Ulkomaalaisen palkkaaminen työhön

Anonyymi-ap

Toimin alalla missä työntekijä vaihtuvuus on suurta. Tarkoittaa että uusia työntekijöitä palkataan viikoittain, koska työntekijöitä myös lopettaa samassa tahdissa.

En halua avata työalaa sen enempää, ettei alalla rekrytoinnissa työskenteleviä henkilöitä leimata rasisteiksi, mutta kyseessä on matalapalkka ala, mihin pääsee ilman erityistä koulutusta.

Tahtotilamme on palkata kaikki ketkä hakevat työhön niin kauan kun avoimia työpaikkoja on tarjolla sukupuoleen tai syntyperään katsomatta.

Kuitenkin ulkomaalaisen työnhakijan palkkauksen työllistävä vaikutus on huomattavasti suurempi kuin suomalaisen. Miksi?
1. Usein palkkaustilanteessa on kielimuuri, ulkomaalaisen työnhakijan englannin kielen taito on usein todella huonoa ja Suomen kielen taitoa ei ole. Tämän takia palkkaustilanne kestää kauemmin kuin suomalaisen.
2. Seuraavaksi tulee ulkomaalaisen työlupaan liittyvät asiat. Nykyinen TE toimiston EnterFinland palvelu mihin ulkomaalaiset työntekijät ilmoitetaan, vaatii vastauksia useaan kohtaan ja tämän ilmoituksen tekeminen kestää 15–30 minuuttia per yksi työntekijä.
3. Sitten päästäänkin jo ensimmäiseen työpäivään, noin 65% ulkomaalaisista ei saavu sovittuna päivänä sovittuun työvuoroon ja sovittu perehdyttäjä odottelee työpaikalla turhaan. Sama luku suomalaisten kanssa on vain noin 12%. Dataa on kerätty nyt kolmen vuoden ajalta, käsittää 627 palkattua työtekijää.

Tässä muutamia syitä, mitkä voivat olla syynä siihen, että ulkomaalaisten palkkaaminen ei ole niin houkuttelevaa kuin suomalaisten, kuten eri medioissa on ollut.

5

312

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kannattaisiko maksaa parempaa palkkaa niin vaihtuvuus vähenisi.

      • Anonyymi

        alalla missä kilpailu on kovaa esimerkiksi siivousalalla, mitä veikkaan että tämä koskee. Ei voi maksaa enempää mitä saa asiakkailta, kuten ei missään muuallakaan. Kilpailun ollessa kovaa, kate pienenee....


      • Anonyymi

        Onpa taas niin tyhmä kommentti joltain työttömältä....


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🍒 ­N­y­­m­­f­­o­­m­­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      En tekisi paskaduunia tuntiakaan, ryhtyisin mieluummin rikolliseksi, kynnys lähteä rikolliselle uralle on nykyään erittäin matala.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe