaa systeemiä. Minä en nimittäin ole kiinnostunut varsinaisesti tekemään työtä näillä ehdoilla - mutta haluan korostaa, että aivan täysin eri syistä kuin nämä lakkoilijat.
Eikös ny olekkaan työvoimapula , kyllä ootellaan että jotain mukavaa ja hyväpalkkaista tarjousta tippuisi postiluukusta , mutta ei näin keväällä tai kesällä....palaillaan syksystä ... ehkä .
Kohta ne tekijöitä tarvii, kun ensin lakkoillaan talousluvut huonoiksi, sitten YT-toiminnalla raivataan lakko-kommarit riveistä ja katenssiajan jälkeen palkataan parempia työntekijöitä.
Nythän on työpaikkojen - ei työntekijöiden - puute:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010232430.html
Mitenpähän käy ensi vuonna, kun TE-palvelut siirtyvät kunnille. Siirtyykö työllistämisrahat muihin projekteihin? Onko henkilökohtaisen uravalmennuksen määrää kenties jo nyt vähennetty? Siinä sitten mietitään työelämän kohtaanto-ongelmia.
On niitä haettu, mutta oon todennut, että yrittäjät ottaa töihin vain oman poikansa/tyttärensä.
Ilman yrittäjyyttä Suomi ei tästä taloustilanteesta nouse!
En ole hakenut 4 vuoteen töitä. Miksi vaivautua koska ei töihin pääsisi.
Ikärasismi on niin rajua ettei töihin pääse vaikka on paperit ja kunto kohdillaan.
Tästä kunnosta sen verran. Mä olen nähnyt sellaista sissiporukkaa, että töihin tullaan vaikka olisi jääty katujyrän alle. Siinä sitten laitetaan botoksit naamaan ja rypyt sileäksi, koska ulkonäkö, se on siinä ammatissa tärkeintä! Arvostan!
Osa ei ymmärrä, että ovet olisi auki muuallekin sillä pärställä, vaikka ilman botoxia!
Työvoimapula on nyt niiiiiin kova, että yritykset ovat jalkautuneet ovelta ovelle menetelmällä etsimään työntekijöitä. Ei tarvitse siis hakea töitä 😁
Täällä kirjoitellaan että työvoimatoimisto on määrännyt töihin ?
Ei ne määrää muuta kuin kuntouttavaan työtoimintaan, tai karenssin.
Juuri niin. Työkkärit eivät tiedä, mitä tarkoittaa TES:n mukainen työsuhde.