mä haluisin tietää kuinka paljon on normaali juominen ja kuinka usein ??
Mikäs sitten lasketaan alkoholismin puolelle ?
Eli jos mies ottaa joka lauantai saunakaljaa n.6-8 onko se normaalia ?
Entäs jos se ottais joka päivä 1-2 kaljaa ?
Tai jos olisikin sellainen että kerran kuukaudessa kaks päivää sikakännissä(pe-la ja su KRAPULAssa)
Mikäs sitten lasketaan alkoholismin puolelle ?
Eli jos mies ottaa joka lauantai saunakaljaa n.6-8 onko se normaalia ?
Entäs jos se ottais joka päivä 1-2 kaljaa ?
Tai jos olisikin sellainen että kerran kuukaudessa kaks päivää sikakännissä(pe-la ja su KRAPULAssa)
Vastaukset 23
Vanhimmat
Nettitestit eivät välttämättä ole paras mahdollinen lähde hankkia faktatietoa, mutta ei kai tuo satutakaan:
http://www.taitolaji.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=24
TAI
http://www.taitolaji.fi --> Mitä tiedät alkoholin käytöstäsi? --> Audit-testi
"Terveen keskikokoisen aikuisen alkoholin kulutuksen riskirajoina pidetään naisilla 5 annosta kerralla tai 16 annosta viikossa ja miehillä 7 annosta kerralla tai 24 annosta viikossa."
En nyt kyll tarkoittanut mitään tilastoja ja yleistä keskustelua kun on hirmu moni nainen esimerkiksi sanoo " mies juo paljon "
Tai mies juo liian usein,,,
Niin kuinka usein se sitten juo ja minkä verran.
Mun mieheni esim joi ennen vanhaan kerran kuussa päänsä täyteen ,, en pitänyt sitä pahana.
Nykyään se juo noin perjantaisin 6 kaljaa ja lauantaina neljä tai viis,,,alan pitämään sitä pahan merkkinä koska se lisääntyy ja on jo joka vkl:ista
Mä pidän sitä paljona, että mun mies on juonut viimeiset 4 vuotta joka päivä kaljaa. Joskus se on pullo päivässä, joskus mäyräkoira, mutta joka päivä se juo. Olen koittanut sanoa että lopettaa, mutta tämä ei ole hänelle kuulemma ongelma, hän vain pitää oluen mausta...
Kyselit, että mikä alkaa mennä alkoholismin puolelle ja yritin löytää sinulle hieman faktatietoa.
Tärkein kriteeri tuossa hommassa on se, että kumpi on isäntä talossa: juoma vai juoja. Isäni joi aikanaan pään täyteen vain muutamia kertoja vuodessa, mutta sitten sitä oltiinkin ensiapuasemalle koko perhe.
Ystäväni taas "villien opiskeluvuosin" varjolla on juomassa 1-2 kertaa viikossa, mutta hän ei satuta juomisellaan ketään muuta, ei koskaan juo oksentelu-/sammumispisteeseen ja kykenee olemaan ilman tarvittaessa. Tuo juomamäärä on pidemmän päälle terveydelle vaarallista, mutta ehkäpä aikuistuminen ja työt tulevaisuudessa muuttavat elämätapoja.
Kun taas puhutaan alkoholista parisuhteessa, tuoppimäärä ei ratkaise. Jos mies tai vaimo istuu baarissa harva se ilta, vaikka vain yhden tuopin kanssa, se ottaa päähän. Jos taas se yksi ainoa känni-ilta vuodessa sattuu jonkun tärkeän tapaamisen tai merkkipäivän päälle, satuttaa sekin, vaikka muuten puoliso olisi "ihmisiksi".
Itse pitäisin jatkuvaa kaljalla lotrausta pahana. Jos olutta tarvitsee useampana iltana viikossa (siis enemmän kuin yhden ruokaoluen), ei hyvä. Jos kännin tarvitsee viikottain, ei hyvä sekään. Mielipiteeni on kuitenkin hyvin subjektiivinen aikaisempien kokemusteni vuoksi. En voisi ikinä olla miehen kanssa, jota olut hallitsisi edes hetkellisesti.
Minä puuttuisin jollain tavalla tilanteessasi miehen juomiseen. Moni muu taas varmaan ei... olipas taas hemmetin hyödyllinen vastas =)
Voi voi. Eihän 1-2 olutta näy etes tilillä! Jos tuo aiheuttaa ongelmia niin ongelma on jossain muualla kuin miehessä. Samoin jos vetäsee mäyriksen viikonloppuna. Eihän tuommonen määrä mene todellakaan miehellä edes päähän. Relatkaa nyt vähän hyvät naiset! Tietenkin jos juominen on koko ajan humala hakuista niin metsässä ollaan alkoholistin kanssa ja syvällä, mutta noin mitättömät määrät eivät vielä kenestäkään alkoholistia tee!
Älkääkä vaan alkako kitiseen noin mitättömistä määristä. Sillä se kitinä lisää uhmaa ja juominen muuttuu vittuiluksi. Eli mies juo piruillessaan enemmän kuin joisi normaalisti. Tällä tavoin holhoamalla aikaista ukkoa kaivatte maata muuten fiksun ukon jalkain alta. Saksassa muuten ei pidetä olutta edes alkoholina, vaan enemmänkin jano juomana, ranskiksilla on sitten viini. Ilmeisesti tässä maassa ei mies voi ikinä olla ilman iliman aikaista holhousta alkoholista.
Paljossa olen kanssasi samaa mieltä, mutta vertauksesi keski-Euroopan maihin oli heikohko. Suomalaiset miehet - ja naiset - kun eivät yleensä (!) osaa käyttää sitä alkoholia kohtuudella. That's the problem. Pullo viiniä ja pakki kaljaa, pienempiä annoksia ei usein tunneta. Tietysti ne harvat, jotka käyttävät alkoholia fiksummin mutta päivittäin, kärsivät tästä yleistyksestä, mutta joku kärsii aina...
Nimittäin tuo, ettei osata ottaa kuin se päkki tai pullollinen. Se johtuu tasan tarkkaan tästä hiivatin holhous menttaliteetistä. On piru kumma kun otat sen pari sauna olutta niin nalkutus on samaa luokkaa kuin joisit korillisen. No ompa kumma kun ukko nappaa sitten siihen samaan nalkutukseen sen koko korillisen. Eihän tuommosta iliman aikaista nalakutusta kuuntele pirukaan turhaan, joten sama kun vetää sen korillisen tuolle nalkutukselle.
Ihan vain vinkkinä, älkää noteeratko miehenne oluen käyttöä mitenkään, mikäli se pysyy kohtuudessa. Yhestä kahesta pullosta ei siis pidä mennä sanomaan mitään, aivan sama milloin sen juo.
Mun ex menetti monta kertaa muistinsa ja oksenteli seuraavan päivän juotuaan 6 kaljaa, vaikka oli aika lihaksikas ja iso heppu. "Liikaa" ei ole kiinni annosten määrästä vaan siitä, tunteeko omat rajansa ja osaako noudattaa niitä. Ex ei osannut vaan mokasi toistuvatsi. "Join vain 6 kaljaa" ei ole puolustus, jos on kännissä ollut täysi sika ja oksentanut puolison päälle kotiin tullessaan, niin alkoholin käyttö EI ole hallussa, vaikka se tosiaan olisikin ollut se kuusi kaljaa (ja näin usein ihan oikeasti oli, itse todistin). Se suhde kaatui tuohon.
Jos on iso mies ja menee kuudesta kaljasta sevon kuin lännen täi niin jossain on jo vikaa. Ite voin vetästä köykäsesti mäyriksen illalla, harrastaa sen päälle seksiä ja pyöräillä aamulla seittemän aikaan töihin n.18km. Tämän vuoksi en pidä itse minään jotain muutamaa sauna olutta, kun ne eivät todellakaan tunnu missään.
Älä nyt kehtaa vihjatakaan että miehen alkoholinkäyttö olisi vaimon vika =) Aika naurettavaksi menee.
Tietysti jos puhut kulttuurimme olennaisena osana kuuluvasta piiloholhousperiaatteesta, niin se onkin sitten eri asia. Suhtautuminen näkyy vanhempien kasvatustavoissa, päiväkodeissa, kouluissa, kaupassa käydessä, ihan kaikissa ihmisten asenteissa. Mikä sitten on syy ja mikä seuraus, sitä minä en tiedä.
... vaimo vaikuttaa miehen juomistapoihin. Tottakai henkinen puoli vaikuttaa tähän juomisen määrään. Pullosta haetaan monesti lohtua, jos sitä ei muualta heru. Toisekseen juuri tämä jokaisesta kaljasta naputus ruokkii miestä juomaan. Nimittäin kun tuo nalkuttaa yhestä pullosta niin miksei sitten joisi koko nalkutuksen edestä vähän enemmäkin.
Toki löytyy näitä renttuja jotka vetävät viinaa ihan kaksin käsin aina kun mahdollista. Niihin alkoholisti renttuihin ei vaikuta enään mikään. Kun puhutaan vastuullisesta työnsä ja kotinsa hoitavasta miehestä isolla M:llä, niin nämä pienet nipotukset vaimon osalta vaikuttavat sata varmasti juomistottumuksiin. Toki siinä vaiheessa kun mies ottaa sauna olutta ja napina alkaa heti ensimmäisestä pullosta, on vaimonkin syytä katsoa peiliin. Ei ole normaalia inistä asiasta, jos tietää miehensä muuten vastuulliseksi ihmiseksi. Kun mies hoitaa kaikki työnsä ja muut asiat kuten pitääkin, niin ei tarvihe nalkuttaa!
Yritin laittaa tämän viestini jo kerran, mutta ei ilmestynyt, joten yritän uudestaan. Pahoittelen, jos tulee tuplana. Näin sinulle kirjoitin:
Juuri tällä tavalla usein huomauttelu ja keskustelu voi vaikuttaa lapsen käytökseen, koska lapsella ei ole riittävää skaalaa erilaisia keinoja käsitellä asiaa. Aikuisella pitäisi olla.
Lapsi voi kiukutella kotona siksi, että häntä kiusattiin päiväkodissa. Tai hän voi heittää ruoat lattialle, koska äiti pakottaa syömään porkkanaa. Lapsi saattaa myös jatkaa kiellettyä toimintaa vain kokeillakseen rajojaan ja rajojen ylittämisen seurauksia. Mutta että mies?
Olenhan minä monesti kuullut, että miehet eivät koskaan kasva aikuisiksi, mutta sinun asenteesi on minulle aivan uutta. Vertailu: Mies huomauttaa naiselle jostain asiasta, niin että saa naisen hermostumaan. Nainen menee keittiöön ja alkaa pilkkoa kasviksia. Hän on suuttunut, eikä jaksa panostaa työturvallisuuteen, kunhan homma hoituu nopeasti ja äkäisin liikkein. Siispä hän paloittelee perunan pitäen sitä kädessään, ja leikkaa käteensä pahan haavan. Onko haava miehen syy? Tai mites jos kaikki lihovat vaimot selittäisivät lihomisensa sillä, että kun mies sanoi silloin ja silloin väärin tai väärällä äänensävyllä, ja siksi nainen söi paketillisen keksejä.
Kyllä se olutpullo sinne huulille menee useimmiten ihan oman harkinnan tai harkitsemattomuuden jälkeen ja oman käden avustamana. Varmasti onkin niin, että joskus naisen käyttäytyminen yllyttää juomaan, mutta jos joku yllyttää sinut paskomaan naapurisi takapihalle ja erehdyt tekemään niin, onko se yllyttäjän syy?
Suhteuta. Minä kuulun niihin naisiin, jotka uskovat, että miehilläkin on tasavertaiset ajatteluelimet tuolla pääkopan sisällä. Siitä en ole vakuuttunut, että he aina käyttäisivät niitä...
...päästä jyvälle. KUN miehellä on ne omatkin aivot, niin miksi vaimon pitää holhota tuota mitätöntä juomista? Sinun esimerkit menivät muutenkin vähän mettään, sorry. Ei kukaan mies varmaan nalkuta vaimon keksin syönnistä tai vihannesten kuorinnasta. Jos mies nalkuttaisi vaimon keksin syönnistä niin siinäkö syökööt koko paketillisen. Mikäli vihanneksen leikkuusta tulisi sanomista niin viiltäkööt itteensä jos siltä tuntuu, so what.
Miten muuten itse reagoisit jos joku PAKOTTAISI sinut syömään jotain mistä et pidä? Viittan vain tuohon mainitsemaasi lapsi esimerkkiin, =o). Pitäisi olla aikuisille jo selvää, että turhista asioista raivoaminen ei kuulu aikuisten käytökseen, vai mitä. Mikäli vastaa asialliseen argumentointii asiallisesti, niin kaikki hyvin. Jos taas räyhätään mitättömästä asiasta naamataulu punertavana niin ompa kumma jos hiljaisempikin ukko vaipuu hetkelliseen vitutukseen ja lääkitsee sitä parhaaksi katsomallaan tavalla.
Vertaisin tätä oluen kanssa käytävää keskusteluamme vaikka naisen meikkaukseen. Miten reagoisit jos miehesi huutaisi sinulle joka jumalan kerta kun meikkaat, että elä meikkaa ku kuitenkin olet sitten vain menossa pettämään tai jotain? On kait selvää, että painelisit menemään ja meikkaisit jossain toisaalla, eikö? Voisipa olla pitemmässä juoksussa nähtävissä sekin hetki kun meikkiä sitten ihan oikeasti naamassa kuin huoralla ja jopa käytös saman kaltainen. Ei tuommosta TURHAA vittuilua kestä kukaan, oli sitten lapsi tai aikuinen.
Kyllä aikuisen pitää pystyä huolehtimaa omista tekemisistää. Ei siinä pitäisi olla puolisolla mitään sen suurempaa vastuuta. Vastuunsa kantaa jokainen sitten kun on tehnyt virheensä, näin se menee. On vain opittava hyväksymään nämä tosiasiat kumppanissaan, jos joku on oikeesti alkoholisti niin toimittaa hoitoon. Mikäli mies tykkää juoda pullon pari päivässä niin kyllä tuo pitäisi vaimon kestää ilman sen suurempaa naputusta!
En enää jaksa kamalasti aikaa ja energiaa käyttää tähän, koska olemme selvästi pysyvästi eri mieltä. Se meille molemmille sallittakoon =) Taidan jättää tämän viestin viimeiseksi, mutta käyn kyllä lukemassa jos vielä minulle kirjoitat.
Keksitäänpäs sitten parempi esimerkki. Mies valittaa naiselle liian vähäisestä pukeutumisesta ja huorakoroista. Nainen menee asiassa äärimmäisyyksiin kohottaakseen omaa itsemääräämisen tunnettaan tai vain loukatakseen miestä. Hän katkaisee jalkansa ja vilustuu pahasti. Olisiko nyt lähempänä? Yhtään?
Jos aikuinen elää astenteella "osaan kyllä huolehtia omista asioistani", niin parisuhde ei ehkä ole paras vaihtoehto. Parisuhteessa kun toisen työ, terveys, rahat, harrastukset, fetissit ja ruokavalio vaikuttavat sen toisenkin elämään. Sitä kun eletään yhdessä. Ne ovat yhteisiä asioita, vaikka eivät ihan tasavertaisesti.
Eksyit hieman aiheesta. En ole missään vaiheessa (tietääkseni?) väittänyt että nalkutus olisi oikein, suotavaa tai toivottavaa. Miehen on kuitenkin turha äpättää, että hän juo, koska nainen nalkuttaa. Mies juo, koska hän haluaa, joko muuten vain tai uhitellakseen tai loukatakseen tms. mutta silti kyse on hänen halustaan. Mieltään voi osoittaa tarvittaessa muillakin tavoilla.
Viimeisestä lausahduksestasi vielä: "Mikäli mies tykkää juoda pullon pari päivässä niin kyllä tuo pitäisi vaimon kestää ilman sen suurempaa naputusta!" Jos tuo olisi miehen ainoa "vika" ja selvästi hänen omassa hallinnassaan, en minä sellaisesta nalkuttaisi. Mutta kun jaetaan yhteinen elämä ja samat seinät ja katot, silloin pitää osata ottaa huomioon myös toisen toiveet. Jotakuta häiritsee olut, niin kuin toisia sukat ja toisia piereskely, toisia vaimon turhan rennot vaatteet tai tiskilaiskuus. Joskus ne toiveet ovat kohtuuttomia ja silloin niistä voi puhua ja yrittää saada toinen ymmärtämään, mutta melkoisen lapsellista yrittää ratkaista asia tekemällä lisää häiritsevää toimintoa. Ja homman päätteeksi todeta että "piereskelyni on sinun syytäsi!". Kärjistän jälleen, mutta ymmärrät ehkä...
"Parisuhteessa kun toisen työ, terveys, rahat, harrastukset, fetissit ja ruokavalio vaikuttavat sen toisenkin elämään." Ei tietenkään juominen saa vaikuttaa noihin asioihin. Enkä usko tästä olevan monestikkaan kyse. Ei vähäisen määrän olutta pitäisi vaikuttaa näistä mihinkään. Mikäli vaikuttaa niin sitten sanominen on aiheellista.
Tämän alkomahoolin kulutuksesta on suomalaisia yritetty valistaa erilaisin kielloin ja lakein koko itsenäisyyden ajan. Tämä on lisännyt siihen tuon kiihokkeen ns. kielletystä hedelmästä. Samoin se on nostanut suomalaisten uhmaa erinäisiä auktoriteetteja vastaan. Harvat meistä tykkää hyvää jostain määräilystä ja pomottelusta. Näiden asioiden varjossa tuo alkohooli on saavuttanut suomessa sen rajan, että sitä on vaikea rinnastaa esimerkein mihinkään muuhun toimintaan, ei edes politiikkaan :o).
Meikäläiset ovat nähneet tuon muun maailman suhteen tähän meidän niin pirun syntiseen alkoholiin. Ja tämä suhde on muualla ollut terveempi. Saksassa ei lueta olutta edes alkoholiksi ja Ranskassa viini on samassa asemassa. Siksi tämä meidän asenne tuntuu hipovan jo hysteriaa ja täysin turhaan. Ilman mitään rajoituksia meillä olisi luultavasti sama tilanne kuin tuolla muuallakin tämän alkon suhteen.
Joten jos jonkin mitättömän, mihinkään arkeen vaikuttamattomien alko määrien suhteen vaimo muuttuu Hitleriksi, niin ei sillä ole Suomi-ukkoon ainakaan kovin positiivinen vaikutus. Ja nimen omaan siksi täällä juodaan silloin kun siihen on mahdollisuus, mahdollisimman paljon. Mikäli juominen olisi kaikkineen hyväksyttyä, niin tuo muutama olut iltaan ja ei tarvisi juoda koskaan enempää kuin kestää. ¤
Väitän siis edelleen, että kaikki alko-holhous (vaimo/valtio) vaikuttaa miesten juomatapoihin negatiivisesti.
Ja näin loppuun tahdon sanoa kaikille oikein hyvää kesää!
Niinpä, raja onkin henkilökohtainen. Sinulla selvästi korkeampi kuin eräillä :)
Mikä on oikea ja väärä annos, on vaikeaa sanoa, koska homma on kuitenkin hyvin yksilöllistä. Viikkoannos taitaa olla riskirajassa miehellä 23 pulloa olutta, mutta sekin on melkoinen määrä. Jos olet huolissasi jonkun alkon käytöstä, se on minusta riittävä merkki ottaa asia puheeksi. Monet juovat yhden oluen töiden jälkeen, periaatteessa siinä voi miettiä mitä lääkitsee oluella...stressiä?Miehet kestävät alkoholia paremmin kuin naiset, myös kerta-annoksilla on merkitystä. Saunakaljaksi ei voi sanoa 8 pulloa olutta, se on kyllä jo juomailta, vaikkei mies siitä välttämättä miksikään tule. Eli elimistö kyllä pystyy puhdistamaan alkoholia, jos on rajua kertajuomista, mutta sekin on yksilöllistä. Jos ottaa alkoa enemmän kuin sen pari pulloa, on ihan hyvä pitää taukoa oman elimistön takia. Runsas alkoholin käyttö altistaa myös esim. masennukselle. Netistä löytyy valtavasi tietoa alkoholismista ja runsaasta käytöstä, suosittelen, että käyt lukaisemassa.
Minusta "liikaa" on hieman yksilöllinen käsite. Tietysti voidaan katsoa, että joku alkoholinmäärä on terveydelle vakavasti haitallista ja siten liikaa. Itse ajattelen näin: jos teini-iän kokeilut ja rajojen etsimiset jo ohittanut ihminen toistuvasti (esim. kuukauden tai parin välein) juo niin paljon, että menettää muistinsa, ei pysty krapulan takia hoitamaan sovittuja asioita tai juo selvästi enemmän kuin olisi aikonut tai vaarantaa taloutensa juomisella ja/tai katuu jälkeen päin juomistaan, on kyseessä selvästi ongelma tapaus.
Aikuinen ihminen, jolla ei ole alkoholiongelmaa, pystyy päättämään paljonko juo eikä hänen juomisensa karkaa käsistä tai häiritse muuta elämää. Satunnaisia ylilyöntejä sattunee useimmile, mutta minusta mopon karkaaminen käsistä lukuisia kertoja vuodessa (etenkin silloin, kun ryyppyreissuhin liittyy katumus ja mokailu) kertoo kyvyttömyydestä hallita omaa alkoholin käyttöä. Ihminen, jolla on näitä ongelmia, ei ehkä vielä ole alkoholisti, mutta hän kuuluu selkeästi riskiryhmään.
Jätin ex-mieheni koska hän joi joka päivä. Hän joi vähintään neljä pulloa olutta joka päivä, useimmiten 6-8 ja joskus 12. Jos isäni toi tuliaisviinoja niin pullo meni heti. Mieheni ei pahemmin juonut kuin kaljaa.
Mielestäni se, että pitää joka viikonloppu juoda kaljaa on jo hälyttävää, siis jos sitä pitää juoda enemmän kuin kaksi pulloa. Kaikki riippuu tietenkin myös omasta katsomuksestasi. Joidenkin mielestä joka viikonloppu juominen on ok. Itse en katselisi sitä päivääkään
Jos tykkää kaljasta,voihan sitä tehdä vaikka tavallista kotikaljaa.Tulee paljon halvemmaksi eikä tarvi pelätä että holistiksi tulee.
En tiedä ollaanko me normaaleja ihmisiä tai juodaanko me normaalisti. Mutta näin paljon juodaan parisuhteessa, jossa nainen on 25 ja mies 27, molemmat opintojaan kohta päättäviä, siinä sivussa työssäkäyviä ihmisiä. Kummankaan lähisuvussa ei esiinny alkoholiriippuvuutta tai muita riippuvuuksia.
Minä juon harvemmin viikolla. Joskus tulee otettua lasi viiniä ruoan kanssa tai yksi siideri saunan jälkeen tai pitkän työpäivän päätteeksi. Viikonloppusin juon noin 3-6 pulloa siideriä tai pullollisen viiniä illassa, jos baarissa käydään (kerran kuussa tai harvemmin) juon enemmän.
Mieheni juo joskus oluen-pari arki-iltana (ei tapahdu joka viikko), joskus viinilasillisen ruoan kanssa. Viikonloppusin hän juo 3-8 pulloa olutta illassa, vähän riippuu ollaanko vain kotona vai ystävien seurassa grillaamassa tms.
Sikakännejä meillä tulee enää harvoin, yleensä vain silloin, jos on vietetty tyttöjen-/poikien iltaa, käyty baarissa, on ollut jokin pyhä (wappu, jussi, uusvuosi) tai muu juhla (synttärit, valmistujaiset, tupantuliaiset).
Nuorempina tuli juotua enemmän, syynä useat opiskelijabileet, villit viikonloput kavereiden seurassa ja vapaa aikataulu. Oli aikaa juoda viikollakin, työ rajoittaa sellaisia ;)
Että näin meillä, en tiedä onko tuo sopiva määrä, mutta eipä ole ainakaan aiheutunut ongelmia tuosta.
pitäisin siinä, että kun se ei vaikuta normaaliin elämään mitenkään eli aiheuta pahaa oloa, morkkista, vaikeuksia työn, perheen ja läheisten kanssa, ei käy pussin päälle ym. Eli silloin on vielä normaalia kun ei alkoholia tee mieli ja raja menee siinä ettei juominen ole humalahakuista.
Mielestäni juoda voi jos se maistuu hyvälle, vie janon eikä humallu.
Se voi rikkoa perheen, ihmissuhteet ja lopuksi viedä hautaan monien vaikeuksien kautta.
Olen nähnyt nämä läheltä!!