Joku voisi vähän kysellä Kiurun ja Marinin, ja sitä kautta puolueen, roolia terveydenhuollon tuhoamisessa.
Marinkin ihan oikeasti täysi bimbo.
Marinkin ihan oikeasti täysi bimbo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sössiä noi osaa.
Sössöttää suursössijä.
ATOMIstudio: Kimmo Leino – Suomen terveydenhuollon tahallinen alasajo
https://rumble.com/v4d6ap8-atomistudio-kimmo-leino-suomen-terveydenhuollon-tahallinen-alasajo.html
Täysin tahallaan tehty asia, poliittisin motiivein. WEF?
SDP:n Kiuru oli varsinainen "KuoliaaksiPuhuja" -ja oli Jokapaikan Jarruna !
-
SDP:n Marin oli 40Miljardin VelanTekijä - Ja KARKASI vastuuta Ulkomaille !
Eli VarsiNaisia OmanPesän LIKAAJIA - Joita Ei Olisi Saanut Ollakkaan !
Ota iltaryynisi mölisijä jotta rauhoitut.
Suomessa on ollut vuodesta 2003 lähtien porvarienemmistöisiä hallituksia ja eduskuntia (ennen Marinin hallitusta) jotka ovat koko ajna leikanneet julkisen terveydenhuollon ja vanhustenhuollon raharesursseja päämäränään yksityistää molemmat ykistyisille terveysfirmoille ja vanhus"palvelu"firmoille.
Ite oot bimbo.
Marin on bimbo.
Demaritkin on ay-pomojen juoksupoikia.
Kun ei osata, niin ei osata.
Ja sitten ei tunnusteta kun möhlitään.
Kyllä se on nykyhallitus joka haluaa säästää nimenomaan SOTE-menoista!
Sote-himmelin loi kepu ja demarit.
Paksu tyttö haukkui hallitusta vaikka ite oli pääarkkitehtejä Sotea värkätessä.
Saarikon paskamahaemakko kusi tosiaan koko SOTE:n.
Se oli täysin Kepun vaatimuksen syy miksi nyt maksamme Sotesta liikaa, eli sotealueita on ihan liikaa.
OECD:n tietojen mukaan väite on roskaa, Ruotsissa on toteutettu uudistus vielä kalliimpana.
Pötyä.
”Joka ainut vuosi me lisäämme yli miljardin lisää rahaa sosiaali- ja terveyspalveluihin. Se on valtava summa tilanteessa, jossa me velkaannumme koko ajan. Ja mistä tämä johtuu? Se johtuu siitä sote-mallista, jonka teidän hallituksenne teki”, Orpo sanoi kyselytunnilla, kun opposition keskustalaiset painostivat terveyspalveluiden tilanteesta.
Tuohan pitää potkia pois valtiolta, koska terveyden hoidon tarkoitus ei ole olla Orpon ja Purran tulonsiirtoautomaatti, vaan tuottaa vaikuttavin hoitoa sairauksiin. Tuollaiset virkamiehet tuottavat hoitoja, missä päivässä on varaa vain kahteen vaippaan.
”Julkinen talous ei kestä tämänkaltaista sotea”, latasi VM-päällikkö A-studiossa
Tarkoitus SOTEsotkussa on ollut koko ajan tehdä ihmisten sairaudesta yksityisen puolen rikastumisen lähde.
Palattava vanhaan terveyskeskus käytäntöön. Kyllä Suomella on varaa asukkaansa hoitaa. Joka muuta väittää niin ei ole tutkinut sitä lailliseksi tehtyä valtion varojen ryöstämistä rosvokoplalle.
On meillä toiminut vaikeampiakin aikoina hoito ilman velanottamista.
Nyt Orpo piru on ottamassa lisää velkaa koko ajan ja myymässä valtion omaisuutta. Mihin ne rahat pesän tekee olis kiva tietää kun mikään ei riitä mihinkään?
Suomi on ajettu konkurssin partaalle leikkimällä rikasta hyvinvointi valtiota jolla on varaa rahoittaa ulkomaita miljardeilla.
Koska suomi voi alkaa keräämään toimeentulotukea EU:lta ym ryöväreiltä.
Sanna Marinin (sd) ja Annika Saarikon (kesk.) sote-lehmänkaupan tuloksena syntyi tämä järkyttävän kallis hallintomalli, jossa potilas unohdettiin. Iltalehden hiljattaisen uutisen mukaan eri alueilla toimii yli 600 sellaista johtajaa, joiden palkka ylittää 100 000 euroa vuodessa.
Ei tuosta tule lasta eikä paskaa. Peli vihellettävä poikki ja pitäydyttävä vanhassa toimivassa systeemissä. Nyt jää hoitamatta sairaat, vanhukset ja lapset.
Tuon hökötyksen suunnittelijat vastuuseen kun ei pääse ajoissa hoitoon.
Lapsia pitäisi synnyttää lisää, mutta missä?
Kotona, tienvarren levähdyspaikalla ilman apua, tai matkattava satojen kilometrien päähän pariviikkoa ennen laskettua aikaa.
Edellisellä kaudella varoitettiin Soten rahoituksesta, mutta eihän se mennyt kuuleviin korviin, ja tässä sitä nyt sitten ollaan, oppositiosta räksyttävät terveydenhuollon ongelmista, juuri niistä mitkä itse ovat aiheuttaneet?
Jo vuosia sitten SDP:n silloinen puh.johtaja Jutta Urpilainen sanoi telkkarissa, että nuoret lääkärit on voitava pakottaa töihin sellaiseen terveyskeskukseen, minne ei lääkärit muuten halua mennä, koska yhteiskunta on maksanut lääkärien koulutuksen.
Toisaalta ongelma on siinä, että erikoissairaanhoitoon tulevien lähetteiden määrä on kasvanut valtavasti, koska terveyskeskuksissa ei ole riittävästi kokeneita lääkäreitä.
Siksi SDP:n nykyisen puheenjohtajan Antti Lindemanin kannattaisi muuttaa puolueensa pakkotyölinjan koskemaankin kokeneita lääkäreitä eli kokeneet iäkkäämmät lääkärit pakotettaisiin syrjäseutujen lääkäreiksi, koska yhteiskunta on maksanut heidänkin koulutuksen.