Hallitusfaneille

Hallituspuolueilla ei alunperinkään ollut äänestäjien enemmistön kannatusta. Saivat alle puolet äänestäneiden äänistä, mutta kuitenkin paikkoja enemmistön ja ihan laskentatavan takia.

Eli alle äänestäneiden äänistä sai alle puolet. On täysin idioottimaista puhua mistään kansan antamasta mandaatista. Sitä ei ole nyt, eikä koskaan ollutkaan.

Hallitus edustaa Suomen kansan vähemmistöä. Kannattaisi Urponkin tehdä siitä johtopäätökset. Mutta eihän se Suomen tuhoaja sellaista. Mielummin ajaa Suomen konkurssiin, kuin luopuu vähemmistö vallastaan. Täysi kusipää URPO. Purra jakaa omille kannattajilleen kultaisia suihkuja... Kannattajat ovat aivan onnessaan koska sana "kultaisia".

Jos vähä-älyisenä ja matalaotsaisena et tajunnut, niin KVG.
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

shit hits the fan, kakka iskeytyy tuulettimeen härveliin ja lentää ympäri maailmaa

Äänestä

joku voi saada kakkamaisen villityksen tunkea koitrankakka-pökäleitä ilmslämpöpumppujrn sisälle

Äänestä

Mistä oli viime hallitus tehty? Pelkistä luusereista, jotka psykopaattinarsisti Marin sinne valitsi ja mitä teki ja tekee ämmät? Yksi lähti heti karkuun, samalla petti äänestäjänsä, jotka olisi voineet äänestää fiksumman tilalle, näitä ei tosin demareista löydy, kuten olet huomannut vaan olisi pitänyt "loikata". Yksi sun toinen erosi ja samalla hankkiutui yksi tiineeksi keinosiementäjän avulla, sitten yritetään eu-vaaleissa päästä vielä rahakkaammalle oksalle tuhoamaan loputkin, kun Suomi on saatu tuhottua.
Entä nyt? Nyt on demokraattisesti valittu sakki hallituksessa, kansa on äänensä antanut, joten pidähän turpasi ja näppisi kurissa.
Miksi edes järjestää kalliita vaaleja, jos demokratiaa ei noudateta? Pitäisikö toimia, kuten naapurissa?
Täytyy olla todella tyhmä, jos ei nähnyt, mihin.ämmien touhut johtaa. Me fiksummat tajusimme jo silloin, että hyvää ei seuraa.

Äänestä

Kaksoisstandartit ne sinulla jyllää. Katsos viiden vuoden taakse mikä oli vasemmistohallituksen mandaatti.
Edelleen oikeisto voitti kuten viisi vuotta sittenkin vaikka suomen vaalitapa sallii vaalit hävinneelle vihervasemmistollekin mahdollisuuden mikäli joku rynnii ykköseksi ja välistä löytyy rikkuripuolueita. Muistamme miten vihasitte keskustaa kaudellanne "vastaanhangoittelijaksi", joten on naurettavaa jos lasket edelleen keskustan vasemmistopuolueeksi. Tosin tapahan se on tuokin yrittää ylentää kannatustaan laskevien demarien, vihreiden ja vassarien kannatusta oikeistoa hyväksi käyttäen.😂

Äänestä

Hallituksen muodostava puolue saa suurimman äänisaaliin. Hallitus muodostetaan eduskunnan enemmistöllä, koska muuten sen toiminta on aika mahdotonta.

Kansa on valinnut eduskunnan ja hallituksessa istuu kansan valitsema eduskunnan äänienemmistö. Suhteellinen vaalitapa, puolueen/valitsijayhdistyksen äänien painottaminen, ei poista sitä, että kansa valitsee eduskunnan. Äänestäessä on kaikilla tai ainakin pitäisi olla tiedossa, että ääni menee puolueen pottiin eikä yksittäiselle ihmiselle. Jos ediskunta olisi täynnä ihmisiä, jotka toimii itsekseen eikä osana ryhmää, ei päätöksiä saataisi aikaan. Yksittäinen, edes osaava tyyppi ei pysty vaikuttamaan. Myöskin se, että on vaalipiirit ja niille ennakolta määritetyt paikkamäärät, on maakuntien etu. Ilman tätä järjestelmää, isompi osa kansaedustajista olisi etelästä.

Ne, jotka ei äänestä, ovat antaneet ”äänensä” vaalivoittajille. Kansa on valinnut eduskunnan ja demokratiaan kuuluu ennalta tiedossa oleva ääntenlaskutapa.

Siinä, että kansa on valinnut eduskunnan, ei ole mitään epäselvää. Sen kieltäminen on Trump-maista idiotismia.

Äänestä
  • "Väärin äänestetty" Tätähän vihervasemmisto itkee täällä ja euroopassakin.😅
    Huvittaa heidän demokratia käsityksensä, kun heille demokratia on vain silloin toimiva, jos valtaan saadaan vasemmistopuolueet. Muuten kaikki on demokratiavastaista. Tuollehan nauraa jo heidän idolinsa Putinkin.😂

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallituspuolueilla ei alunperinkään ollut äänestäjien enemmistön kannatusta. Saivat alle puolet äänestäneiden äänistä, mutta kuitenkin paikkoja enemmistön ja ihan laskentatavan takia.

Eli alle äänestäneiden äänistä sai alle puolet. On täysin idioottimaista puhua mistään kansan antamasta mandaatista. Sitä ei ole nyt, eikä koskaan ollutkaan.

Hallitus edustaa Suomen kansan vähemmistöä. Kannattaisi Urponkin tehdä siitä johtopäätökset. Mutta eihän se Suomen tuhoaja sellaista. Mielummin ajaa Suomen konkurssiin, kuin luopuu vähemmistö vallastaan. Täysi kusipää URPO. Purra jakaa omille kannattajilleen kultaisia suihkuja... Kannattajat ovat aivan onnessaan koska sana "kultaisia".

Jos vähä-älyisenä ja matalaotsaisena et tajunnut, niin KVG.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu