Olen ottanut kuukauden 1/3 Opamoxin aamupäivällä ja toisen 1/3 myöhemmin iltapäivällä rauhoittaakseni ahdistusta. Opamox ei hyvin tehoa yleensäkään
ahdistukseen, mutta alussa se auttoi vähän.
Nyt tuntuu, ettei se auta enää juuri ollenkaan.
Lääkäri suositteli, että yrittäisin pärjätä, etten nostaisi annosta yli yhden
Opamoxin päivässä.
Voisin siis ottaa 2 x puolikkaan päivässä, mutta käykö sen kanssa samoin,
kohta sekään ei riitä ?
Onko kokemusta Opamoxin tehon laskusta ?
10
565
Vastaukset
- Anonyymi
Opamox kuuluu bentsoihin, ja niihin tulee toleranssi, teho katoaa ja jatkuvasti tarvitsisi isompaa annosta. Koukuttava aine.
Vaikka kuinka käyttäisi, tuntuu että mikään määrä ei riitä.
Loppujen lopuksi hyödyttömiä lääkkeitä, alussa ehkä hetken aikaa ok. - Anonyymi
Kiitos vastauksesta. Pitänee yrittää pärjätä max 1 tabletilla päivässä,
kun ei muitakaan ole. En haluaisi ollenkaan ottaa rauhoittavia,
mutta ahdistuskin on kamalaa. - Anonyymi
Mä muistan kun olin työkokeilussa 18 vuotta sitten kun mulla oli opamoxia määrätty ahdistukseen. Eipä tehonnut ollenkaan. Mulla kävi opamoxin kanssa samoin kuin masennuslääkeiden kanssa eli ei helpottanut oloa. Mulla oli masennukseen ja ahdistukseen konkreettiset syyt. Eli lääkkeet ei poistanut pahaa oloa eli syitä jotka aiheutti masennusta ja ahdistusta. Harvoin huonoon itsetuntoon ja uuden asioiden oppimiseen ja omaksumiseen on mitään pillereitä. vai onko?
- Anonyymi
Tuo on totta, että itsetunto ja uusien asioiden oppiminen ja omaksuminen ei parane pillereillä.
Itsetuntoa saa paremmaksi tutustumalla itseensä ja ajatuksiinsa, tunteisiin ja tuntemuksiin.
Monesti on myös niin, että on joku tietty asia, tai asiat, jotka pahentavat oloa, ja jos ne asiat saa kuntoon, niin psyykkinen vointikin voi kohentua reilusti.
Toisaalta joskus voi olla vaikeaa selvittää, mikä saa pahan olon aikaan, mutta yleensä taustalla aina on joku syy. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on totta, että itsetunto ja uusien asioiden oppiminen ja omaksuminen ei parane pillereillä.
Itsetuntoa saa paremmaksi tutustumalla itseensä ja ajatuksiinsa, tunteisiin ja tuntemuksiin.
Monesti on myös niin, että on joku tietty asia, tai asiat, jotka pahentavat oloa, ja jos ne asiat saa kuntoon, niin psyykkinen vointikin voi kohentua reilusti.
Toisaalta joskus voi olla vaikeaa selvittää, mikä saa pahan olon aikaan, mutta yleensä taustalla aina on joku syy.Mun olo parani 13 vuotta sitten kun pääsin työkyvyttömyyseläkkeelle. Töitä tehdessä on työtehtäviä joissa ei saa tehdä virhtä,jolloin materiaali menee hukkaan ja tulee työpaikalle kalliiksi. Myöskään sosiaalialalla ei saa asiakkaille näyttää pahaa oloaan ja mt ongelmaansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun olo parani 13 vuotta sitten kun pääsin työkyvyttömyyseläkkeelle. Töitä tehdessä on työtehtäviä joissa ei saa tehdä virhtä,jolloin materiaali menee hukkaan ja tulee työpaikalle kalliiksi. Myöskään sosiaalialalla ei saa asiakkaille näyttää pahaa oloaan ja mt ongelmaansa.
Viimeiseen lauseeseesi viitaten, ettei saa asiakkaille näyttää pahaa oloaan, kuuluisi sanoa, ettei saisi näyttää.
Silloin tällöin kyllä hoitajat ja lääkäritkin näyttävät potilaalle/asiakkaalle käytöksellään ja puheellaan sen, ettei ole välttämättä hyvä päivä heilläkään.
Me kaikki olemme " vain " ihmisiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viimeiseen lauseeseesi viitaten, ettei saa asiakkaille näyttää pahaa oloaan, kuuluisi sanoa, ettei saisi näyttää.
Silloin tällöin kyllä hoitajat ja lääkäritkin näyttävät potilaalle/asiakkaalle käytöksellään ja puheellaan sen, ettei ole välttämättä hyvä päivä heilläkään.
Me kaikki olemme " vain " ihmisiä.Mä sain sen takia potkut. Ja hyvä niin . En saanut työkkärissä karenssia kun vedottiin terveydellisiin syihin. Olin siis kotipalvelussa osa-aikatöissä. Pari kuukautta kerkesin olla. 24 vuotta sitten tuli vielä kotiin työhönosoituksia joista ei saanut kieltäytyä. Keskosten hoitajan paikasta kieltäydyin koska siihen mulla ei ollut koulutusta.
- Anonyymi
Minulla on Opamox 15 mg. Käytän sitä unilääkkeenä. Ei sen käyttö ole muuttunut. Nyt se riittää minulle. Yliherkkänä ihmisenä, jos alan funtsata jotain illalla , en saa heti unta, nousen ja otan vielä yhden. Toimii.
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://us4.fun/kissgirl?18317645
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞 - Anonyymi
Jos ottaa puolikkaan Opamoxia illalla nukahtaako ? Tuleeko päivällä
jotain vieroitusoireita ?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1365553Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1072082- 1411525
- 1051366
- 1111360
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate1961158Huono grilli kokemus
Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll301155- 491127
Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g671028IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57871