Kuudesluokkalainen tappaa luokkakavereita.
Vastaukset 13
- Anonyymi
Hiljaiseksi vetää herättää pohjatonta surua ja vihaa tätä pinnallista yhteiskuntaa kohtaan joka ei jätä edes lapsia rauhaan
- Anonyymi
Säännön vahvistava poikkeus.
Mutta totta, että vanhemmat eivät eivät enää uskalla olla lapselleen aikuisia. Eikä keskusteluyhteyttä ole, kun molemmat keskittyy somemaailmaan. - Anonyymi
Pisan tulokset laskee jatkuvasti onnellisuus kaukana
- Anonyymi
Lisää matuja ongelma taimia tulee olemaan viiveellä
- Anonyymi
Kaikki osalliset olivat suomalaisia.
- Anonyymi
Ollaan ruotsin malliin menossa
- Anonyymi
jokapuolella kuulee sitä mölötystä
- Anonyymi
Suurin syy on koulukiusaaminen.
- Anonyymi
Kiusaaminen lapsien keskuudessa ja myös aikuisten keskuudessa! Koko Suomi on kiusaamisen Suomi.
- Anonyymi
Milloin uskalletaan totuus myöntää. Että ollaan lähempänä Jemeniä tuossa onnellisuustutkimuksessa, eli siellä loppupäässä.
Tutkimus on virheellinen, epätarkka, eikä anna todellakaan oikeaa kuvaa.
Lasten hyvinvointia ei ole otettu huomioon ollenkaan, korkeintaan kehutaan äitiyspakkausta ja upeaa neuvolaverkostoa.
Neuvola ei pitkälle auta lasta, kun mittausten jälkeen työnnetään koulumaailmaan ilman henkistä valmennusta ja päivittäistä tukea isoihin ryhmiin.
Koulujärjestelmä on ollut jo kauan pilattu, sipilästä lähtien alkoi lopullinen alamäki, jota ryydittivät hienot opetusministerit kautta aikojen, Laasonen, Andersson, nyt Henriksson.
Pitäisi laittaa lappu luukulle koko koulutusjärjestelmään ja ehkä koko Suomeen. - Anonyymi
Onko onnellisuustutkimus sitä toimittajien harrastamaa ..........
Hei kaikille,
Vantaalla Viertolan koululla tapahtunut ampuminen järkyttää ja aiheuttaa ahdistusta. Tapahtuman aiheuttamista tunteista kannattaa keskustella. Tukea elämän erilaisissa kriisitilanteissa tarjoaa mm.
Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Joka viikko ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on MIELI Kriisichat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa.
Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Kriisipuhelin auttaa kellon ympäri numerossa 09 2525 0111.
Nuorille suunnattu Sekasin-chat on auki joka päivä: ma–pe klo 9–24, la–su 15–24. https://sekasin247.fi/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4222137- 2251898
- 1521572
- 1231416
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291256Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2591105- 114968
- 20955
- 75878
- 26745