Olen viime kesästä tavannut psykoterautin. Nyt minusta tuntuu että haluaisin lopettaa siellä. En tunne että hän ymmärtää minua, vaikka yritän koko ajan korjata epäselvät asiat.
Kun otin asiat puheille hän teki minusta huoli-ilmoituksen. Sanoi sossulle mm. että yritän lopettaa terapian että voin tappaa itseni.
Näköjään ainut tie lopettaa terapian on saada lähetteen psykiatriselle poliklinikalle ja lääkäri siellä pitäis "antaa luvan" lopettaa. Miksi en voi vaan päättää mihin laitan mun rahat? Olen kohta 30 v., ja kaikki muut asiat ovat kunnossa (paitsi raha-asiat).
Kun otin asiat puheille hän teki minusta huoli-ilmoituksen. Sanoi sossulle mm. että yritän lopettaa terapian että voin tappaa itseni.
Näköjään ainut tie lopettaa terapian on saada lähetteen psykiatriselle poliklinikalle ja lääkäri siellä pitäis "antaa luvan" lopettaa. Miksi en voi vaan päättää mihin laitan mun rahat? Olen kohta 30 v., ja kaikki muut asiat ovat kunnossa (paitsi raha-asiat).
Vastaukset 30
Vanhimmat
Omituinen terapeutti.
Kyllä tuollaisen pitäisi pystyä vaihtamaan.
Mistä se on saanut päähänsä, että tappaisit itsesi, jos lopetat terapian, oletko joskus puhunut hänelle sellaista ?
Eivät he saa asioita omasta päästään keksiä.
En ole puhut semmoisesta. Ja nyt peälkään mitä hän keksii seuraavaksi...
Yleensä eivät keksi mitään , vaan ovat seuranneet tilaasi ja näkevät ehkä asioita mitä sinä et pysty näkemään
No nyt sinulla vaan yhden ihmisen kerronta luettavana ja toisen puolen suunnitelmista et tiedä mitään,
Joten jos sosiaaliin on tehty huoli ilmoitus niin se kertoo ehkä asiasta paljon enemmän kun mitä tämä henkilö kertoo , siksi on tärkeää ymmärtää että tämänkin asian takana on paljon sellaista mikä on aiheuttanut hoidon tarpeen ja terapeutilla käymisen. Joten kukaan ei voi sanoa oikeastaan mitään tästä koska ei kenelläkään ole tausta tietoja siitä miksi terapia yleensä on kuvassa mukana . Sillä jokainen tietää miten vaikea nykyään on edes päästä terapeutille , niin sekin kertoo että asia on vakavampi kun se mitä hänen kirjoituksestaan käy selville
Toki näinkin, mutta joskus, harvemmin kuitenkin, saattavat nähdä sen, mitä haluavat nähdä.
Siis terapeutit potilaastaan/asiakkaastaan.
Ettet vaan ole oikeadti sairas ja keksi moista että terapeutti olettaa sinyn tappavan itsesi.
Jos asia on tosi niin selvitä ja kerro terapeutille että haluat toisenlaista terapiaa ja toivota hälle hyvää jatkoa. Jos et ole holhouksen alainen niin sinulla on itsemääräämisoikeus.
KYLLÄ KEKSIVÄT, KUN JOTAKIN PITÄÄ LÖYTÄÄ.
Teet omat valintasi. Terapeutti tekee omansa. Kysellä ei tarvi.
Niin mä saan "laillisesti" vaan lopettaa? Ei pakko mennä lääkärin kautta?
Jos itse kerran maksat, niin sinulla on täysi oikeus lopettaa terapia.
Jos siihen on sotkettava lääkäri mukaan ( esim. terapeutin toimesta ), niin sitten pieni juttelu lääkärin kanssa, niin eiköhän se siitä.
Pelko on turhaa, vaikkakin ymmärrettävää.
Ok, kuullostaa hyvältä. Vaikka se tuntuu niin turhalta, koska lääkäri tulee sanomaan että "joojo, lopeta sä"...
Tapahtuuhan elämässä paljon muutakin turhaa, ei kai tuo yksi siinä joukossa mitään haittaa.
Eikä se taida olla kohdallasi edes mitenkään varma juttu, että tulisi lääkäri käynti.
Senhän näkee vasta sitten, kun/jos terapian oikeasti lopetat.
Tsemppiä.
Niin ja sinä kai sitten tiedät neuvojesi kanssa mikä on oikeaa . Eikö yhtään kellot soi missään kun luet hänen selityksen , joten jostainhan sekin johtuu että käydään terapeutilla ja ertyisest kenenkä toimesta .ja et tiedä miten rikkinäinen elämä tällä ihmisellä on ollut ja mitä on saanut aikaan elämässään , joten koskaan ei voi annella neuvoja silloin kunnon vaan kuunnellut yhden puolen selityksen
En pidä neuvon antona sitä, kun kerron, kuinka pystyy toimimaan, mitkä oikeudet itsellä on, jos ei ole tyytyväinen esim. terapeuttiinsa.
Ihminen itsehän päättää, miten hän toimii, ja jos joku ajattelee hänen toimivan väärin, niin puuttukoon asiaan sitten. Ei siihen voi ulkopuoliset, asiaan kuulumattomat puuttua.
Sekin mitä tulee ihmisten oikeuksiin ei käyntöissä asiassa ilmi.
Et tiedä onko hänellä sosiaalissa joku holhooja, et tiedä onko hänellä ollut huume ongelmia. Etkä tiedä onko hän kokenut jonkun hyvin traumaattisen asian joka pitää häntä terapiassa, tai onko ollut niin ettei ole kyennyt hallitsemaan rahan käyttöä. Siis et tiedä yhtään mitään muuta kun ne vähäiset tiedot mitä hän on kirjoittanut .joillakin saattaa olla suuria ongelmia takanaan ja muita päihde ongelmia tai peli ongelmia. Sillä terapiaan on hyvin vaikea päästä, sekin kertoo että jotain on hänen elämässään miksi käy terapiassa .
Neuvot ei aina sovi kohdalleen silloin kun ei tiedä kokonaisuutta.
En tiedäkään hänestä mitään, se on täysin totta. Voin silti kertoa, mitkä hänen oikeutensa ovat, jos hän haluaa vaikkapa vaihtaa terapeuttia.
Ja kyllä, terapiaan on vaikea päästä, mutta jos asiakas maksaa itse koko terapiansa, hänellä on oikeus myös se lopettaa niin halutessaan.
Siis itse maksava ihminen saa terapiaa helpostikin, ei muuta kun taalat pöytään, niin järjestyy.
Ja käsitin tuolta aiemmin, että tämä kyseinen ihminen maksaa terapiansa itse.
Joskus on tilanteita olemassa missä ihminen ei itse ole kykeneväinen päättämään . Mutta voi vaihtaa toki terapeutin , jos kåmykyinen sanoo ettei vielä lopettaisi, niin ehkä toinen tilalle. Joillekin on terapia laitettu siksi että sosiaali maksaa asunnon ja ruuan ja ehtona on silloin saada ihminen omille jaloilleen terapian kautta .
Jotain vakavaan siinä silloin on kun käy terapiassa, koska moni joka on masentunut ei saa edes aikaa millekkään terapu5ille vaikka tuntee itse siihen tarpeen. Joten loogisuus on usein eräillä kaukana asioista mistä eivät tiedä mitään
Kyllä ihminen itse saa päättää jos haluaa lopettaa, mutta jostainhan se terapeutin huoli ilmoitus on johtunut.
Joten olette ehkä jossain väärin ymmärtäneet toisenne.
Luulen että tarkoittaa ihan ; vaan sinun parastasi, ja koska sinä et ajattele samoilla ajatuksilla omaa tilannettasi niin silloin haluat lopettaa.
Usein on niin ettei potilas aina osaa nähdä terapian tarkoitusta sellaisena kun se on suunniteltu ja silloin tulee näitä väärin ymmärryksiä molemmin puolin.
Joten jos haluat lopettaa siellä käymisen niin selitä hänelle että tunnet ettei kemiat oikein mene yksiin .
Sitten on niinkin että kun oikein kipeistä asioista puuhataan niin usein potilas ei halua niistä puhua, mutta sekin kuuluu terapiaan. Siis molemmin puoleinen ymmärrys on tärkeää tälläisessä hoidossa .
Ja joskus on niin että terapeutilla on paljon enemmän tietoa sinusta kun sinulla itselläsi koska näkee tilanteesi toisesta näkökulmasta kun sinä.
Joten puhumalla asiat selitetään ei sillä että ainun on aina saatava olla oikeassa siitä miten itse näet asiat.
Ja että yrittelet korjailla asioita puhumalla omaksi eduksesi , se ei johda mihinkään.
Asiat on vaan opittava näkemään sellaisina kun ne ovat ja joskus se on vaikeaa. Ikäsi perusteella olet aika nuori vielä , ja silloin ei ole elämän kokemusta , muutta kehittyminen jatkuu , ja siinä voi terapeutin apu olla tärkeää
On ihminen sitten terve tai sairas, ihmisten kemiat eivät vain aina kohtaa. Se on faktaa.
Ihan niin kemiat ei aina ole kohdallaan siksi on lupa vaihtaa terapeuttia jos katsotaan että hoito on tarpeellista tälle potilaalle. Mutta kuten aina , kukaan ei tiedä syitä tähän asiaan joten silloin on hyvin vaikea sanoa mitään.
Siis että päättää mihin laitetaan rahat, on kaksi piippuinen juttu, jos huomataan ettei ihminen ole kelvollinen hoitamaan talouttaan omin voimin niin silloin saadaan valvonta, esim ihmiset jotka laittavat kaikki rahansa huumeisiin tai peleihin eivät ole kykeneviä hoitelemaan raha asioitaan , silloin hebtarvitsevat ohjausta etenkin jos on niin nuori kun sinä. Tavallisesti ei laiteta sosiaaliin turhasta huoli ilmoitusta, ilmeisesti sinullakin ollut pohjalla tekemisistäsi asioita miksi rahan käyttöäsi rajoitetaan, mistä se nyt saatkin sekin on selvästi esillä kirjoituksessasi
Törkeää mitä olet joutunut kokemaan!
Hulluja kirjoituksia.
Eikö teillä ole järkeä päässä, miksi pitää masentua ?
Älkää kulkeko terapeuteilla niin olette kunnon kansalaisia ja hyvin menee.
Laitat ne rahas Kankkulan kaivoon niin jopas loppuu terapeutin huoli. Omaksi parhaaksesi. Kun ette ilmeisestikään sovi yhteen. Hänen elämänneuvonsa ovat kuitenkin subjektiivisia. Saneleminen ei kuulu kauppaan. Sano että pitää tunkkinsa.
Jos palvelijansakin voi valita niin miksei oman elämänsäkin.Poika jätä ahaveroksesi ja mene.
Itse nämä sykop..t ovat kertoneet kuinka he kiinnostuivat sygolokiasta. SIKSI KUNHEILLÄ ITSELLÄÄN OLI MIELEN ONGELMIA. Heillähän on vainyksitie terapian antamisessa potilaalle ja se on.; kaikki yksilöt väkisinyritetään sulloa samaan muottiin. He eivä edes ymmärrä, ettäjokainen ihminen /yksilö on erilainen /omanlaisensa, eikä näin ollen voi joka sinutta sulloa yhteen lokeroon. Eivätpä taida tajuta tällaista asiaa. Sanon esimerkin. Olin hoitotyössä psyk.sairaalassa. oli hyvin ystävällinen psykiatri ja kun hän kirjoitti lausunnon potilaasta, hän tuli aina luokseni ja sanoi, lue tämä lausuntoja korjaa väärät asiat,me psykiatrit emme aina erota asioita ja siten voimme monesti kirjoittaa väärin potilaasta lausuntoon. Niin minä luin niitä lausuntoja ja oikaisin sen minkä näin virheellisesti kirjoitetuksi lausunnon asioitten suhteen. Sellaista.
Ei ole läheskään aina.
Ei sina. Monet itsekkin ongelmaisia ja sikdi lähteneet opiskelemaan psykologiaa jne, löytääkseen omalle omgelmalle vastauksen. Näin monet ovat julkisestikkin kertoneet.
Tuo on kyllä jotenkin järjetön ajatuksen kulku, että lopettaa terapian että voi tappaa itsensä. Millä tavalla muka itsensä tappaminen vaatisi terapian lopettamista? Kai sieltä pääsee välillä poiskin niin että voi hoitaa homman ennen seuraavaa istuntoa.
Se tuossa ehkä oudointa onkin, jos terapeutti on väittänyt noin, että potilas haluaa lopettaa terapian tappaakseen itsensä.
Onko sillä terapeutilla itsellään kaikki palikat kohdillaan ?
Tuskin potilas sanoo terapeutilleen suoraan " haluan lopettaa terapian, että voin tappaa itseni ".
Johan tuo on aika huvittavaakin....