Kannattaakohan vielä vähän vaille 60 v pyrkiä te koulutukseen? Ottaako ne näin iäkkäitä... Ei ole oikein muuta tietä työhön ...
opiskelu ja ikä
19
287
Vastaukset
- Anonyymi
Itse 56 enkä todellakaan aio opiskelemaan kun ei se oikeen innostanut nuorenakaan. Tie tutkintoon vie yleensä se 3v joten olisin silloin 59-60 niin eipä jää montaa vuotta kun eläkkeelle.
- Anonyymi
Vai ei jää - jos eläkeikäsi on 66, niin kerkiäisit tehdä töitä seitsemisen vuotta, sen sijaan että kärvistelet työttömänä tai että teet kaikenlaisia hanttihommia. No, jokainen tekee valintansa itse!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai ei jää - jos eläkeikäsi on 66, niin kerkiäisit tehdä töitä seitsemisen vuotta, sen sijaan että kärvistelet työttömänä tai että teet kaikenlaisia hanttihommia. No, jokainen tekee valintansa itse!
No oon tehny töitä yhtä mittaa viimeiset 25v ja nyt ollu 1,5v työttömänä, ei yks 7v meinaa mitään...on säästöjäkin jopa
- Anonyymi
Arkkukamaa jo. Tuossa iässä pitäisi olla jo eläkkeellä.
- Anonyymi
ai jai ...on mulla aikaa vielä mutta uhan aattelin että ottaako ne enää edes kouluun? Töitä kun ei ole.
- Anonyymi
ja eläkeikää nostetaan?
- Anonyymi
Menin TE:n kautta kuusikymppisenä rekkakurssille, kortti ja kaikki lisäkortit tuli suoritettua 3 kuukaudessa, sen jälkeen ajoin täystyöllistettynä 4 vuotta, nyt eläkkeellä. Aina kannattaa itseään kouluttaa, jos työnteko kiinnostaa. alalla paljon nuorempia, joilla huonompi työkunto.
- Anonyymi
No varmaan moni ottaa miljoonan hintaista autoa ajamaan kokemattoman vanhuksen..?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No varmaan moni ottaa miljoonan hintaista autoa ajamaan kokemattoman vanhuksen..?
60 ei ole vanha. 70 on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No varmaan moni ottaa miljoonan hintaista autoa ajamaan kokemattoman vanhuksen..?
Kyllä muuten ottaa - tiedän monta rekkakuskia, yhdistelmäajoneuvokuskia ja pitkänmatkan bussikuskeja, jotka ovat eläkelläisiä ja ajavat paremmin kuin nuoret klopit.
- Anonyymi
Yksi vaihtoehto on oppisopimus, ei tarvitse istua niin paljon koulussa.
- Anonyymi
Eik ihminen saa koskaan olla valmis. Pitääkö aina olla jonkun kouluttajan raaka-ainetta?
- Anonyymi
Ei välttämättä kouluttajan raaka-ainetta, vaan munchausen-vanhempien raaka-ainetta.
- Anonyymi
Miksei ottaisi? Kun on hyvät perustelut niin todennäköisesti tulee valituksia ja opiskelumotivaatio on yleensä vanhemmilla parempi kuin nuorilla.
Itse valmistuin yliopistosta 56-vuotiaana ja siihen päälle vielä erikoistuin alallani 58-vuotiaana. Nyt olet 65-vuotias, teen osa-aika töitä eläkkeellä olon rinnalla, On mukavaa, mielenkiintoista ja talouskin on enemmän kuin kunnossa.- Anonyymi
niin mutta jos ei ole taustaa sinne päinkään mahtaako päästä ? Siis jos ei ole esim hoiva taustaa ja hakee sinne tuskin pääsee
- Anonyymi
Karsastaako ne nuoret opiskelijatylleröt tämmösiä 50v kurppis? Jos pääsis siis vielä opiskelijabileisiin ym. risteilyille!
- Anonyymi
Aina kannattaa kokeilla. Yrittänyttä ei laiteta.
Sekä koulutuksissa että työelämässä on nähtävissä selvä sukupolvien - ei sukupuolten - välinen asenne-ero yhteisöissä. Veteraanien ikäluokka oli suvaitsevainen, heidän ensimmäinen ja toinen sukupolvensa ei. Kolmas sukupolvi (nyk. 15-35-v) on yhtä suvaitsevainen kuin veteraanien ikäluokka.
- Anonyymi
Oma valinta, mutta hallistuksen toimesta aikuisopiskelua ei tueta eli itse maksat vaikka työttömyystuki loppuu kun opiskelee...
- Anonyymi
Te tuella saa opiskella. Ei sitä itse makseta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6312713Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H232140Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4202113- 791799
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran201739Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe671560- 1281322
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221207Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka231130- 581048