Työnantajatuet

Nythän suunnitellaan työttömyystukia vastikkeellisiksi.Sehän antaa työnantajille mahdolliseksi käyttää orjatyövoimaa.Tämä ei kyllä vähennä työttömyyttä, päinvastoin se lisää työttömyyttä.Eikö olisi järkevämpää antaa työnantajille vastikkeellista tukea jos he työllistävät ihmisiä normaalilla palkalla?
2183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Miksi yrittää työllistää verorahoilla, joista jo puolet käytetään työttömyyden aiheuttamiin kustannuksiin.

Eikö olisi paljon järkevämpää vapauttaa työn tekeminen eli poistaa työttömyysturvalain rangaistus itsenä toisen työllistäjältä? Se ei maksaisi mitään ja poistaisi työttömyyden.

Äänestä

Työttömyys on prosenttiluku, jonka laskentakaavaa muutetaan tarpeen mukaan, jotta saadaan kiva luku tv-uutisissa ja muussa mediassa esitettäväksi.

Kun ihminen on orjatyössä, eli harjoittelemassa ilman palkkaa, hän ei nykysääntöjen mukaan ole työtön.

Uskallankin väittää että työttömyys ei tule ainakaan lisääntymään, vaikka köyhien ja varattomien määrä saattaa hyvinkin nousta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastikkeellisiksi kirjoitti:

Nythän suunnitellaan työttömyystukia vastikkeellisiksi.Sehän antaa työnantajille mahdolliseksi käyttää orjatyövoimaa.Tämä ei kyllä vähennä työttömyyttä, päinvastoin se lisää työttömyyttä.Eikö olisi järkevämpää antaa työnantajille vastikkeellista tukea jos he työllistävät ihmisiä normaalilla palkalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu