Riikka runnaa: lääkkeiden hinta laskee roimasti

Nykyisellä hallituskaudella tapahtui lääkkeiden hintojen huima halpeneminen:

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010281654.html
32299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Riikka tiputtanut jo bensan, sähkön, ruuan ja nyt lääkkeiden hinnatkin alas!

Äänestä
  • Yhden asian persukin osaa: valehdella omaksi hyväkseen kaiken sen, mitä muut tekevät.

    Äänestä

  • Riikka on kompensoinut jo moninkertaisesti noilla hinnanlaskuilla hallituksen leikkaukset. Tämä hallitushan on köyhälle pelkkää tienestiä!

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Riikka on kompensoinut jo moninkertaisesti noilla hinnanlaskuilla hallituksen leikkaukset. Tämä hallitushan on köyhälle pelkkää tienestiä!

    Korkojakin Riikka on jo vähän tiputellut. No ei äänikuningatar Riikkakaan aivan kaikkea päivässä saa valmiiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Korkojakin Riikka on jo vähän tiputellut. No ei äänikuningatar Riikkakaan aivan kaikkea päivässä saa valmiiksi.

    Sannan aiheuttaman korkokriisin on kuitenkin jo kääntänyt, vaikkei vielä korkoja ihan nollaan asti olekaan ajanut.

    Äänestä

Alkaa taas empatia ansioillaan perussuomalaisten rakettimainen kannatusnousu...

Äänestä

Hehe patentit loppu . Ja Ed hallituksen laki tulee kela korvauksiin voimaan . Tämä Riikka nosti lääkkeiden arvonlisäveroa ja laski oluen arvonlisäveroa . Bullsiht.

Äänestä
  • Hinta ratkaisee.

    Äänestä

  • Näin.

    Äänestä

Ruotsissa lääkkeet paljon halvemmalla

Äänestä
  • Ruotsissa valtio vastaakin reseptilääkemyynnistä. Suomessa se on yksityistä bisnestä, vaikka lääkkeiden hintoja säännelläänkin. Miksi asiakkaiden pitää rahoittaa Suomessa apteekkarien ökyelämää?

    Äänestä

  • Myös monessa muussa Euroopan maassa lääkkeet halvempia, samoin terkkarihoito. Miksei niissäkin leikata ja säästetä sairaiden ja köyhinen kustannuksella?

    Suomi on Euroopan oikeistolaisimpia maita ja se näkyy kaikessa, erittäin huonona asiana.

    Äänestä

Ja kyse on tärkeistä lääkkeistä!

Äänestä

Vielä kun pääsis lääkäriin.

Äänestä
  • Voi kun Sanna ei olis tehny sitä sysipaskaa sotea.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Voi kun Sanna ei olis tehny sitä sysipaskaa sotea.

    No miksette tee siitä parempaa, kuten ennen vaaljea lupasitte. Nyt ei ole Sanna esteenä, valta on teillä.

    Ja sen takia kaikki meneekin päin prinkkalaa.

    Äänestä

SUOMI ON SODASSA!!!

Ay-liike RÄIKEÄSTI väittää olevansa Suomen suurin työväenpuolue vaikka sehän ihan ilmiselvästi on Persuomalaiset! Täysin PÖYRISTYTTÄVÄÄ!!!

https://www.youtube.com/watch?v=_M9JAiY20Sk

Suomi on nyt TOTAALISESSA SODASSA!!! Hallituksen on jo vihdoin viimein aika käyttää Eduskunnan sille myöntämää valtaa ja PIDÄTTÄÄ koko maan vakautta uhkaavat Ay-kommunistit!!!

https://www.youtube.com/watch?v=0wW0rbLApIM

Äänestä
  • Lopeta öyhötyksesi postaaminen porvaritrolli.

    Äänestä

Ketä keksi 50 € alkuomavastuun?

Äänestä
  • Kokoomus Orpon porvarihallitus eli kokoomus. PS, KD ja Rkp nostaa hallituksen säästöohjelman mukaan 70 euroon lääkkeiden omavastuun. FAKTA.

    Äänestä

Ihmekös tuo, vanhukset kuolee jo sitä tahtia ettei lääkkeille enää ola kysyntää...

Äänestä
  • Priorisointi on mennyt liian pitkälle, kun sairaimpia ei hoideta. Lääketeollisuus kärsii.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Priorisointi on mennyt liian pitkälle, kun sairaimpia ei hoideta. Lääketeollisuus kärsii.

    No kun tarttee tatskat ja motskan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Priorisointi on mennyt liian pitkälle, kun sairaimpia ei hoideta. Lääketeollisuus kärsii.

    Sukupuolenvaihtoleikkaukset on prioriteetti listan kärjessä. Sannan tekemän lain mukaan ihmisen sukupuoli pyörähtää kerran vuodessa uuteen asentoon.

    Äänestä

Yksityisellä erikoislääkärillä käynnistää saa nyt 30 euron Kela-korvauksen. Sanna pudotti sen 8 euroon.

Äänestä
  • Kiitos Riikka!

    Äänestä

  • Veroparasiittiyhtiöt kiittää...

    Ei jää pörräämään ne rahat Suomen hyväksi, ei valitettavasti.

    Äänestä

  • Linkki "tietoosi", kiitos.

    Äänestä

Vttu te persut alatte olla jo epätoivoisia :D

Äänestä

"Hallituksen saavutukset" ovat juuri tällaisia sattumuksia, jotka tapahtuvat yllättäin ja tilaamatta ja hallituksen toimista huolimatta.

Se, että paljon käytettyjen lääkkeiden patenttisuoja lakkaa tämän hallituskauden aikana tapahtuu hallituksesta riippumatta.

Äänestä
  • Hyvä kommentti. Kiitos.

    Äänestä

Hyvä Riikka.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nykyisellä hallituskaudella tapahtui lääkkeiden hintojen huima halpeneminen:

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010281654.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu