ALV:n nosto ja kirkosta eroaminen

Hallitus kaavailee arvonlisäveron selvää nostoa. Mitä luulette, vaikuttaako tämä kirkosta eroamiseen? Monella on talous tiukalla jo nyt, ja kirkosta eroamalla saa useiden satasien vuosittaisen verohyödyn. Kirkollisverolaskuri: https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/kirkollisvero

Entä miten nosto vaikuttaisi kirkon talouteen? Rahaahan kirkolla riittää kuin roskaa, mutta ehkä tämä tekisi jonkin verran hallaa?
25463
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Jos taloudessa on kaksi aikuista ja molemmat eroaa kirkosta, niin kirkosta eroamisella pystyy kohentamaan yhteistä taloutta huomattavasti.

1Äänestä
  • Helposti tonnin säästö vuodessa. Sillähän saa jo vaikka mitä.

    1Äänestä

Aika moni vanhus kärvistelee pienen eläkkeen varassa ja miettii säästääkö ruuasta vai lääkkeistä. Kun omaan talouteen saisi helposti sadoilla euroilla helpotusta eroamalla kirkosta.

1Äänestä
  • Keskimääräinen eläke 1800e/kk eli 2% kirkollisverolla vuodessa tulee 400e säästö.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Keskimääräinen eläke 1800e/kk eli 2% kirkollisverolla vuodessa tulee 400e säästö.

    Väärin laskettu! Et huomioinut vähennyksiä.

    Kirkollisveron määräytymispohja on sama kuin kunnallisveron.

    Äänestä

Talous kysymykset tulee olemaan mediassa ja sosiaalisessa mediassa esillä pitkin vuotta ja myös tulevina vuosina. Nämä keskustelut tulevat tarjoamaan oivan alustan tuoda esiin kuinka kirkosta eroamalla voi kompensoida leikkauksia ja kohentaa omaa taloutta useilla sadoilla euroilla.

Tänne kirkosta eroa palstalle eksyy ani harva tavallinen ihminen. Täällä viestittely ei juuri ihmisiä tavoita. Sen sijaan talous ja muissa keskusteluissa pyörii paljon enemmän ihmisiä, joten kontaktipinta on paljon laajempi.

Suosittelen ottamaan osaa juuri taloushuoli ketjuihin ja tarjoamaan kirkosta eroamista helpottamaan ihmisten talous ahdinkoa.

Äänestä
  • Voihan tuota tarjota, kunhan ei lähde painostamaan tai syyllistämään ketään. Kirkko pelaa likaista peliä, ei me lähdetä siihen mukaan.

    Vuoden lopulla saatetaan nähdä kaikkien aikojen erovyöry, koska tänä vuonna ovat talousaiheet selvästi tavallista enemmän esillä ja monet joutuvat vetämään vyöttä kierämmälle. Jo nyt on merkkejä siitä, että nämä kaikki säästötoimet ovat vauhdittaneet eroamista.

    Äänestä

On tuo epäsuora vaikutus mahdollista, niinhän kävi YLE-veron kanssa. Toki ALVin nosto ei ole niin yksinkertaisesti nähtävissä kuin kokonaan uusi vero.

Isompi asia lienee kuitenkin kirkollisveron nousu. Teen siitä oman ketjun, kun on vähän erillinen asia.

Äänestä

Ironista tässä on se, että krisillisdemokraatit ovat mukana hallituksessa köyhdyttämässä kansaa eli edistämässä suoraan kirkosta eroamista.

Äänestä
  • Toisaalta toinen puoli KD:n väkeä on vapaista suunnista. Ja evlut puolestakin iso osa lienee sellaisissa herätyslikkeeissä, joihin maksetaan rahana ja aikana enemmän kuin kirkollisveron osuus.

    1Äänestä

  • KD:n kannattajakunta on joko valtiokirkkoon negatiivisesti suhtatuvia hellluntailaisia tai vapaakirkollia, tai kirkon sisällä toimivia homovastaisia viidesläisiä, jotka ovat kamppailussa piispojen kanssa (esimerkkinä Räsänen)

    KD ei ole niin kirkkomyönteinen puolue kuin voisi luulla.

    1Äänestä

Tiedätkös että

Kyllä vaikuttaa, arvonlisäveroa nostetaan jo tänä vuonna 1,5%. Eläkkeestäni leikataan ensi vuonna verona yli 1%. Muutenkin kallistuu.

Laskeskelin, että olen elämäni aikana maksanut kirkollisveroa 45-50 000€. Nyt kun oli tarvetta, niin kaikki seurakunnan palvelut maksettava. Virkatodistukset, kyselyt, tilankäytön vuokrat ja muut.

Mitä tuolla kirkollisverolla saa. Mielelle jotain. Taivaspaikka on jos on.

Loppuvuosi aikaa miettiä, mutta kyllä. Yhteiskunta ja sen toimet oletettavasti edesauttavat sen, että jätän tulevina vuosina kirkollisveron maksamatta. Hautausrahat on muutenkin jo kasassa.

Äänestä
  • Hautaustoimenkin kustantaa kirkolle valtio.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Hautaustoimenkin kustantaa kirkolle valtio.

    Ei kokonaisuudessaan, sillä veloittaahan seurakunta jokaisesta hautauksesta jotain perikunnalta.

    Äänestä

Ei kirkollakaan enää ole rahaa kuin roskaa. Ainakaan alemmalla portaalla. Nyt jo monessa seurakunnassa esim. siunaustilaisuuksia joudutaan siirtämään siksi, että ei ole pappia, koska on vain kiertäviä pappeja. Omassa kirkossa ja pappilassa ei ole enää pysyvää henkilökuntaa, vaan kiertävät ympäri seurakuntaa, eli monen kunnan alueella. Eikä kirkosta eroamista tapahdu siksi, kuten iltalehti suvaitsi väittää, että kirkko on niin homovastainen ja vanhanaikainen, vaan tosiasiassa ihmiset eroavat kirkosta siksi, että kirkko on sallinut mädännäisyyden hivuttautua myös kirkon piiriin.

Äänestä
  • Ihmisiä eroaa kirkosta, koska toisten mielestä se on liian liberaali, toisten mielestä liian konservatiivinen ja kolmansien mielestä jotain muuta, kenties merkityksetön rahareikä.

    2Äänestä

Jos ja kun ALV nousee ennen vuodenvaihdetta, vaikka lokakuun alusta, niin sen vaikutus ehtii tuntua ihmisten kukkarossa ennen kuin vuosi vaihtuu, jolloin ehtivät erota kirkosta, niin että ei tarvitse kirkollisveroa maksaa vuodelta 2025.

Kaupoissa tulee melkoinen rumba kun ALVin korotuksen takia joudutaan muuttamaan uudet hinnat hyllystöihin kautta linjan. Se tuskin jää asiakkailta huomaamatta, lisäten tietoisuutta veron noston vaikutuksesta hintoja nostavasti.

1Äänestä

Jännitän hurjasti, tuleeko lisäeroja 100, 200 vai ehkä 500. Not.

Jos vuodessa jäsenmäärä vähenisi sadalla tuhannella, saattaisin nostaa kulmakarvojani. Tosin edes sillä ei ole isompaan kuvaan kovin isoa merkitystä.

En tiedä mitä pitäisi tapahtua, että suomalaiset jättäisivät kirkon, riittäisikö kirkollisveron nosto 10 prosenttiin?

Äänestä
  • Raha ei kaikille ole este. Toisaalta moni ei varmaan ymmärrä kirkollisveron suuruutta tai edes tiedä maksavansa sellaista. Osa kuvittelee, että sillä rahalla saadaan jotain hyvää aikaan. Väitän myös, että kun kirkko yrittää käännyttää nuoria, se ei mainitse sanallakaan, että jäsenyydellä on muutaman sadan euron vuosimaksu.

    Äänestä

  • Jos kirkon jäsenmaksun perintä siirrettäisiin perittäväksi suoralla laskulla verotuksen sijaan, niin se saisi kansan eroamaan kuusi numeroisilla luvuilla kirkosta. Onkelma on ettei monetkaan ymmärrä mitä kirkon jäsenyys maksaa. Jos postiluukusta joka kevät kolahtaisi 500 euron lasku ja molemmille vanhemmille erikseen, niin kyllä kirkosta eroaminen lähtisi joka kevät melkoiselle laukalle. Eikä aikaakaan kun kirkko olisi konkurssissa, koska syntyisi niin voimakas negatiivinen taloudellinen itse itseään ruokkiva kierre.

    Suorassa jäsenlaskuratkaisussa kirkko ei pääsisi kiertämään myöskään tuloverotusta, vaan se tulisi tätäkin kautta huomattavasti kymmeniä prosentteja kalliimmaksi ratkaisuksi. Vielä oma kysymyksensä on pitäisikö kirkon maksaa tuotteestaan alv veroa (25,5%), mikä toisi edelleen valtavan kuluerän kirkolle. Uusilla veroratkaisuilla valtio voisi saada 400 - 700 miljoonaa euroa valtion kassaan. Luulisi uudet verotulot kiinnostavan poliitikoita, kun valtio talous on täysin kuralla.

    1Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jos kirkon jäsenmaksun perintä siirrettäisiin perittäväksi suoralla laskulla verotuksen sijaan, niin se saisi kansan eroamaan kuusi numeroisilla luvuilla kirkosta. Onkelma on ettei monetkaan ymmärrä mitä kirkon jäsenyys maksaa. Jos postiluukusta joka kevät kolahtaisi 500 euron lasku ja molemmille vanhemmille erikseen, niin kyllä kirkosta eroaminen lähtisi joka kevät melkoiselle laukalle. Eikä aikaakaan kun kirkko olisi konkurssissa, koska syntyisi niin voimakas negatiivinen taloudellinen itse itseään ruokkiva kierre.

    Suorassa jäsenlaskuratkaisussa kirkko ei pääsisi kiertämään myöskään tuloverotusta, vaan se tulisi tätäkin kautta huomattavasti kymmeniä prosentteja kalliimmaksi ratkaisuksi. Vielä oma kysymyksensä on pitäisikö kirkon maksaa tuotteestaan alv veroa (25,5%), mikä toisi edelleen valtavan kuluerän kirkolle. Uusilla veroratkaisuilla valtio voisi saada 400 - 700 miljoonaa euroa valtion kassaan. Luulisi uudet verotulot kiinnostavan poliitikoita, kun valtio talous on täysin kuralla.

    Tämä juuri kuvastaa monen ihmisen suoranaista tyhmyyttä. Ei edes tajuta mitä se kirkon jäsenyys oikeasti maksaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Tämä juuri kuvastaa monen ihmisen suoranaista tyhmyyttä. Ei edes tajuta mitä se kirkon jäsenyys oikeasti maksaa.

    Eli tämä kuvastaa juuri sitä, että tyhmimmät kuuluvat kirkkoon.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Tämä juuri kuvastaa monen ihmisen suoranaista tyhmyyttä. Ei edes tajuta mitä se kirkon jäsenyys oikeasti maksaa.

    Ei välttämättä tyhmyyttä, vaan tietämättömyyttä. Kirkkohan tekee kaikkensa piilottaakseen sen tosiasian, että sen jäsenyys maksaa. En siis lähtökohtaisesti syyttäisi heitä, jotka eivät tätä tiedä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Raha ei kaikille ole este. Toisaalta moni ei varmaan ymmärrä kirkollisveron suuruutta tai edes tiedä maksavansa sellaista. Osa kuvittelee, että sillä rahalla saadaan jotain hyvää aikaan. Väitän myös, että kun kirkko yrittää käännyttää nuoria, se ei mainitse sanallakaan, että jäsenyydellä on muutaman sadan euron vuosimaksu.

    Ja että melkein koko kirkollisvero menee seiniin ja ihan mahdottoman byrokratian pyörittämiseen.

    1Äänestä

ALVin nostoa kaavaillaan voimaan jo syyskuun alusta, joten kansalaiset ehtivät hyvin kokea ennen vuoden vaihdetta sen negatiiviset vaikutukset talouteensa, ja erota kirkosta välttyäkseen maksamasta kirkollisveroa vuonna 2025.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hallitus kaavailee arvonlisäveron selvää nostoa. Mitä luulette, vaikuttaako tämä kirkosta eroamiseen? Monella on talous tiukalla jo nyt, ja kirkosta eroamalla saa useiden satasien vuosittaisen verohyödyn. Kirkollisverolaskuri: https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/kirkollisvero

Entä miten nosto vaikuttaisi kirkon talouteen? Rahaahan kirkolla riittää kuin roskaa, mutta ehkä tämä tekisi jonkin verran hallaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu