Vassareita ei työllistä enää kukaan

Sellaista työvoimapulaa ei tule. Duunarit vaikka haetaan ulkomailta ja vuokratulla lentokoneella.
21220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

liikaa rahaa tuntuu olevan

Äänestä

Eturyhmät pelaa. Ahneus ohjaa.
-- ja oli politiikka, uskomukset, aatteet, tms, miten oli,
niin käytännössä , historiassa, Suomessa se työläinen pääsi "koiran asemasta" vasta kun kapinoi, lakkoili, ja NL suurvaltana uhkasi Suomen ahnetta riisto Lahtaria.
Näin siirryttiin kiltisti pois entisestä piika-renki kyykytys yhteiskunnasta, kohti hieman tasa-arvoisempaa yhteiskuntaa sekä tulonjakoa.
Tämä kehitys malli toimi hetken, kun politiikassa oli sodan käynyt ikäluokka. Tekemässä realisti-politiikkaa.

Myöhemmässä vaiheessa super naivi idealismi, kulttuuri marxismi, vas.vihreä kuspää politiikka on yrittänyt pilata hyvinvointi valtiota kaikin keinoin,
tuhon tiellä on oltu yhdessä rosvo-kapitalistien kanssa. - Visiona on turvaton pohjolan kongo.
Joten se kehitys on ollut erittäin huonoa.
Esim. Meillä on jo nyt sopeutumattomien varjo-yhteiskunnat, jotka elää kela elätteinä, täysylläpidossa. Tämä tulee niin kalliiksi, että etuja joudutaan leikkaamaan ja se vanha "hyvinvointi valtio" pitää alas ajaa.
Lisänä on ollut ahne eturyhmä-politiikka, joka on pitänyt massa-työttömyyttä yllä. Jatkuva työttömyys on olennaisena osana ahnetta tulonjakosysteemiä.
Ja aikamme ongelma , kehityksen jarru, ovat nämä super naiivi idealistit, ja markkina-talous uskovaiset hurmos herätysliikkeet. Ja muut, eri ilman suuntiin suomettujat.

Äänestä

Niin kai. Onneksi ollaan töissä.
Persulandiassa tilanne on toinen.
Siellä ei ole tulevaisuutta, ei töitä, ei halpaa bensaa, ruokakinmaksa, vaikka kalja halpeneekin. Silti, kun tuet vähenee, itku pääsee!

Äänestä

Perinteisiä työväen puolueita ovat: Kokoomus ja perussuomalaiset hih hih.

Äänestä
  • Tottakai ovat. Niinistökin tuli aikoinaan valituksi sloganilla TYÖVÄEN PRESIDENTTI 🤣🤣🤣

    Äänestä

En työnantajana ole ottanut liittoihin kuuluvia . Jos on havaittu kommunistisuutta . Olemme tuotannolistaloudellisistä syistä tehneet asioita ?

Äänestä
  • Älä valehtele. Et sä mikään työnantaja ole, vaan koko elämäsi äitin peräkamarissa luimistellut luuseripersu. Työnantajalla ei edes ole työhönottotilanteessa oikeutta kysellä hakijoiden liittoon kuulumisesta tai kuulumattomuudesta. Lähde TÖIHIN vaan elättämään itse itsesi.

    Äänestä

Tämähän ei nykyhallituksen aikana enää tunnukaan kaukaa haetulta, että väärää mieltä olevat syrjäytettäisiin yhteiskunnasta. Ja kun me nykyiset työtä tekevät olemme kaikki tulleet vasemmistolaisiksi, terroristeiksi, mafiaksi, venäläiksiksi ja ties miksi, niin kai selkeä jatkumo on, että meidän työmme annetaan paremmille ihmisille, jotka joustavat enemmän ja tekevät halvemmalla. Koska nykyinen yhteiskunta, johon emme enää kuulu, ei toden teolla aio töihin mennä, sitä tarvitaan sitten ulkomaista työvoimaa.

Perussuomalaisten äänestäjissä lienee paljon yllättyneitä.

Äänestä

Paskafirmat boikotoidaan konkurssiin, some on valtava voima kusipäille.

Äänestä
  • Millä persaukiset mitään boikotoi?

    Äänestä

  • Mene vaan sinne kelaan huutelee typeryyksiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Millä persaukiset mitään boikotoi?

    Somella.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Millä persaukiset mitään boikotoi?

    Riistäjät tunnetaan ja tiedetään sekä niiden yritykset, kukaan ei osta tuotteita jatkossa.

    Äänestä

Persujen kannatus laskee ja seuraavissa vaaleissa tulee persuille käänteinen jytky eli romahdus.

Äänestä

Kuka kirjoittaja lieneekin, niin hän ei kyllä ole hyödyksi yhteiskunnalle. Se on sitä pohjasakkaa. Noilla asenteilla ei kyllä rakenneta Suomea! Tuollainen päättely johtaa aina tuhoon, ainakin tuollainen henkilö itse! Nyt tarvitaan myönteisyyttä ja erilaisten ihmisten yhteistoimintaa. Kyllä suomalaisten pitää puhaltaa yhteen hiileen, vaikka meitä suomalaisia on monenlaisia. Suomalaisille sopii suomalainen yhteiskunta, jossa yksilöt kunnioittavat toinen toistaan! Kirjoittaja lukeutuu hajottajiin!

Äänestä
  • Kerro tuo ylipalkkaisille ay-pomoille.

    Äänestä

Eivät vassarit haluakaan tehdä töitä

Äänestä
  • Perustele väitteesi äläkä huutele puskista, persupölö.

    Äänestä

Sitähä me halutaanki, Seuraavaksi vaaditaan isot korotukset sos turvaan. Tai me aletaan lakkoon.

Äänestä

Jeesus sanoi: "Lapseni, Jumalan valtakuntaan on todella vaikea päästä. Helpompi on kamelin mennä neulansilmästä kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."

Äänestä

Ilmankos työhakemukseen ei saisi enää vaatia nimeä, sukupuolta, ikää eikä muutakaan tunnistetta. Nimi voi löytyä mustalta listalta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sellaista työvoimapulaa ei tule. Duunarit vaikka haetaan ulkomailta ja vuokratulla lentokoneella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu