Työantaja otti meille työntekijiölle ryhmäeläkevakuutuksen. Jollain tavalla tämä ylimääräinen "lahja" ottaa päähän. Ryhmäeläkevakuutus tuli nimittäin korvaamaan palkankorotukset, vaikka vapaaehtoisen eläkesäästämisen ei kai palkkoihin kuuluisi vaikuttaa?
En ole saanut mitään palkankorotusta yli kolmeen vuoteen. Mieltä ei lämmitä se, että työantaja laittaa 1500 euroa kerran vuodessa ryhmäeläkevakuutukseen, jonka säästöjä saan alkaa nostaa jäätyäni eläkkeelle 25 vuoden kuluttua. Tässä ryhmäeläkevakuutuksessa kun on yksi toinenkin koukku: jos irtisanouden ennen kuin tietty määrä työvuosia tulee täyteen, kaikki ryhmäeläkevakuutuksessa oleva "minun rahani" palautuukin työantajalleni.
Raha ei siis ole vielä juridisesti edes minun. Jos irtisanoudun tänään, en saa euroakaan ryhmäeläkevakuutukseen minulle "korvamerkatusta" rahasta. Että sellaista. Ja vastapainona ei mitään palkankorotusta yli kolmeen vuoteen. Välillä työ tosiaan ottaa päähän.
Ryhmäeläkevakuutus ottaa päähän
4
959
Vastaukset
- Anonyymi
Jos joku ei tiedä, mikä ryhmäeläkevakuutus on, niin se on "yritykselle tarkoitettu vapaaehtoinen eläkevakuutus, jonka avulla voit palkita ja sitouttaa henkilöstöäsi. Se on tietylle henkilöstöryhmälle suunnattu kollektiivinen lisäeläkevakuutus, jossa ryhmän kaikki jäsenet saavat saman vakuutusturvan."
"Voit sitoa eläke-edun tuloksiin tai voit päättää, että työntekijäsi saa oikeuden vakuutussäästöihinsä vasta, kun työsuhde on kestänyt sovitun ajan. Näin voit vahvistaa työntekijän sitoutumista yritykseesi. Jos työntekijäsi irtisanoutuu kesken sijoitusajan, voit valita jääkö vakuutuksesta kertynyt lisäeläke työntekijälle vai palautuvatko rahat yrityksesi käyttöön."
Noin myös omalla kohdallani. Jos irtisanoudun, kuten aloituksessa kerron, vakuutussäästöt palautuvat työnantajalleni. Se ei siis ole minun rahaani vielä. Ärsyttävää. - Anonyymi
Avaukseni herätti yllättävän niukasti keskustelua. Lienee suht harvinainen käytäntö tämä ryhmäeläkevakuutus työntekijän sitouttamisessa ja palkankorotusten jäädyttäjänä, kun kukaan toinen ei kerro tuntojaan asian tiimoilta.
Löytyykö joku ketjua lukeva vakituisessa työsuhteessa kuukausipalkalla oleva, jonka palkka ei ole noussut 3,5 vuoteen eurollakaan? Vai saako jengi 1-2 %:n palkankorotuksia joka vuosi? Minä en saa!
Ehkä väki ei ymmärrä, miten voi ottaa päähän, että työantaja ei anna enää mitään korotuksia kuukausipalkkaan, vaan lykkää työntekijältä kysymättä rahaa ryhmäeläkevakuutukseen, jossa en pääse siihen käsiksi. Rahat ovat juridisesti minun rahaani, jos työsuhteeni jatkuu heinäkuuhun 2025 asti. Jos irtisanoudun sitä ennen, joka euro palautuu työnantajalleni.
Ei ole saivartelua valittaa, ettei ole saanut mitään palkankorotusta 3,5 vuoteen. Onhan tämä v-mäinen tilane. Pankkitili tyhjä eikä kuukausipalkka nouse, mutta ryhmäeläkevakuutuksessa on rahaa, jonka saan vain jäämällä eläkkeelle. Eläkeikään onneksi vain 20 vuotta aikaa enää.
Tai jos kuolen, rahat menevät omaisilleni. Kuolenkohan ennen eläkeikääni? Kivoja ajatuksia joulun alla odottaa omaa kuolemaa, että saa rahat pois työantajan ottamasta ryhmäeläkevakutuksesta, johon sisältyy henkivakuutus.- Anonyymi
Vinoilematta: on sekin sitouttamista, että motivaatiosta kärsivä työntekijä, joka haluaa vaihtaa alaa, roikkuu väkisin töissä tiettyyn päivään asti vain, jotta saa ryhmäeläkevakuutuksessa olevat rahat mukaansa.
Ei voi olla työantajan etu pitää löysässä hirttosilmukassa työntekijää, jota työ ei enää vähemmän voisi kiinnostaa, mutta joka ei voi irtisanoutua vain saadakseen mukaansa ryhmäeläkevakuutukseen lukitut rahat, jotka ovat korvanneet 3,5 vuoden ajan palkankorotukset.
Häiriintynyt tilanne. Jos olisin työantaja, en haluaisi laittaa omia työntekijöitäni samaan tilanteeseen. Ei palkkaa kuulu maksaa ryhmäeläkevakuutuksen muodossa.
- Anonyymi
fiksuhan pyytää itsellensä palkankorotuksen. Jos korotusta ei tule ja tietää olevansa
arvotavaraa ja kuumaa valuuttaa työmarkkinoilla niin vaihtaa puulaakia tai aloittaa oman bisneksen teon omaksi eduksensa. Muussa tapauksessa tyytyy osaansa keskinkertaisuutena.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589884Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi29501Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1307980Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617528Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236167Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875967Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j565787Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944851Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143927Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541454