Perättömät syytteet perheväkivallasta

Anonyymi-ap

Miehistä jotka kokevat naisten tekemää väkivaltaa, 56% kertoi että heidän naiskumppaninsa todella laativat vääriä syytteitä siitä, että mies olisi käyttänyt naista fyysisesti tai seksuaalisesti hyväksi. Miehiä jotka ovat kokeneet naisten esittämiä valhesyytöksiä oli tutkimuksessa vähemmän kuin 3% kaikista.

Väärillä syytteillä uhkailu on yleistä tilanteissa, joissa naiset syyllistyvät väkivaltaan miehiä kohtaan. 73% miehistä, jotka kokivat naisten tekemää väkivaltaa, ilmoitti tutkimuksessa että heidän kumppaninsa uhkasi tehdä vääriä syytteitä.

Miksi ihmiset syyttäisivät väärin perustein kumppaniaan perheväkivallasta? Väärät syytökset ovat perheväkivallan muoto, yksi työkalu hyväksikäyttäjän "työkalupakissa". Ne ovat hyväksikäyttäjien tapa manipuloida, hallita ja ylläpitää valtaa kumppaneihinsa.

https://www.gmu.edu/news/2022-04/expert-addresses-common-misconceptions-about-men-who-experience-intimate-partner

Tuon perusteella 200 munasarjakkaassa on luokkaa 3 niinkin ilkeää tapausta, että tekevät tekevät perättömiä rikosilmoituksia. Tutkimuksen aikaan, vuonna 2022 USA:ssa oli vahvat metoo lait voimaassa, samansuuntaiset kuin meillä nyt Suomessa sannalait.

23

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koettu on. Tarvisi pistää turpaan 😆

      • Anonyymi

        Ja sinä ihmettelet että tuli ns kattila varpaalle ja lähtö kartanolle? Intuitiolla kysyn


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sinä ihmettelet että tuli ns kattila varpaalle ja lähtö kartanolle? Intuitiolla kysyn

        Ihmettelen tätä kartanoa, on kallis ollut. Missähän kaikki viina on.


      • Anonyymi

        "Koettu on. Tarvisi pistää turpaan 😆"

        Mitä olet kokenut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Koettu on. Tarvisi pistää turpaan 😆"

        Mitä olet kokenut.

        En kerro. Saan vielä turpaani.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmettelen tätä kartanoa, on kallis ollut. Missähän kaikki viina on.

        "Ihmettelen tätä kartanoa, on kallis ollut. Missähän kaikki viina on."

        Tuskin kukaan kertoo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja sinä ihmettelet että tuli ns kattila varpaalle ja lähtö kartanolle? Intuitiolla kysyn

        Miksi kattila?


      • Anonyymi

        Oletko aloittaja saanut naiselta joskus turpaan ja jäikö siitä syvä henkinen pipi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Koettu on. Tarvisi pistää turpaan 😆"

        Mitä olet kokenut.

        Ilmeisesti täyttä huuhaata jauhava aloittaja komppaa itseään ja esiintyy oikein kokemusasiantuntijana. Sulla ei nii leikkaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi kattila?

        Kattilat jakoon ns, kunhan yritin osoittaa tämän guben juttujen naurettavuuden, miksi tiadustelet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kattilat jakoon ns, kunhan yritin osoittaa tämän guben juttujen naurettavuuden, miksi tiadustelet?

        Kai se oli taas ihan suurtalouskeittiöön ym kallellaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmettelen tätä kartanoa, on kallis ollut. Missähän kaikki viina on.

        Se onkin sit korkeintaan se ainoa olennainen kysymys enää tässä- missä viinat yms


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😍 ­­­N­y­m­f­­­o­m­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      No mutta jos 56 prosenttia itte kerto, että syytökset perättömiä👍🤦‍♀️

    • Anonyymi

      Onpa niitä miehissäkin kuule heiluttamassa huulten välistä ihan täyttä skeidaa

      • Anonyymi

        Se on suuruuden kokemus


    • Anonyymi

      Millaisia on vahvat metoolait?

      • Anonyymi

        Reinikaisilta ei oo sit kysytty


    • Anonyymi

      Naiset on koston haluisempia kuin miehet, sen olen huomannut itsekin. Jollei toisen tekemiset ole mieleen, pyritään monin eri tavoin vaikeuttaa sellaisen arkea. Mustamaalaaminen on helppoa ja niin normaalia, naisille varsinkin. Kärjistetään asioita ja tarvittaessa ylireakoidaan. Uhriutuminen toimii kans manipulointi keinona.

    • Anonyymi

      Niin eihän moni väkivallan käyttäjä pidä käytöstään väkivaltaisena. Totta kai on niitäkin jotka perättömästi syyttävät mutta siitä tuo aloitus ei suoranaisesti kerro. 56% ei joko koe toimintaansa väkivaltaisena, valehtelevat tai ovat joutuneet perättömien syytteiden kohteeksi. Kyllähän yleensä väkivallan käyttäjä itse pitää toimintaansa oikeutettuna. Moni kognitiivisella tasolla tiedostaa että laitonta on että kannattaa olla myöntämättä. Mutta ei hätää, syyllisyyden osoittamiselle on suomessa aika kovat vaatimukset että tuskin tulee ketään syytöntä tuomittua. Aika paljon on niitä syyllisiä jotka saa jatkaa hautaan asti.

    • Anonyymi

      M. Moringin puolustusasianajaja avasi silmiä kans siitä, onko Mika ehkä enemmän uhri kuin syyllinen? Yllätyin puolustajasta, kun mainitsi, että olisi ollut itsari, josta nyt löydetty nainen löydettiin? Tällaisten syytösten edessä mies on aika aseeton, koska lynkkaaminen on ehdotonta ja armotonta, johon olen itsekin sortunut?

      Toivottavasti totuus selviää, eikä uhriksi joudu syyttömiä. Muistelen kuitenkin, että on Mikasta löytynyt asioita, jotka ovat puoltaneet uskoa pahaa hänestä, mutta onko ne tosia vai mielikuvitusten muokaamia väitteitä? Naiset osaavat olla syytösten ja koston himoisina säälimättömiä ja raukkamaisia.

      Todellinen pahuus löytyy sieltä mielen syövereistä ja miten on menneitään kokenut ja niillä ei välttämättä ole todellisuuden kanssa mitään totuutta? Media ja asioiden tuoma julkisuus värittää mielikuvia harhaisiksi toisilla helposti? Perhe- ym. väkivallat kasvaa toisten mielissä helposti potenssiin, syynä on enemmän pelot kuin totuus?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuntemani väkivaltainen nainen HMV, yritti tappaa omat lapsensa. Sen jälkeisissä parisuhteissa hän on pahoinpidellyt tai uhkaillut veitsellä jokaista miesystäväänsä. Lähes jokaista noista miehistä hän on syyttänyt pahoinpitelystä tai raiskauksesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4387
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1743
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe