Yrityksiä tuetaan, ei uskalleta verottaa etteivät muuta muualle yms. Näin meille aina valehdellaan.
HS: Moni yhtiö haluaa pitää viimeiseen asti kiinni hyvästä osingonmaksusta. Esimerkiksi metsäyhtiö Stora Enso ilmoitti jakavansa osinkoa, vaikka sen tulos oli tappiollinen. Fortum puolestaan kertoi laittavansa jakoon odotettuakin suuremman, miljardin euron osinkopotin eli lähes koko viime tuloksen.
Tänä keväänä jaossa voi ennusteiden mukaan olla kaikkiaan jopa noin 13 miljardin euron osingot eli hivenen enemmän kuin vuosi sitten. Samaan aikaan suomalaisten teollisuusyritysten odotetaan käyttävän tänä vuonna investointeihin kaikkiaan vain 7,9 miljardia, kertoo EK:n tuore investointiedustelu.
HS: Moni yhtiö haluaa pitää viimeiseen asti kiinni hyvästä osingonmaksusta. Esimerkiksi metsäyhtiö Stora Enso ilmoitti jakavansa osinkoa, vaikka sen tulos oli tappiollinen. Fortum puolestaan kertoi laittavansa jakoon odotettuakin suuremman, miljardin euron osinkopotin eli lähes koko viime tuloksen.
Tänä keväänä jaossa voi ennusteiden mukaan olla kaikkiaan jopa noin 13 miljardin euron osingot eli hivenen enemmän kuin vuosi sitten. Samaan aikaan suomalaisten teollisuusyritysten odotetaan käyttävän tänä vuonna investointeihin kaikkiaan vain 7,9 miljardia, kertoo EK:n tuore investointiedustelu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ulkomainen omistus suomalaisissa yrityksissä on lisääntynyt vauhdilla. Omistajat haluavat tuottoa. Vuosien 2004–2023 aikana Helsingin pörssistä on myyty pitkälti yli 40 yritystä. Näistä valtaosa on myyty ulkomaisille ostajille. Pääkonttorin ja kotipaikan siirto ulkomaille vie verotulot muualle. Lisäksi riskinä on tuotekehityksen ja muiden korkean osaamisen työpaikkojen siirtyminen pois Suomesta.
Marin antoi mahdollisuuden sähköveron helpotuksiin, nekin koitui rikkaiden hyväksi, ei kaksioissa ja yksiöissä asuvat sellaisia summia maksaneet että olisi helpotuksia ansainnut.
Kaksinkertaiset lapsilisät koko kansalle .
RAHAA MILJARDEJAKEHITYSAPUIHIN,UKRAINALLE ERI MUODOISSA ,RAHANA, SOTATARVIKKEINA, moneen kertaan vuoden sisällä...velkarahoilla joiden korkoja nyt alamme maksella kurjistaen tavisten elämän. Sen lisäksi elätämme suomessa 100 000 ukrainalaista.
KORONA VUOKSI LOPETETTIIN KAIKKI HARRASTUSTOIMINNOT JA KOULUT SULETTIIN. Nyt mielenterveyden potilaita nuorten psykiatrisella kauheissa mömmöissä laitoksissa tai huumeissa kaduilla.
SOTE PÄÄTÖS JOKA VEI KOKO TERVEYDENHOITOJÄRJESTELMÄN alas, hoitojonot kasvussa leikkauksiin ja hammashoitoon, vanhustenhoito ala-arvoista
ja lakkautettu suurin osa kokopäivälaitoshoito ja terveyskeskusten vuodeosastot.
KOTIHOITO IHAN SURKEAA, ruumiita ruumishuoneet täynnä
Suomeen haettiin pakolaisia monesta eri maasta. Kaikki päästettiin nyt yi rajan , ei papereita,ei tietoa kuka kukin oli hyysättäväksi Suomen varoilla eläteiksi, monet rötöstelevä tkatujengeinä ja raiskaavat suomalaisia.
POLISI, LAKITUVAT, JA VANKILAT TULEVAT KALLIIKSI.
Rahaa kuluu eri kuntien alueilla toimivilla kalliilla rahalla toimiville konsulteille, miksi helvetissä meillä on erilaisia hallituksia ja istujia joille maksetaan palkkioita ja sitten päätökset tehdään jonkun ulkopuolisen järkeilyn mukaan,...onko niin että on siirretty vastuu muille on niin selkärangatonta toimintaa .
Suomen firmat ja tehtaat menevät konkkaan ja kansa nekin maksaa . työttömiä lisääntyy sadoilla päivittäin, Lisäksi lomautetut. JOHTAJIEN PALKAT pöyristyttäviä ja optiot päälle vaikka firmallamenee huonosti
Työntekijöitä tarvitaan sote aloilla kesällä tarvitaan sijaisia mutta ei nuoret mene töihin kun kaikki haluavat olla blokkajia, sisällön tuottajia netissä ja taiteilijoita... voi tehdä töitä silloin kun itseä huvittaa ja anoa taiteilija apurahoja.
Telkusta päivittäin huuhaa ohjelmia kun on näitä julkiksia työllistetää.
Julkisten alojen johtajien palkat nostettu moneen otteeseen vaikka varaa ei olisi, nyt joudutaan lomauttamaan mutta monille se on helpotus päästä pois järjettömän byrokratian rattaista.
Teiden kunto todella järkytäviäajaa , kauheita reikiä jotka rikkovat renkaita ja tukivarret... kallis tauton omistajalle
SUOMEN BRUTTOKANSANTUOTE ALHAISEMMILLAAN JA VIELÄ LASKEE.Silti suomi maksaa EU:lle enemän kuin saa ja joka määrää meitä ja nyt tuli NATO menot lisänä , valtavat määrät uusia tarpeita, sotavarustelua ja ilmastoa rasittavia ,erittäin tyyriitä sotaharjoituksia. MENOT SENKUN LISÄÄNTYY.
Onkohan niin, että sijoittajat vaativat yhtiöiltä aina vain suurempia osinkoja silkkaa ahneuttaan, Joka tapauksessa, jos aina vain jaetaan voitot pois eikä investoida, niin loppuhan sellaiselle yritykselle tulee!
Omistajan ei tarvitse tippaakaan välittää ns yhteiskuntavastuusta, kun asuu ulkomailla. Kaikki vain irti minkä saa.
Yrityksen varat pitäisi olla yrityksen, eikä niitä pitäisi jaella omistajille.
Silloin yritykselle kertyy hyvinä vuosina varallisuutta ja huonoina aikoina olisi, mistä ottaa.
Arvolisä veroa alas osakeista siis pitää odottaa että yritys nousisi yli20% että jäisi mitään siittä kun myy- Suomessa ei voi keinotella osakeiden ostolla niin ihmiset ei osta niitä kun ei siinä ole järkeä
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
Hej ❤️ Mukava kokous aikuisille - https://nu4.fun/?/?/fi018375498lw
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞