Asumusero = avioero

Jos ja kun on elänyt asumuserossa puolisostaan yli kymmenen vuotta, onko kyseessä teoriassa jo avioero? Ja onko vaimolla kuinka paljon enää valtaa päättää mitä minä päivisin teen? Tai ylipäätään miten elän elämääni? Onko ketään, jonka mielestä vaimo voi sanella tekemisiäni ja rahan käyttööni. Olen pienellä eläkkeellä yksin elävä mies enkä vielä taivu ajatukseen, että eläisin loppuelämäni ilman naista. En sitten millään! Markkinat ovat tietty jo aika rajoitetut tällä iällä, mutta yrittää pitää. Muuten jää kaivelemaan,

9

349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoittaa, ettei tarvita enää hskemuksen jälkeistä 6 kk harkinta-aikaa vaan hakemuksesta voidan tuomita avioeroon hetinä. Näyttö täytyy olla eri osoitteistanne yli 2 v ajalta.

      • Anonyymi

        "Näyttö täytyy olla eri osoitteistanne yli 2 v ajalta.2

        Tuon lisäksi olisi tarpeen olla myös näyttöä siitä, että kyseessä on ollut asumusero. Ihmiset kun voivat asua eri osoitteissa, vaikka ovat aviossa, eikä ole aikomustakaan erota.


    • Avioeroa voi hakea kumpi tahansa koska tahansa riippumatta siitä mikä on puolison kanta aiheeseen, mutta ilman hakemuksia asia ei viralliseksi muuta. Miksi roikkua toisessa jos yhteistä elämää ei käytännössä enää ole? Sentään jo 10v erillään.

    • Anonyymi

      Ei ole. Avioliito ja yhteisasuminen eivät varsinaisesti liity mitenkään yhteen. Avioero on avioero, kun ottaa ja hakee sen eron jne. Aviossa voi olla, vaikka asuisi koko ajan ja pysyvästi eri osoitteessa.

    • Anonyymi

      Vaimollasi ei ole mitään sananvaltaa siihen, miten elät ja miten rahasi käytät.

      • Anonyymi

        Laidasta laitaan mielipiteet!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laidasta laitaan mielipiteet!

        Entä viihderisteily? Onko vaimoltani sananvaltaa mielestänne voinko lähteä 22 tunnin viihderisteilylle? Jos lähtee, pitääkö tuntea huonos omaatuntoa?


    • Anonyymi

      Jaahas, tällä kertaa tälläinen ongelma, aikaisemmin kirjoitit teidän seksittömyydestä. Oletko muistanut ottaa lääkkeesi?

    • Anonyymi

      Ei voi kun ihmetellä, että miten "asumusero" vou edws venyä noin pitkäksi. Taitaa olla kyse äörimmäisen aikaansaamattomista yksilöistä, kun ei tuossa ajassa saa eroa haettua ja vielä kyselee onko toisella sananvaltaa omaan elämään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      10
      2898
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2527
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1393
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      959
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      853
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      786
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      635
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      596
    Aihe