Haluaisin kuulla toisten ihmisten ajatuksia elämästä...
Tiedän, ettei ole yhtä oikeaa tapaa elää...
Itsestäni tuntuu, että elämä valuu hukkaan 🤔 En oikein saa siitä otetta. Tuntuu, että yritän vain selviytyä päivästä toiseen elämättä elämääni.
Tiedän, ettei ole yhtä oikeaa tapaa elää...
Itsestäni tuntuu, että elämä valuu hukkaan 🤔 En oikein saa siitä otetta. Tuntuu, että yritän vain selviytyä päivästä toiseen elämättä elämääni.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olen hylännyt ajatuksen reinkarnaation mahdollisuudesta, sillä sehän tarkoittaisi sitä että joutuisin syntymään tänne uudestaan. Sitä en todellakaan halua että niin pääsisi käymään. Ajattelen niin että asioihin kohdistettu usko ja tahto lisäävät niiden tapahtumisen todennäköisyyttä. Elämässä ei saisi lannistua helposti ja toivoa parempaan täytyy olla. Olen jo menettänyt ne. Pitäisi olla myös rohkea.
Omaa tietänsä on parasta kulkea ja löytää se oma juttunsa mikä sopii itselle. Omassa kuplassaan on hyödyllisintä elää, jotta voi blokata toksiset persoonat ja myös maailman hulluuden oman elämänsä ulkopuolelle. Kun kerta yhteiskunta selvästikin kannustaa psykopatiaan, niin pitäkööt tunkkinsa. Olenkin osuvasti työtön tällä hetkellä, ja elämäni on muutenkin yksinäistä. Yksinäisyys ja syrjäytyminen ruokkivat yhteiskuntavastaista ajatusmaailmaa. No, mitäs siitä koska eihän ketään kiinnosta. Rinssi sen aiemmin sanoi: (Lähimmäisen)rakkaus on kuollut. - sivusta.
Sun kannattais lukee kasvatustiedettä. Harrastaa itsekasvatusta. meidän professori sano, että itsekasvatus oli yleistä joskus sata vuotta sitten, mutta sittemmin unohtunut. Sen tavoitteena on elää itselleen merkityksellistä elämää. Tää on hirveen laaja aihe ja mä en noiden parin luennon perusteella vielä tiedä. ja filosofia kans, ettei se ole pelkkiä pilvilinnoja, vaan voi olla hyvinkin käytännöllistä. Ihmiskäsitys on kytköksissä kasvatukseen ja filosofia antaa ajattelun välineitä kuin työkaluja puusepälle. Mutta tää pitää lukee ja oivaltaa ite.
Olla rehellinen itsellensä
Minusta juuri rehellisyys itsellensä on avain omannäköiseen elämään.