Asumusero = avioero

Jos ja kun on elänyt asumuserossa puolisostaan yli kymmenen vuotta, onko kyseessä teoriassa jo avioero? Ja onko vaimolla kuinka paljon enää valtaa päättää mitä minä päivisin teen? Tai ylipäätään miten elän elämääni? Onko ketään, jonka mielestä vaimo voi sanella tekemisiäni ja rahan käyttööni. Olen pienellä eläkkeellä yksin elävä mies enkä vielä taivu ajatukseen, että eläisin loppuelämäni ilman naista. En sitten millään! Markkinat ovat tietty jo aika rajoitetut tällä iällä, mutta yrittää pitää. Muuten jää kaivelemaan,

9

403

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoittaa, ettei tarvita enää hskemuksen jälkeistä 6 kk harkinta-aikaa vaan hakemuksesta voidan tuomita avioeroon hetinä. Näyttö täytyy olla eri osoitteistanne yli 2 v ajalta.

      • Anonyymi

        "Näyttö täytyy olla eri osoitteistanne yli 2 v ajalta.2

        Tuon lisäksi olisi tarpeen olla myös näyttöä siitä, että kyseessä on ollut asumusero. Ihmiset kun voivat asua eri osoitteissa, vaikka ovat aviossa, eikä ole aikomustakaan erota.


    • Avioeroa voi hakea kumpi tahansa koska tahansa riippumatta siitä mikä on puolison kanta aiheeseen, mutta ilman hakemuksia asia ei viralliseksi muuta. Miksi roikkua toisessa jos yhteistä elämää ei käytännössä enää ole? Sentään jo 10v erillään.

    • Anonyymi

      Ei ole. Avioliito ja yhteisasuminen eivät varsinaisesti liity mitenkään yhteen. Avioero on avioero, kun ottaa ja hakee sen eron jne. Aviossa voi olla, vaikka asuisi koko ajan ja pysyvästi eri osoitteessa.

    • Anonyymi

      Vaimollasi ei ole mitään sananvaltaa siihen, miten elät ja miten rahasi käytät.

      • Anonyymi

        Laidasta laitaan mielipiteet!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laidasta laitaan mielipiteet!

        Entä viihderisteily? Onko vaimoltani sananvaltaa mielestänne voinko lähteä 22 tunnin viihderisteilylle? Jos lähtee, pitääkö tuntea huonos omaatuntoa?


    • Anonyymi

      Jaahas, tällä kertaa tälläinen ongelma, aikaisemmin kirjoitit teidän seksittömyydestä. Oletko muistanut ottaa lääkkeesi?

    • Anonyymi

      Ei voi kun ihmetellä, että miten "asumusero" vou edws venyä noin pitkäksi. Taitaa olla kyse äörimmäisen aikaansaamattomista yksilöistä, kun ei tuossa ajassa saa eroa haettua ja vielä kyselee onko toisella sananvaltaa omaan elämään.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe