Mulla menee 1 toppa sätkiä 2 vrk
ja
olusia hörin 2 laatikkoa viikossa.
En ole laskenut kuukausitasolla mutta kappalehinnat tiedän.
ja
olusia hörin 2 laatikkoa viikossa.
En ole laskenut kuukausitasolla mutta kappalehinnat tiedän.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tommonen 48 purkki viikossa olis 7 päivässä eli 2,3 litraa joka päivä.
Ei siinä ainakaan nestehukkaa pääse syntymään eli riittää päiväksi.
Myöhemmin sitten munuaiset tai muut sisäkalut alkaa muistutella sinua.
Tupakkaan ei ole mennyt yhtään ja kaljaankin erittäin vähän rahaa.
Sen sijaan olen maksanut pari asuntoa velattomaksi, joten
nyt on oikein mukava asustella tilavassa asunnossa ja pienellä vastikkeella.
Kuulostaa tylsältä
Melko edulliset eväät sulla, vain 4500e vuosi.
Tasan nolla euroa. Mutta ravitsevaa simaa ostan joskus se on hyvää
Paskahousu
Kaikki ei enää elä jotain tupakinsavunkäryistä 70-lukua
Eikä muutenkaan ole mitään järkeä rahoittaa terveyttä tuhoavia suuryrityksiä jotka yritti vuosikymmenten ajan estää syöpätutkimukset
En polta ja oluisiin mennyt 6.12 euroa viimeisen kuukauden aikana.
Baarissa käyn kerran kahden kuukauden aikana ja sinne menee noin 20€. Kotona juodut on ehkä 10€ . Tupakkaa päivässä vain 2-5kpl...Välillä ei sitäkään.
Ensin pankkiin ja olutta
pankin jälkeen olutta
sitten kinkkuvoileipää ja olutta
sitten saarnaamista ja olutta
sitten olutta ja olutta (eli ei olutta )
-Matkasaarnaaja Lempinen- siunattu hulluus
Sätkän käryytystä olen harkinnut vähentää niin nyt pärjää 2 toppaa viikossa ni noi tekee noin 25eur ja olusia riittää se 24pack ja toi maksaa sen 25eur elikä n,50eur viikko.Olusissa tavoite että 2 viikon välein ja että sätkiä menis 1 toppa viikossa. Liian paljon sekin on että joka viikonloppu täytys 24pack juoda. Pääsiäisenä hörpin kylläkin perj ja lauantaina eikä vielä mitään mielitekoja.
Tupakkaa en ole koskaan poltellut muutamaa kokeilua lukuun ottamatta. Olutta ostan verkkokaupasta ison satsin kerralla, ei maksa paljoakaan, halvin 5,9% olut 24pack maksaa 0,99€, kun päiväys on lopuillaan. Ei ole kallista! Lasti ei paljoa maksa ja kestää minulla 1,5 vuotta, ei ole kustannus mikään, muutama kymppi vuodessa kustannus. Kohta pitää tilata uusi lasti.
Yhtään enempää en sitä olutta juo, vaikka sitä onkin kotona kellarissa varastossa.
1.5 vuotta sitten juot vanhentuneita kaljoja missä mennyt päiväykst.Kyllä verkkotilauksille kuljetusmaksu tulee.Ison lastin tilaaminen ei kaikille sovi kun kulutus lisääntyy ja hyvin monelle noin käy.Halpaa ja halpaa niin et sitten panosta makuun.
Niin juon 1,5 vuotta sitä tilaamaani lastia, enkä juo vanhentuneita kaljoja, koska pistän ne oluet päiväysten mukaan järjestykseen. Juon tietysti ensin ne joissa päiväykset tarkalla ja mitkä olen ostanut 0,99€ se 24 pack.
Verkkokaupassa on hyvät valikoimat, että todella voi panostaa makuun. Minulla ei todellakaan lisäänny kulutus, juon juuri sen määrän minkä olen suunnitellut, enkä enempää.
Tiedän kyllä, että monella tuollainen lasti kotona ei kestäisi kovinkaan pitkään, kun sitä olisi kotona helposti tarjolla. Minulle ei ole mikään ongelma.
Toki verkkotilauksille tulee kuljetusmaksu, mutta olut ja muutkin juomat on niin edullisia, ettei tuo kuljetusmaksu ole ongelma ja on ne juomat täältä Suomestakin jostain kaupasta haettava. Koska haen kerralla tuon ison lastin, ei minulla ole vastaavasti muita kuluja ja silloinkin toimin logistisesti, eli en varta vasten lähde postiin tuota lastia hakemaan, vaan käyn sitten muillakin asioilla. Kuljetusmaksu on lopulta aika pieni kustannus, kun isomman määrän ostaa verkkokaupasta ja tilausta tehdessä voi hyvin seurata lähetyksen kokoa ja optimoida siten kustannukset. En todellakaan lähtisi olutta jostain kaupasta täällä Suomessa ostamaan, aivan hirveän hintaista, miksi tuhlaisin vähiä rahojani näin tyhmästi, kun yhden 24pack hinnalla saan vähintään 3 samanlaista läheiseen postiin!
Kyllä joskus tuli mieleen kun 24pack+sätkäpuruja ni 35eur voi helvata. Viime lauantaina meni 18olutta ni pystyis oleen niin että vappuna seurv kerta.
Mutta kun ottaa yhden saunakalja pari kertaa viikossa niin se on halpaa.
Ei latiakaan, wt sakki dokaa ja polttelee syöpäkääryleitään.