Rakennusliitto ei tuekkaa oikeasti paperiliittoa, toisin kuin julkisuudessa annettu ymmärtää.
Tukilakon ulkopuolelle on rajattu ne rakennustyömaat paperitehtailla jotka on alotettu ennen tukilakosta sopimista. Kaikki rakennustyömaathan tehtailla on alotettu ennen kesän alkua!
Käytännössä ei yksikään rakennusmies ei ole tällähetkellä tukilakossa.
Tukilakon ulkopuolelle on rajattu ne rakennustyömaat paperitehtailla jotka on alotettu ennen tukilakosta sopimista. Kaikki rakennustyömaathan tehtailla on alotettu ennen kesän alkua!
Käytännössä ei yksikään rakennusmies ei ole tällähetkellä tukilakossa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mahtanet tarkoittaa 13.6 alkavaa myötätuntotyötaistelun rajausta joka sallii muut työt paitsi EI seisokkitöitä eli töitä jotka vaativat tuotannon pysäyttämistä.
Lähde: http://www.rakennusliitto.fi/
näyttää olevan niin että kukaan ei tue paperiliiton lakkoa.
Synkältä näyttää paperimiesten kohtalo.
Että myötätoiminnoilla ei ole tarkoitus hankaloittaa muita kohtuuttomasti vaan ainoastaan metsäteollisuuden toimintoja työsulun johdosta (avulla).
Nyt esim. PAM kieltäytyy suorittamasta mitään toimintoja jotka liittyvät muuhun kuin pelkkään suojelutyöhön liittyvä (EI huolto-, korjaus-, puhdistustoimintoja yms.)
Muitten työmiesten elämää ei haluta kohtuuttomasti hankaloittaa tukitoimilla.
Siksi yksikään rakennusmies ei ole tukilakossa, toisin kuin julkisuudessa on annettu ymmärtää.
koskevat sellaisia hommia, joilla ei ole mitään merkitystä, koska tehtaat jo seisovat.
Lisäksi työnantajan olisi pitänyt lomauttaa porukkaa, kun ei ole töitä metsäteollisuuden sulun johdosta, ja silloin olisi kuitenkin pitänyt maksaa 14 päivän palkka, koska töitten vähentyminen johtui toisen alan työsulusta(eduskunta sääti tällaisen lain pari päivää sitten). Liitot tekevät palveluksia TA:lle.