Bensan hinnan nousu oli liikaa autoilijalle

Päätti päivänsä rekan keulaan Ylöjärvellä.

https://yle.fi/a/74-20084081
9133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rekka vapautti tällä kertaa YLÖJÄRVELLÄ.

Äänestä

Sdp tuhoaa kaiken. Onkohan niillä nyt ayn kanssa jauhobileet?

Äänestä
  • Milloin Jauho-Riikkanne suostuu huumetestiin?

    Äänestä

Ite aikeissa ostaa moposkootteri, sitä vois vielä virittää että kulkee sen 70-80km/h syrjäkylän teitä pitkin, eikä syö paljon polttoainetta. Sitten autolla vaan pidemmät matkat, jotka menee yli 80km

Äänestä

Ei ole viimeinen tapaus.

Äänestä

Hallitus on päättänyt korottaa IS:n tietojen mukaan kehysriihessään yleistä arvon­lisä­veroa 1,5 prosenttiyksiköllä 24 prosentista 25,5 prosenttiin.

Arvonlisäveron kiristäminen valuu pumppuhintoihin, Autotuojat- ja teollisuus ry:n toimitusjohtaja Tero Kallio sanoo.

– Kyllä se vaikuttaa polttoaineen hintaan. Polttoaineiden hinnassa on veroton hinta, valmistevero ja arvonlisävero. Arvonlisävero kannetaan siitä valmisteverollisesta hinnasta.

Kallio haarukoi, että 1,5 prosenttiyksikön korotus arvonlisäveroon nostaisi pumppu­hintoja noin kolmella sentillä litraa kohti.

– Polttoaineen hinta on aina arka juttu. Toisaalta vuoden alussa tuli polttoaineiden valmisteveron alennus. Siinä mielessä kuluttajan näkökulmasta jäädään vielä aavistuksen plussalle.

Liikennepolttoaineiden valmisteveroa alennettiin vuoden alusta siten, että bensiinin ja sitä korvaavien tuotteiden valmistevero laski keskimäärin 3,9 senttiä litralta ja dieselin ja sitä korvaavien polttoaineiden valmistevero keskimäärin 3,8 senttiä litralta.

Äänestä
  • "Toisaalta vuoden alussa tuli polttoaineiden valmisteveron alennus. Siinä mielessä kuluttajan näkökulmasta jäädään vielä aavistuksen plussalle."
    aIVAN--

    Äänestä

Tiedä sitten lopullista syytä.

Äänestä

Purra petti. Persut pettää aina..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Päätti päivänsä rekan keulaan Ylöjärvellä.

https://yle.fi/a/74-20084081

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu