Olevinaan "kukaan ei tiedä" miksi suomalaiset koulusta valmistuneetkin ovat työttömänä ja pitää hakea työvoimaa peräti EU:n ulkopuolisista maista kuten intiasta...
https://yle.fi/a/74-20071839
No mistähän mahtaa johtua, kyllä minä ainakin tiedän, mutta sitä tosiasiaahan ei tässä maassa haluta tunnustaa. Kuten ei myöskään ikärasismia, juhlapuheissa pyhästi väitetään että viisissäkymmenissäkin oleva työnhakija on tasa-arvoinen nuorempien kanssa mutta näin ei ole todellisessa elämässä. Jo yli nelikymppisiä aletaan syrjiä työnhaussa.
https://yle.fi/a/74-20071839
No mistähän mahtaa johtua, kyllä minä ainakin tiedän, mutta sitä tosiasiaahan ei tässä maassa haluta tunnustaa. Kuten ei myöskään ikärasismia, juhlapuheissa pyhästi väitetään että viisissäkymmenissäkin oleva työnhakija on tasa-arvoinen nuorempien kanssa mutta näin ei ole todellisessa elämässä. Jo yli nelikymppisiä aletaan syrjiä työnhaussa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suomalainen työelämä on täysin kieroontunutta, kaksinaamaista valehtelua ja tekopyhistelyä täynnä. Kyllä osoittaa räikeästi miten vääränlaista porukkaa meillä on johtavissa ja päättävissä asemissa, voi suoraan sanoa että jos on johtaja, on päästään jotenkin sekaisin ja mieleltään nyrjähtänyt narsisti tms. psykopaatti.
Tossa jokuaika sitten ihan virallisesti rauhoteltiin kansaa koronan vaaroista.
Tauti tarttuu ja tappaa vain vanhoja, yli 50 vuotiaita.
Kuinka sitten kävikään?
Minkä ikäisenä pitäisi ymmärtää itse kieltäytyä hoidoista?
Toisinnäkijä |
Monella ei ole mitään käsitystä kuolemasta, sanoo syöpälääkäri – Tämän hän toivoo kaikkien ymmärtävän elämän päättymisestä:
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010012486.html
HS
Meillä on iso elämäntapatyötön persujoukko, jota pitää elättää hakemalla ulkomailta työntekijöitä veronmaksajiksi.
Yki 50-vuotiaat lasketaan ongelmajätteeksi monessa yhteydessä.
"
Monella ei ole mitään käsitystä kuolemasta, sanoo syöpälääkäri – Tämän hän toivoo kaikkien ymmärtävän elämän päättymisestä: "
https://www.hs.fi/tiede/art-2000010012486.html
HS
Jäikö nyt kuolemanlevy päälle?
Mikä onkaan sivun aihe?
Jos joku on varma, niin köyhän kuolema.
koko suomi alkaa olee melko vinksahtanu
Ei tiedetä koska eletään omassa kuplassa. Ei tutkita yksilöitä ei haastatella reaalielämässä eläviä. Tai jos uutisiin haastattellaankin mielenkiinnosta VIIHTEEKSI jotakuta niin se pyyhkiytyy mielestä sekunnin kuluttua.
Näin toimii päättäjät, jotka tutkii vain ennusteita, tilastoja, numeroja. Heille ei naapuri ja lähimmäinen ole edes OLEMASSA.
Yksilö on arvoton. Kaikkeen puututaan vain jos "miljoona" henkilöä kärsii. Sitten "ihmetellään" ja teeskennellään kuinka ollaan "huolissaan".
Jos olisi ALUNPERIN kuunneltu yksilöä VIITSITTY auttaa yksilöä niin KOKONAISUUS olisi parempi koska kokonaisuus koostuu YKSILÖISTÄ.
Mutta narsistit diivat ovat liian "tärkeitä" välittääkseen YHDESTÄ.
Kun yksi jää työttömäksi suoraan yliopistosta niin seuraa jono ykkösiä ja se kertaa miljoona on miljoona työtöntä.
Mutta kun noitien tilastot ovat jumalan ilmoitus satanisteille niin muuta ei voi odottaa kuin tuhoa ja rappiota.
Mitäs valitsitte saatanan jumalaksenne.
Jeesus sanoi "saatana on tullut VAIN tappamaan tuhoamaan varastamaan ja valehtelemaan". Ja sitä TE haluatte palvella ja seurata.
Lienet oikeasti uskovainen kun noin sekaisin olet?
Ja sinä olet varmaan poliitikko koska ajatus yksilön huomioimisesta ja tärkeydestä on mielestäsi sairasta.
Jos olisit vaikka luokan ope ja huomioisit joka päivä YHDEN lapsen niin kuluisi VAIN 30 päivää ja olisit huomioinut KAIKKI.
Kaikkien ongelmia olisi käsitelty.
Mutta te satanistipoliitikot luette vain numeroita , keräätte tilastoja tilastokeskuksesta ja kulutatte 30 päivää NIIDEN tutkimiseen eikä kukaan ole sinä aikana saanut apua.
Mutta tehkää vain, jatkakaa vain pahuuttanne. Se sallitaan taivaassa KOSKA teidän tuomionne päivä on päätetty.
Älä pilkkaa.
Jos on 50 asti töissä, siellä oppii erilaisia tarpeita ja puutteita. Tekee sitten oman tuotteen (olen itse tehnyt jo vuosia omaa tuotetta), joka korjaa näitä asioita ja alkaa myydä yrityksille tätä palveluna, työllistämällä samalla itse itsensä :)
Mulla 50 mittarissa ja ei kyllä kiinnosta pätkän vertaa enää hakea normi palkoilliseksi jonnekin "lasten tarhaan" yritykseen töihin, ehkä jos on pakko niin sitten pitää, mutta mieluusti ei. Tämän osalta tämä nykyinen työpaikka saa riittää, niin pitkään kunnes saan tuon oman homman toimimaan.
Tuon alan työvoimapulasta on hoettu jo kolmattakymmentä vuotta, joten miksi yhtäkkiä ollaan otsikoissa tekopyhänä huolissaan valmistuneista, kun yritykset eivät ole tähänkään saakka heistä kiinnostuneet. Vieläkö firmoilla on tapana odottaa 20 vuoden ikää ja 20 vuoden kokemusta. Onhan valmistuneissa kirjavaa porukkaa, joillakin pysyy työkalut käsissä ja toisilla pelkästään kännykät mutta tämä ei selitä sitä, että osaajia on huudeltu jo ysäriltä saakka. Mikään ei ole muuttunut. Palkkaukseen en nyt puutu.
20v on firmojen mielestä liian nuori, 40v liian vanha, joten siinä 25-35v välillä olisi tienattava elämänsä kaikki rahat siltä varalta jos sitten tulee lopputili käteen eikä enää kelpaa minnekään töihin.
tämä on kyllä ihan totta
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
Hej 💋 Mukava kokous aikuisille - https://nu4.fun/?/?/fi018375211aa
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞