helppivä

Sanokaas efekti mikä simuloi parhaiten putkisäröä.
2529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ihan oikean putkisärön tekeminen efektillä transistorivahvistimeen on vaikeaa. Useimmat hypetetyt säröpurkit eivät sellaisenaan tee putkisäröä vaan niitä käytetään tehostamaan putkivahvsitimen soundia, esim Ibanezin Tubescreamerit ja Bossin Overdrivet. Putkisärkijät kuten esim Dean Markley Overlord ja Ibanez TubeKing sopivat myöskin vain putkivahvistimelle (minun mielestäni) ja niissäkin se putki on lähinnä markkinointia varten.

Kohtuullisen tulokseen pääsee jollakin putkietuasteella, esim Mesa V-Twin tai Koch Pedaltone. Hintaakin on sitten jo putkicombon verran.

Budjettivaihtoehto on mallintaminen, Line 6 Pod, Vox Tonelab tai Behringer V-Amp. Jälki on joko riittävän hyvää tai sitten ei.

Äänestä
  • Putkisärön saa putkivahvistimesta jos aikoo soittaa yleisölle(livenä) Muuten voi kikkailla mallintavilla ja kuvitella yleisön, jos ei sitä ole mallinnettu efektiin (mallinnettu yleisö).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


::::::::::: kirjoitti:

Sanokaas efekti mikä simuloi parhaiten putkisäröä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu