hondan-uusi-vetyauto-on-cr-v-efcev-yhdistaa-sahkon-ja-vedyn-parhaita-puolia/

Anonyymi-ap

https://moottori.fi/uutinen/hondan-uusi-vetyauto-on-cr-v-efcev-yhdistaa-sahkon-ja-vedyn-parhaita-puolia/

Eriskummallinen Clarity teki nyt tilaa paljon valtavirtaisemmalle CR-V:lle, jota voisi luonnehtia voimalinjansa perusteella vetylataushybridiksi.

Honda CR-V:n vetyhybridiversio lanseerattiin alun perin jo muutama viikko sitten, mutta sen markkina-alue on edelleen yhtä pieni. Euroopassa autosta ei kannata edes haaveilla, ja "kotimarkkinoillakin" vain Yhdysvalloissa Kalifornian osavaltiossa. Sielläkin autoa myydään rajoitetusti, vain 300 kappaletta vuodessa. Vaikka saatavuus ei juurikaan kohene Hondan edelliseen vetyautosukupolveen verrattuna, uutuutta voidaan pitää rohkaisevana askeleena vetyautojen esiinmarssissa, erityisesti yhdestä tietystä syystä.
Vetyauto rimpuilee irti "outo" -vaiheestaan

Honda CR-V e:FCEV poikkeaa uuden CR-V:n muista malliversioista pääpiirteissään vain vähän, ja CR-V:hän on Hondan myydyin malli maailmanlaajuisesti sekä eräs maailman myydyimmistä automalleista. Tästä voi tehdä ainoastaan sen johtopäätöksen, että vetyauto alkaa pikku hiljaa käydä läpi sitä vaihetta, jossa täyssähköautot olivat joskus kymmenisen vuotta sitten.

1

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo voisi olla hitaasti vetyyn siirtymisen välivaiheen ratkaisu, mutta kovin painavahan siitä tulee sähköistyksen vuoksi.

      Autonomia akuilla on hybrideille tyypilliset ja vaatimattomat noin 50 km tai alle, joka syö polttari kuin vetyhybridinkin rangea sen pääenergialähteellä.

      Artikkelista, eli kennoteknologia edistyy pitkin harppauksin:

      "Itse vetyjärjestelmälle sataa Hondalta kehuja vielä kestävyyden sekä kylmäkäynnistysten osalta. Valmistajan mukaan uusi järjestelmä käynnistyy edeltäjäänsä reilusti rivakammin pakkaskeleillä, ja sen pitäisi olla kestävyysmielessä kaksi kertaa edeltäjäänsä lujempi. Tästä on hyvä jatkaa."

      Vetyyn siirtymisessä on valitettavasti edelleen kovin pitkä matka, mutta olisihan se toivottavaa saada yhdeksi vakaaksi vaihtoehdoksi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4806
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      60
      2671
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1024
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      864
    10. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      166
      826
    Aihe