Kuka otta lääkkityksestä vastun nyt tuli ennakko päätös?

Anonyymi-ap

Kuka otta lääkkityksestä vastun nyt tuli ennakko päätös?

Tällä hoitopaikassa missä minä aasun niin hoitajat on päättänyt kun minun vatsa on toiminnut muutama päivä huonosti ja olen pyytänyt ylimääräistä ummetus läkkettä että tämä päivä kokeilan sillä että minä juon paljon vettä ja käyn kävelyllä.

Kun jokainen hoitaja sano tämän saman asian niin kysyin yhdelttä hoitajaltta kuka on nämä ohjet keksinnyt mutta hän sanoi että hän ei tiedä kuka on nämä ohjet keksinnyt ja hänen pitäisi tietä kun joku näistä ohjeista otta vaastun kun oletan että kun kaikki hoitajat on sama mielttä asiasta että ne on sen yhdessä päättänet tai sitten yksi hoitajat on antannut käskyn esim ylihoitaja ja ne muut saairanhoitajat ei uskalla vastusta tätä päätöstä eli kun ne on sen päätöksen yhdessä tehnyt niin nidden pitäisi jokainen tietä kukan on tämän päätöksen alunperin tehnyt?

Mutta miksi sitten yksitäinen saairanhoitaja sano että hän ei tiedä kukan tämän päätöksen on tehnyt?

Jos me oletettan että ylihoitaja on antannut nämä ohjet kostoksi sille mitä minä olen tästä hoitopaikkasta aiemmin kirjoittanut nettin eli oletan että se asia on näin kun ei toi hoitaja osannut mitän perusteluja anta tälle päätökselle.

Mutta kuka on todellisuudessa vastussa eli kun kyse oli Katja Kokiniemi laittomasta pakko hoidosta ja hänen Olantzapin lääkkityksestä niin lääkäri Mikahel Kivivuori sanoi että myös yksittäiset saairanhoitajat on lääkkityksestä vastussa vaikka esim ylilääkäri määrä lääkityksen eli näin voidan oletta että jos esim ylihoitaja anta ohjet niin myös yksittäiset saairanhoitajat on lääkityksestä ja hoitoohjeista vastussa.

Ja se on myös logista että jos kaikki hoitajat on yhdessä tehnyt tämän päätöksen niin vastu on kollektivinen eli jokainen yksitänen saairanhoitaja on tästä päätöksestä vastussa.

1

244

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä valitat, ohje on hyvä! Ja se tietysti koskee kaikkia, ei vain sinua.
      Huomenna saat lääkettä, jos saamasi neuvo ei auta huomiseen mennessä. Siis juo ja liiku!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe