Jälleen kerran joudutaan turvautumaan puhtaan tuulivoiman varaan.
Mitäs persut tähän?
Mitäs persut tähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Tuulivoimakin on paskana.
Vain 16 MW.
Tuottaa yli miljardi kertaa enemmän kuin ol3 paskavekotin.
Suomen kulutus nyt 9799 MW
Omaa tuotantoa 6791 MW
Tuontia jo 3007 MW
Vientiä 0 MW
Ydinvoimaa 2740 MW
Vesivoimaa 1567 MW
Jossattuuvoimaa 16 MW
Haihatteluvoimaa 79 MW
Teollisuus yhteisk. 1339 MW
Kaukolämpö yhteisk. 944 MW
Muuta voimaa 71 MW
Elspot hintaa 71 € / MWh
No eipä ole, vaan normaali vuosihuolto. Muut atomihyrrät tuottaa ytimennävertäjiä.
Olkiluoto 3 on Vuosihuollossa mikä on sen ensimmäinen vuosihuolto!
Vuosihuolto on täysin suunniteltu huoltotoimenpide
Vuonna 2009 piti valmistua ja vasta nyt tarvii huoltaa...olé olé olé
Täysin Suunniteltua, eiku😅😅😅😂😂😂🤣🤣🤣
Miksi noita vuosihuoltoja ei tehdä Tuokokuun - Syyskuun välisenä aikana ?
Lomakausi, ei ole työvoimaa.
Totta kai niitä tehdään. Kaikki ydinvoimalamme huolletaan ja huollot pyritään tekemään siten, että verkoissamme riittää virtaa vaikka 1 ydinvoimala on huollossa.
Nokun laite käynnistettiin maalikuussa 2023, niin nyt on vuosi täynnä.
Kyllä tehdään, mutta vuorotellen. Vesivoimaloitakin huolletaan.
Viimeinen mahdollisuus nostaa sähkön hintaa tänä talvena laittamalla pannu huoltoon talviaikana.
Kyllä!
Huollon siirto kesälle, ei tule kysymykseen. Koska🤑🤑🤑🤑🤑 kuppaavat kansaa...
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Onko nyt palkallinren vapaa työntekijöillä vai huoltaako nekin jotain?
Tämä olkiluoto 3 on se kuuluisa kankkulan kaivo. Kuukauden välein huollossa. Paskan Ranska möi siinä näkee miten EU: suuret valtiot kusettaa Suomea ja edenvalvojat antaa tämän tapahtua.
Suomelle ollut Eu sta Pelkkää Haittaa+ järkyt kulut!
Eikö Päättäjillä ole Älkiä puuttua asiaan????
Naton "hyöty" muuttui heti alkuunsa sodanuhaksi , ja aseiden uusimiseksi, koska euroopan " On" Annettava aseensa Ukrainalle!
Sodan tukeminen Pitkittää sotaa, ja Lisää uhrimääriä!
Sairasta!
Uhraavat kansansa, Yhdysvaltojen kääriessä rahat.
Venäjältä Saatas halvalla!!!
Ellei länsi olis kiristänyt natoon ja pakotteisiin.
Sehän oli niin, että länsi käski valita puolen. Joko lännenpuolella, tai heitä vastaan. Puolueettomuus ei ollut vaihtoehto, ja heikot päättäjät valitsi väärin.
OL3 on ennakkosuunnitelmien mukaisessa vuosihuollossa.
Ydinvoimalat ovat meidän energiantuotannon kulmakivet.
Niille tehdään vuosihuoltokalenterit jotka laaditaan siten, että energiantutantomme säilyy ja sähkön hinta pysyy kohtuullisena. Kaikki ydinvoimayhtiöt ovat tussa palaverissa mukana.
OL III on ollut vuosihuollossa jo vuodesta 2009 asti. Milloinka vuosihuolto tulee päätökseensä ?
Millä teholla se on pyörinyt, ja eikö ne ollut huollossa ja lakossakin jo pari kertaa?
Minkäänlaista järkevää selitystä ei ole kuulunut miksi huolto tehdään talvella ? Uusi laitos.
Uraanisauvat piti vaihtaa kun olivat säteilemättömiä. Uudet saivat paukuttaa atomeita vuorokauden ympäri seuraavat puolivuotta.
...idioottiparvi tietysti nillittää että " Putleri se oesi myönynnä halavalla " ... ei persuilla taida olla tuossa osaa eikä arpaa ... muistellaanpa vain kuka ja ketkä hallinnoivat , kontrolloivat ja kyttäsivät hallitusvastuussa ollen koko rakentamisajan haitaten , hankaloittaen ja keksimällä keksien jos jonkinlaista haittaa , hankaluutta ja hidastetta .. hieman tavoistaan ja pyrkimyksistään poikkeavasti tilaaja sai kustannukset menemään rakentajan piikkiin , tavallisestihan viherpiiperömme ovat pitäneet piikin auki jos vastapuoli on ollut ihan oikea ulkomaalainen ... vaan tällä kertaa toimittaja taisi olla väärältä ilmansuunnalta .. lieneekö nyt sitten takaisinmaksun aika , yleensä metsä vastaa niinkuin sinne huudetaan ja laitoksen rakentajat olivat ammattilaisia ...
Nyt on viherpunavassari taas pössytellyt oikein kunnolla, kun jutut on mitä sattuu.
Ilmasen sähkön aikaan on järkevää tehdä huollot eikä tuottaa muutaman sentin sähköä . Jauhaa sitten kun taksat on kohdillaan sehän on bisnestä eikä hyväntekeväisyyttä.
Ei ne koskaan hajonneita ole olleet, ellei sabotaasia. Ajoitettu huolto liian aikaiseen. Katso tilastoja hinnoista, ehkä joka toinen vuosi kuukausi, mutta kun päästiin hintojen makuun niin sitten vaikka mitä vähän väliä.
Suomen kulutus nyt 10045 MW
Omaa tuotantoa 7074 MW
Tuontia 2992 MW
Vientiä 0 MW
Ydinvoimaa 2734 MW
Vesivoimaa 1793 MW
Jossattuuvoimaa 23 MW
Haihatteluvoimaa 3 MW
Kaukolämpö yhteisk. 967 MW
Teollisuus yhteisk. 1341 MWQ
Muuta voimaa 71 MW
Elspot hintaa 68 € / MWh
Onneksi on sentään EU turvaamassa Suomea ja ahkerat ulkomaalaiset toimittamassa ruokaa suomalaisille.