Jos minulla on vapaa autoetu käytössä, niin onko pakko käyttää kyseistä autoa esim. työmatkoihin?
Vai voinko käyttää työajoihin omaa autoa ja nostaa niistä km-korvaukset? Tämä olisi ok työnantajalle, mutta kieltääkö verottaja/laki tämän?
Vapaa autoetu ja oma auto
6
463
Vastaukset
- Anonyymi
Et tietenkään voi hyödyntää kahta etua.
Kyllä verottajan sivuilta saa käsityksen, että tuo on mahdollista:
Tuolta esimerkki 2.
https://vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/kannanotot/47632/luontoisetuauton-vaikutus-kilometrikorvausten-verovapauteen/- Anonyymi
Kiitos. Näin muistelin asian olevan, en vain löytänyt tuota ohjetta. Ei varmaan kovin yleinen käytäntö, mutta meidän tapauksessa toimiva ratkaisu.
- Anonyymi
Kannattaa huomioida mitä tuossa tarkoitetaan työmatkalla.
Kodin ja vakituisen työpaikan välinen matka ei ole työnantajan korvattavaa työajoa, vaan ainoastaan varotuksessa vähennyskelpoinen tulonhankinta kulu.
Tuossa on nyt pojilla hieman termit ja asiat sekaisin keskenään. Jos on käyttöetu auto ja työmatka on muualle kuin vakituiseen työntekopaikka, niin silloin työnantaja maksaa kilometrikorvauksen siitä ja ihan sama millä sen matkan tekee.- Anonyymi
Taisi nyt itselläsi olla termit ja asiat sekaisin. Ymmärsin, mitä aloittaja kysyi, ja hän sai selvyyden epätietoisuuteensa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083