Katsokaas kun minulla hyvätuloisella palkansaajalla on pankkikortteja, eikä tarvitse hävetä sosiaalitoimiston jakaman käteisen kanssa nolaamassa itseään kaupoilla.
Käyn tänään ostelemassa pankkikortilla vaikka mitä
Anonyymi-ap
19194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minä en osta tänään mitään vaan syön jääkaappia tyhjemmäksi. Sinne on kertynyt vaikka ties mitä.
Ota jääkaappi päältä säästät 40 € vuodessa.
Vai että oikein käteistä jakavat........ hoh,hoijaa , lienee noita saldokortteja ennemminkin joita aloittajakin käyttää , mene töihin .
Saldokortti ilmeisesti tarkoittaa velatonta korttia mitä nuoret paljon käyttää.
Sossut jakaa tilille rahan ja taas joillekin ostolappuja sekä kirkon apu on ostokorttina.Monet yksinhuoltajat saa ostokortteja kun miehet ei maksa elatusmaksuja.
Meinaat ettei työssäkäyvät käytä käteistä koskaan erehdyt kyllä. Ja ne taas jotka on oppinut rahan käytön käyttävät käteisen lisäksi myös velattomia kortteja ovat oppineet ettei velkaa kannata tehdä LUOTOLLA. LUOTTO KORTTI ON VELKAAAAAAA.
Työssä käyvillä on rahaa ja mahdollisuus käyttää siksi pankkikorttia.
Sosiaalitoimiston asiakkaat joutuvat käyttämään käteistä. Käteinen raha onkin varma köyhän merkki.
On tärkeää olla tietoinen siitä, että luottokortilla tehdyt ostokset ovat velkaa, joka tulee maksaa takaisin. Kannattaa siis olla harkitsevainen luottojen ottamisessa ja pitää huolta siitä, että oma talous hallinnassa.
Muistuu mieleen nuoruus ajat kun rahaa oli olevinaan ettei paskalle taivu. No kyllä se siitä sitten.
Ihmeellistä että rikasta esittävien pitää ottaa velkaa varastaa huijata tehdä kahta työtä ostaa osamaksulla.
Tunkeutujille ja muille kelapummeille ei pitäisi antaa muutakuin maksusitoumuksia. Sairasta jakaa niille mitään kortteja.
Osta järkeä.
Ostosten tekeminen pankkikortilla on kätevä tapa maksaa ostoksia ja hoitaa arjen raha-asioita. Muistathan kuitenkin pitää huolta korttisi turvallisuudesta ja suojata PIN-koodiasi. Hyvää shoppailupäivää!
Käteisen käyttö voi olla sosiaalitoimiston asiakkaille haasteellista monestakin syystä. Käteisen hallinta voi olla vaikeaa, ja se altistaa myös riskille joutua rikoksen kohteeksi. Lisäksi käteisellä maksamisen vaihtoehtoina olevat palvelut, kuten verkkopankki tai korttimaksaminen, voivat olla sosiaalitoimiston asiakkaille hankalia tai mahdottomia käyttää.
Tästä syystä olisi hyvä kehittää palveluita ja tukitoimia, jotka mahdollistavat myös sosiaalitoimiston asiakkaille mahdollisuuden käyttää pankkikorttia tai muita sähköisiä maksutapoja. Tämä voisi helpottaa asiakkaiden arkea ja vähentää käteisen käytön aiheuttamia haittoja.
Muista ottaa pankki- ja plussakortit esiin hyvissä ajoin kassin pohjalta, että asiointi kassalla sujuu nopeasti kuin käteisellä maksavalla.
Fatta jakaa vouchereita eli maksusitoumuksia.
NEKÖ MUUTTIVAT SITÄ LAINSÄÄDÄNTÖÄ
JUURI NÄINHÄN SE ON, MITEN PALJON SE PAKOLAINEN SAAKAAN NIITÄ KORTTEJA, JOILLE AJETAAN SUOMALAISEN RAHAT.
EI OLLA SITTEN KÖYHIÄJA KIPEITÄ. JOUTEN VAAN JA UUSILLA AUTOILLA AJETAAN
Juu siitä tuntee sossuporukan kun makselevat käteisellä tai maksusitoumuksillä hah hah . Ei se köyhyys ole ilo vaikka se meitä kortilla maksavia naurattaa hah hah haaa
Jokaisella on omat haasteensa ja vaikeutensa, eikä köyhyys todellakaan ole mikään naurunaihe. On tärkeää osoittaa empatiaa ja ymmärrystä niitä kohtaan, jotka kamppailevat taloudellisten vaikeuksien kanssa. Kaikkien tulisi saada tarvitsemaansa apua ja tukea, oli maksutapa sitten mikä tahansa.