Voinko olla raskaana?

millaisia oireita tulee kun on raskaana? ehkäisy jäi viime viikolla ja pari päivää siitä lähtien on ylävatsa ollut koko ajan kipeä. Tähän liittyy muutamana kertana päivässä myös lievää pahoinvointia..
Lisäksi olo on jatkuvasti turvonnut ja tuntuu, että maha on täynnä ilmaa.
Toivottavasti tämä on jotain muuta, mutta ajattelin kysellä voisivatko nämä oireet mahd. merkitä raskautta? tai voiko edes niin nopeasti tulla oireita??
61124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sillähän se selviää!

Äänestä

PÖLVÄSTI mistä ihmeestä me se tiedettäis ookko raskaana vai et TEE TESTI

Äänestä
  • eikö täällä saa kysellä enää neuvoja..?? jos et lukenut viestiäni tarpeeksi tarkkaan, siinä nimenomaan kyselin raskausajan oireista!

    Äänestä

unohdin mainita, että vaikka menkkojeni pitäisi alkaa vasta yli viikon päästä, on minulla ollut viime viikosta lähtien jatkuvasti semmoinen olo, että "valuttaisi", menkat alkaisivatkin etukäteen... ja menkkani ovat kuitenkin aina olleet säännölliset!

minua kauhistuttaa tehdä testi. En uskaltaisi katsoa tulosta kuitenkaan.

Äänestä
  • On vähän samantapainen tilanne...Mulla on tullut sellaista tiputteluvuotoa vaikka menkkojen ei pitäisi alkaa kahteen viikkoon vielä, ja aina ovat olleeet säännölliset.

    Kyllähän nuo sun oireet voisivat viitata raskauteen, mun kaveri sanoi että silläkin oli ihan alkuraskauden aikana semmonen tunne että menkat alkaa, mutta turhaan ootteli.
    Käy ihmeessä apteekista raskaustesti, niin sillä selviää, etkä tarvia hermoilla turhaan asian takia. Niin minäkin tässä aion tehdä...:)
    Hyvää päivänjatkoa!!!

    Äänestä

voit olla raskaanana aina jos oot ollu suojaamattomassa yhdynnässä. raskaana voi olla vaikka olisi ehkäisyä käyttänytkin.


pikkuvinkkinä...

noin nopeesti ei tule oireita!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija-83 kirjoitti:

millaisia oireita tulee kun on raskaana? ehkäisy jäi viime viikolla ja pari päivää siitä lähtien on ylävatsa ollut koko ajan kipeä. Tähän liittyy muutamana kertana päivässä myös lievää pahoinvointia..
Lisäksi olo on jatkuvasti turvonnut ja tuntuu, että maha on täynnä ilmaa.
Toivottavasti tämä on jotain muuta, mutta ajattelin kysellä voisivatko nämä oireet mahd. merkitä raskautta? tai voiko edes niin nopeasti tulla oireita??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu