Hei ystävät,
Kohtaan haasteita, jotka vaikuttavat syvästi parisuhteeseeni. Vaimoni on minulle kaikki kaikessa, ja hänen vuokseen haluan löytää ratkaisun ongelmiini. Diagnoosini ADHD ja Aspergerin oireyhtymä vaikeuttavat tunteideni hallintaa ja impulssien säätelyä. Tämä johtaa päihteiden käyttöön ja nettikeskusteluihin muiden naisten kanssa, mikä aiheuttaa minulle suurta syyllisyyttä.
Keskustelut ovat usein arkipäiväisiä, mutta minun on myönnettävä, että ajatukseni saattavat silloin harhailla seksuaalisissa aiheissa, vaikka en varsinaisesti flirttaile tai vaihda kuvia.
Naiset, mitä sanotte: tahtoisitteko kuulla kumppaninne vastaavasta tilanteesta ja miten reagoisitte?
Kiitos avusta ja ymmärryksestä.
Naiset, auttakaa! Pitäisikö minun kertoa vaimolleni?
6
326
Vastaukset
- Anonyymi
"Diagnoosini ADHD ja Aspergerin oireyhtymä vaikeuttavat tunteideni hallintaa ja impulssien säätelyä. Tämä johtaa päihteiden käyttöön ja nettikeskusteluihin muiden naisten kanssa, mikä aiheuttaa minulle suurta syyllisyyttä."
Nythän on niin, että nuo nettikeskustelut taitavat olla teidän pienin murheenne. Tilanne kuulostaa lähinnä hengenvaaralliselta vaimollesi. Hakeutuisit avun piiriin. - Anonyymi
Adha yms ei johda päihteidwnkäyttöön jos et niin halua. Koska päihteet eivät ilmeisesti sovi sinulle koska et kykene hallitsemaan niiden käyttöä.on paras olla juomatta
- Anonyymi
Paskan vitut johda. Päihteiden käyttöön johtaa ihan muut syyt. Aivan täyttä roskaa.
- Anonyymi
Hanki ADHD.n takia paljon, hirveän paljon älykkäämpää tekemistä kuin tuhota aivosi huumeilla.
Richad Bransonilla on ADHD, niin myos Elon Muskilla. He ovat tajunneet ohjata liian energiansa ja supernopean ajatuksen kulun terveelliseen ja tuottavaan!
Neti raplaamisen ja huumeiden sijasta sinullakin on kaikki maailman valta tehdä itsestäsi valtavan paljon enemmän yhteiskuntaa ja itseäsi rakentava yksilo!
Tämä ei ole aivokirurgiaa, vain ADHD aivojen aikaansaamaa todellisuuden ymmärtämistä! - Anonyymi
En nyt tiedä. Onko aloitus aito vaiko provo. Mutta ensiksikin. Jos olet naimisissa. Niin uskoisin että vaimosi tietää jo tilanteesi ja käyttäytymisesi. Todennäköisesti myös syysi siihen. Naisilta harvemmin pystytään salaamaan oikein mitään. Jos koet asiasta syyllisyyttä. Tai pahaa oloa. Puhu ihmeessä vaimollesi. Ehkä saatte sillä jo takaisin kurottua sitä yhteyttä, ja sehän syntyy siitä, että olette aitoja ja rehellisiä. Ja mietittyä yhdessä mikä on ongelmanne suhteessa. Että ylipäätään koet tarvetta toimia kuten toimit. En oikein usko, että mainitsemasi syyt olisivat niitä, jotka toimintaasi oikeasti ajavat. Olen ollut itse todella pitkään sinkkuna. Mutta pidempikin suhde on takana. Ja siinä ainakin itselleni kaiken perustana oli sen aitous. Enemmän loukkaisi toisen esittäminen. Kuin se, että luottaisi tuoden pöytään sen missä mennään ja kaiken. Sitäpaitsi. Kuten aiemmin sanoin. Luulen, että mikäli koko kirjoitus ei ollut provo. Vaimosi todennäköisesti tietää jo, mutta esittää ettei tiedä. Odottaen ja miettien mitähän oikeasti olet mistäkin mieltä ja nimenomaan tunne tasolla. Ja odottaa sitä suoraselkäisyyttä ja rehellisyyttä. Haluaa ne nähdä, jotta voisi tietää miten itse pitäisi toimia tai suhtautua. Jos odottelet liian kauan. Voi olla ettei vaimosi sitä ainakaan arvosta.
Varoituksen sana. En tosiaan tiedä suhtettanne tai sen muita haasteita, tai vaimoasi. Ehkäpä hänelläkin on omansa, haasteensa, joista haluisi avautua ja saattaisit omalla avautumisellasi luoda yhteyden myös tähän. Nämä ovat vain omia ajatuksiani aiheesta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun704850KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923800- 1883531
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783229Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502959- 251994
- 241941
- 1811784
- 301686
- 431395