Luinko minä oikein ?! Että lääkäri opinnot tehdään

Siis käytännössä lähes pelkästään työssä suoraan n.s työn / kautta oppien ? Hui kauheeta , Alkoi entisestään suomen lekurit pelottamaan !!
20450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ennen niissä luki KANDI ! NYT NIISSÄ LUKEE ERIKOISTUVA 5 - 6 VUOTTA !

Äänestä

Tulevat lääkärit varmasti lukevat ja istuvat luennoilla aivan riittävästi.
Työnteko on osa opintoja, ja niitä on suoritettava vaadittava määrä liittyen opiskeluun.
Lääkärin koulutus ei ole oppisopimus koulutus.

Yleensäkin työt oppii ehkä parhaiten tekemällä, ei niinkään lukemalla, vaikka toki sekin asiaan kuuluu, ja riippuen myös ammatista.

Äänestä
  • Käytännössä lähes kaikki leikkaukset ja poliklinikkatyöskentelyn tekee erikoistuvat lääkärit (varsinkin yliopistollisissa sairaaloissa). Ainakin alkuvaiheessa erikoislääkäri opastaa jopa vierestä erikoistuvaa. Olen ollut yhdessä leikkauksessa epiduraalipuudutuksessa, jolloin oli tavallaan mielenkiintoista kuunnella mitä milläkin hetkellä tehtiin, kun erikoistuvaa lääkäriä opastettiin. Vain erityistä taitoa vaativat leikkaukset tekee erikoislääkäri. Erikoistuvakin lääkäri voi olla jo pätevä lääkäri, mutta erikoistuu jollekin erityisalalle.

    "Kandi" (lääketieteen kandidaatti) on oppiarvo ja riippuu ensisijaisesti opintojen edistymisestä yliopistossa.

    Äänestä

  • Ihan niin ensin luetaan muutama vuosi jansitten on käytännön opetus jossa ovat toisen kokeneen lääkärin kanssa opettelemassa ja näkemässä miten asiat toimivat käytännössä.
    Miten aloittaja oikeastaan on ymmärtänyt tämänkin asian kun vielä uskoo omalla omituisella tavallaan asioihin joissa ei ole mitään perää.
    Silloin on aika pihalla totuudesta.
    Sitä saa tietoa kun osaa hakea mitkä vaatimukset ovat tulevalla lääkärillä se kun kyselee turhia ennakkoluuloja , vaatimukset Suomessa on tiukat että yleensä pääsee lääkärin ammattiin

    Äänestä

Hevonkukkua selität . Katso Ylen ohjelma aiheesta . Kollegiaalisuus valoja juhlitaan ekat viikot . Sitten pässinä terkkariin , toiset valkokaavut suojaa jos mokailet .

Äänestä
  • Ei kukaan lääkäri suojele mitenkään jos joku tekee mokan, joten ihme käsitys sentään tästäkin ammatista , ne on niitä junttien luuloja joiden kanssa ovat aina eläneet .
    Aina heitä muka joku kusee silmään, kas kun eivät edes tiedä mitkä vaatimukset siinä on kun on valmis lääkärin ammattiin
    Oli asia mikä tahansa niin kun ei ymmärretä niin syytellään muita , Janiina sanotaan ” ne” mutta keitä ovat nämä ” ne” josta aina höpöttävät. Lääketiede Suomessa hoituu hyvin ja moni ulkomaalainenkin haluaa Suomeen leikattavaksi esim syövästä , joten lopettakaa nuo lapselliset luulonne, sillä luulotautikin on sinänsä sairaus.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Ei kukaan lääkäri suojele mitenkään jos joku tekee mokan, joten ihme käsitys sentään tästäkin ammatista , ne on niitä junttien luuloja joiden kanssa ovat aina eläneet .
    Aina heitä muka joku kusee silmään, kas kun eivät edes tiedä mitkä vaatimukset siinä on kun on valmis lääkärin ammattiin
    Oli asia mikä tahansa niin kun ei ymmärretä niin syytellään muita , Janiina sanotaan ” ne” mutta keitä ovat nämä ” ne” josta aina höpöttävät. Lääketiede Suomessa hoituu hyvin ja moni ulkomaalainenkin haluaa Suomeen leikattavaksi esim syövästä , joten lopettakaa nuo lapselliset luulonne, sillä luulotautikin on sinänsä sairaus.

    Ei kukaan lääkäri suojele mitenkään jos joku tekee mokan, joten ihme käsitys sentään tästäkin ammatista , ne on niitä junttien luuloja joiden k.......

    Mihin tuo esityksesi perustuu, kerro!

    Äänestä

No ei se nyt niin yksinkertaista ole teoria on koko ajan mukana käytännön toiminnoissa . Joten ei tartte vääntää tuostakin asiaa

Äänestä

Erikoislääkäri opastaa aina erikoistuvaa lääkäriä.
Jokainen lääkäri on ollut nuorempana opiskeluvaiheessa ja harjoitellut ihan samalla tavalla, tullut ajan myötä osaavammaksi.

Äänestä

hurjaa on kuolevalle laittoivat katetrin mitä se sillä tekee muutakuin tuskaa tuo.

Äänestä
  • Oliko kyseessä siis virtsakatetri, vai joku muu ?
    Se ei kyllä lisää tuskia, se helpottaa, koska katetri laitetaan juurikin esim. virtsaamista varten. Helpottavaahan se on, jos vaikka virtsakatetri laitetaan, miltä se tuntuisi jos ei rakkoa saisi tyhjäksi, se tekisi tuskaa.
    Toki katetreja käytetään muissakin vaivoissa kuin pelkästään virtsaamisen takia, on verisuonikatetreja, ym.

    Äänestä

  • Kyllä hentietävät miksi se laitetaan, joten älä viitsi puhua asioista mistä sinulla i ole mitään lääketieteellistä osaamista . Keskity ainoastaan asioihin mitä osaat niin on kaikille parempi

    Äänestä

Mites kuten oli yöpäivystyksessä kaksi kielitaidotonta erikoistuvaa ja ilman Tulkkia ! Kuka niitä mukamas valvoi ? Röngtenkuvasta molemmat laittoivat eri arvion . Ulostaja tietysti ettei ole murtumaa . Toinen että on murtuma ! Myöhästä nyt kun tekivät minusta invaliidin !

Äänestä
  • Näinhän se aina menee niin ” tekivät sinusta ”:
    Asia ei ole niin yksinkertainen kun sen näytät luulevan , vaan olet täydellisesti ymmärtänyt väärin . Sinun vaivasi oli ilmeisesti sitä laatua ettei siihen ollut mitään ratkaisua. Kyllä ne kielitaidottomat ovat lukeneet lääkärin ammattiin ,
    Jos virhe on sattunut niin kai tiedät mihin siitä ilmoitetaan ! Vaikka en usko siihen että mitään virhettä on tapahtunut, sillä murtumat ovat aika helppoja asioista hoidettavaksi siis silloin kun murtuman on olemassa .

    Äänestä

Minun lempi ohjelmat ovat Unelma Asunnot aurinkorannikolta ja Brittien koiralle koti ! Siellä on välittömiä ja onnellisia ihmisiä . Varsinkin suomen onnellisin kansa on lahjomalla tilattu maailmalta !

Äänestä

Meillä = diabetestarvikejakaja hoiti potilaiden vastaanottovirkaa laittomasti v.16 talvesta kesään . Kaikki koulutetut oli tod.näköisesti siivilöimässä tauteja ym. Sipilän / Orpon tilaamia Torniossa ?

Äänestä
  • Mihin laittomuus perustui? Eikö ollut riittävää koulutusta (lähihoitajakin riittää)?

    Äänestä

Eikös tuo riitä että terveyskeskuksen mykkä Korona vastaava Valehtelee ettei kyseinen terveyskeskus työntekijä ole ollut koskaan ollut potilaiden vast.ottotiskillä ? Hän muutenkin selvän näkijä . Tiesi ettei palpudoidessa huutanut kandinsa kera yhtä-aikaa ?

Äänestä
  • Pitää sammuttaa tietokone siinä vaiheessa kun on tullut otettua alkoholia jo liikaa illan kuluessa.

    Äänestä

Hänen kandinsa samana kesänä kirkko ja kaupunki lehdessä . Nepalissa kertoo olevan terv.hoidon että nouse ja kävele ...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siis käytännössä lähes pelkästään työssä suoraan n.s työn / kautta oppien ? Hui kauheeta , Alkoi entisestään suomen lekurit pelottamaan !!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu