"Lähtökohtana asumishyötykorvauksen määrittämiselle on asunnosta maksettava käypä vuokra käyttökuluineen. Jos kysymyksessä on yhteisesti omistettu asunto, vertailukohtana on käyvän vuokran puoliosuus. Vuokrasta vähennetään ne kustannukset, jotka yleensä vuokraustilanteessakin ovat omistajan maksettavia. Tällaisia eriä ovat yhtiövastikkeet, kiinteistöverot ja kiinteistön vakuuttamisesta aiheutuvat kulut".
Tarkoittaako tämä sitä että esim:
Omistusoikeus 50 % nainen / 50 %mies. Nainen jää asumaan asuntoon, ja häneltä vaaditaan asumishyötykorvausta 700 eur.
Asumishyötykorvauksen perusta on 2000 eur / 2*0,7=700 eur.
Asumishyötykorvaus - puolet yhtiövastikkeista, eli omistajan osuus, mies (-370 €) = naiselle jää maksettavaksi summa 330 € . Toisin sanoen, mies maksaa oman osuutensa vastikkeesta.
Vai onko maksettava summa 700 eur, eli nainen maksaa miehen vastikkeen asumishyyötykuluna 370 eur ja lisäksi miehelle asumishyötykuluna 330 eur, jolloin summa on yhteensä 700 eur. Mikäli näin on, ei oikeutta vähentää asumishyötykorvauksesta omistajan osuus ole. Tämän nainen voisi silloin yhtä hyvin maksaa miehelle käteen.
Miten tämä oikeasti menee? Mikäli sinulla on faktaa asiasta, niin kerrotko mihin tietosi perustuu? Ennakkotapapaus?
Avioero ja asumishyötykorvaus, miteen menee? Onko tuoretta kokemusta?
Anonyymi-ap
0
872
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510