https://www.is.fi/autot/art-2000010295892.html
"Sähköautosta hajosi latausliitin – kustannusarvio oli niin suuri, että toimivasta autosta tuli saman tien romua
Uusi latausliitin maksaisi korjaamolla lähes 9 000 euroa. Koska autolla on arvoa enää 6 500 euroa, menee Renault The Guardianin mukaan romuksi.
Sisäisen laturin ja latausliittimen hajoaminen ovat The Guardianin mukaan Renault Zoen niin sanottu tyyppivika. Kyseisiä autoja on myös Suomessa.
Iso-Britanniasta löytyy tapaus, jossa kahdeksanvuotiaan sähköauton latausliittimen hajoaminen johti tilanteeseen, jossa muuten täysin toimiva auto kannattaa korjaamisen sijasta kenties jopa romuttaa.
Uuden Renault Zoe Z.E. 40 Lifen hinta on 32 990 euroa."
Eikös sähköautoilijat ole kehuneet, ettei sähköautoon tarvitse tehdä kalliita remontteja ja huoltoja, ei vaihtaa öljyjä, päästömittauksia,
Miten yksi latausliitin maksaa 3,6 osaa koko auton hinnasta.
Hyvät on katteet sähköauton latausliitimellä, ei maksa liittimen materiaalit takuulla yli 100 euroa.
Kaikki muutkin osat maksaa moninkertaisesti säköautossa verrattuna polttomoottoriautoon.
On se sähköauton korjaus halpaa
12
515
Vastaukset
- Anonyymi
Sähköautot on valitettavasti kertakäyttökamaa.
Mutta todennäköisesti joku paja korjaa tuon satasilla. Näin on käynyt ennenkin että korjaamo antaa summaksi jopa viittä numeroa mutta nyrkkipaja korjaa muutamalla eurolla. - Anonyymi
Sähköisku on tappava.
- Anonyymi
Maksaako asuntoon 230V sähköpistorasia tuhansia euroja? Miten voi yksi perkeleen latausliitin autoon maksaa lähes 10 tuhatta euroa!! Täysin järjetön hinta!!
Sama kun autoliikkeessä hyvän päivän sanominen maksaa jo 100 euroa... - Anonyymi
Isosta eurooppalaisesta purkuosien nettikaupasta (ovoko.fi) tuon osan johtoineen ja kaikkine lisäosineen saa noin 300 eurolla.
- Anonyymi
Niitä vaan ei varmaan ola vielä kovin paljoa ja menevät heti. Suuri osa myös paalataan purkamatta mitään kuten Englannissa tekevät kun auto takavarikoidaan jonkin puutteen takia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä vaan ei varmaan ola vielä kovin paljoa ja menevät heti. Suuri osa myös paalataan purkamatta mitään kuten Englannissa tekevät kun auto takavarikoidaan jonkin puutteen takia.
Lisäksi jos tuo on kerran tyyppivika, monessa romutukseen päätyvässä autossa lienee sama vika.
- Anonyymi
Vw "n Passat hybridien vaihdelaatikot vikaantuu koska pieni tiiviste menee solenoidin väliin merkkiliikkeen korjaus lausunto vaihtaa laatikko hinta 15 000 e merkkiliike ei voi korjata koska heille ei anneta uutta tiivistettä itsenäinen firma saa ja voi vaihtaa tiivisteen pieneen hintaan
- Anonyymi
Mikä niin erikoinen tiiviste on ettei saa tarvikeosana?
- Anonyymi
Ilmeisesti saa juuri tarvikeosana mutta Merkkiliike ei saa niitä asentaa
- Anonyymi
Oikeitakin korjaamoja on kuin norsunluu-lasipalatsit joissa vain vaihdellaan summassa suuria osakokonaisuuksia kun ei ole osaamista järkevästä korjaamisesta.
- Anonyymi
Miksi kukaan veisikään ellei mene takuuseen.
- Anonyymi
hih-rahastus alkoi E
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1436196- 292180
- 1872049
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101203Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701171- 731037
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241027Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24942Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42917Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12785