177h ylitöitä kesäkuun alkuun eli 30 h / kk... Eikä noista makseta yhtään lisää. Ihan perseestä tämä homma on...
Ylityöt ottaa päähän!!! (30h/kk)
Juhani78
122209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ylityöt eivät ole pakollisia.
Meidän firmassa on terminologinen juttu. On vain jatkettuaja työpäivä. Ylitöitä ei yrityksen johdonmukaan saa tehdä.
niitä ylitöitä meilläkin "saa" tehdä. Haku päällä toisiin hommiin koko ajan.
että toiset tekee ylitöitä ja toisille ei riitä lainkaan töitä. Pitäisi solidaarisuuden merkeissä osata sanoa oikeassa paikassa EI.
Taitaa kyllä olla niin, että ne jotka ovat työttömänä ovat lähinnä toivottomia ja säälittäviä nysväreitä ja epäpäteviä tyhjäntoimittajia.
Kyllä työntekijöille aina töitä riittää.
kai niitä riittää sellaisille jotka suostuvat tekemään kahden-kolmen työt ilman korvausta, taas saadaan laittaa pari heppua kilometritehtaalle..
Paa lasku vaan tunneista. Kyllä ne ylityöt siihen loppuu. Tai tee vaan lisää ja polta pomo työsuojelu laiminlyönneistä. Ylitöitähän ei saa tulla yli 180 vuodessa ;)
itellä on talvisin kuussa työtunnit noin 200 parhaimpana 238tuntia kuussa eikä mitään lisiä tehdään töitä silloin kun niitä on ja lusmuillaan sit kun ei ole eräällä ystävällä työtunnit pyörii 400-450h paikkeilla kuussa ajelee tukkirekkaa 15-17h vrk 6pv viikossa.
Ongelma lähinnä muodostuu siinä vaiheessa kun tuota lusmuamista ei tulekkaan koskaan. Vaan eletään jatkuvassa paniikissa.
Mikä toimiala? Asemasi organisatiossa? Määrätäänkö sinut ylitöihin? Jos ei niin älä urputa! Jos määrätään niin oletko järjestäytynyt? Jos olet niin oletko ollut liittosiorganisatioon yhteydessä? Jos olet "villi" niin oletko ollut työsuojelupiiriin yhteydessä? Jos pelkästä pelosta antaudut tuollaiseen niin ole hiljaa äläkä kirjoittele tänne!!
jep eli vuoden alusta nyt suurin pyörtein ylitöitä 30-40 tuntia kuuss ilman rahaa/muita juttuja...
eli kaikki vapaana tunti tunnista.!!!
ja kaikki ketä ei tätä ymmärrä on töissä jossain isoissa firmoissa jossa joku kattelee perään.
liitoista yms on turha jankata ei niistä ole apua.. menee työpaikka...työnantaja vetoaa vaikka mihin..
niin ja kun teollisuudessa tehdään töitä aliurakoitsijana.. ei sieltä lähdetä kotiin kun kello lyö 4 vaan työtätehdään niin kauan että se on valmis...
lisäksi olen oppisopimuksessa... tiedän mitä minun kuuluisi saada (prosentit viikko lepo korvaukset päivärahat ym) niitä ei vaan makseta... omista tosin tienaa verotietojen mukaan ihan kivasti.!!!!!
työnjohto on saanut sinusta otteen se ottaa sinusta kaiken irti ja se tietää että sinä et uskalla panna vastaan ja kehuu toisilleen miten hyvää tulosta ja voittoa me teemme se viis veisaa tekijöistä ja tämä tarina on totta tänä päivänä.torppari ajat lähestyy.