Miksi on niin vaikeaa tavata suomalaisia naisia?

Olen maahanmuuttaja Kosovosta, muutin tänne 1,5 vuotta sitten ja voin sanoa olevani tyytyväinen työhöni ja kaikkeen, mitä tapahtuu. Työskentelen digitaalisen markkinoinnin ja graafisen suunnittelun parissa. Nyt muutin Pohjois-Suomeen ja sain hyviä ystäviä, mutta minun on aika vaikeaa puhua täällä naisten kanssa. Rehellisesti sanottuna minäkin olen aika peloissani, kun luen uutisia ja kaikkea, mitä maahanmuuttajista tapahtuu Pohjoismaissa. Henkilökohtaisesti pidän suomalaisnaisia erittäin viehättävinä, mutta en usko, että minulla on niitä ominaisuuksia, joita ikäiseni naiset etsivät. Olen 26-vuotias ja näytän "baltialta" tai joltakin Keski-Euroopasta. Jotkut pitävät minua jopa venäjänä. Minulla on ruskeat silmät ja vaaleanruskeat hiukset. Pelkään, että täällä työskentelevänä ja asuvana "ulkomaalaisena" asemaani voidaan käyttää minua vastaan, vaikka tekisin kaiken erittäin kohteliaasti ja yritän seurustella. Baareissa kaikki menevät ulos kavereiden kanssa ja asun täällä yksin, minulla ei ole ikäisiäni ystäviä, jotka haluaisivat käydä baareissa ja seurustella. Introverttinä en ole kovin "ulkoileva". Yritän deittailusovelluksia, mutta se ei toimi, tavoitteeni on pitkäaikainen suhde, jopa avioliitto. Asuessani Espoossa lähes vuoden, näin monenlaisia ihmissuhteita eri kansallisuuksista. Mutta ei täällä Rovaniemellä. Voin kuvitella, että jos minun ikäiseni suomalainen nainen menee ulos kävelylle tai kahville minun kaltaiseni ei-suomalaisen kanssa, häntä voidaan hyökätä sanallisesti tai hänet nähdään "petoksena". Älkää ymmärtäkö väärin, kunnioitan suomalaisia, jotka suojelevat omaa lajiaan ja kulttuuriaan. Minulla on myös konservatiivisia näkemyksiä, enkä tullut tänne muuttamaan kulttuuria tai pakottamaan näkemyksiäni. Yritän kääntyä kaikin puolin suomalaiseen elämään mahdollisimman paljon. Onko sinulla vinkkejä? Kuinka se toimii?
Minulla ei ole autoa ja tiedän sen olevan miinus.

2

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kantasuomalainen mies ja ikisinkku. En käyttäisi itsestäni incelin määritelmää mutta parisuhde olisi tosiaan mukava. Kaikenlaista on tullut koettua joten minun on vaikeaa luottaa ihmisiin. Se varmasti haittaa kaikkea sosiaalista elämääni. Suomen ankara ilmasto voi olla syynä sille miksi täällä ollaan niin arkoja sosiaalisesti. Pimeys ja liukkaus, osin kylmyys ulkona rasittavat ihmisten psyykkeitä. Suomi on hyvin moderni ja teknologinen valtio, jossa monet sosiaaliset verkostot perustuvat sosiaaliseen mediaan ja sen sellaiseen. Olen käynyt välillä Virossa ja siellä ilmapiiri on jotenkin erilainen. Sen vain tuntee, sitä ei pysty selittämään. Siellä tuntuu enemmän siltä kuin olisin "kotonani". Itse käytän vain suomi24-nettipalstaa. Olen hyvin introvertti persoona ja jos ihan rehellisiä ollaan niin baarit ovat itselleni ainoita paikkoja joissa voin tavata naisia, eli vähintään juttuseuran tasolla.

    • Sinussa itsessäsi tuskin vikaa sillein, mutta ulkopuolelta ilman omaa kaveriporukkaa, on todella vaikea sulautua mihinkään joukkoon ja tutustua naisiin, tuolla ulkoelämässä. Sitä on helposti yksin ja outolintu, jos ei osaa tutustua ihmisiin ja saada niitä kavereita ensin. Samasta asiasta kärsii moni paikallinenkin mies. Et ole edes vanha vielä, että sinulla on vielä jotain toivoa ja aikaa löytää niitä ystäviä ja porukkaa ympärillesi kun aktiivisesti etsit.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe