Viime viikolla poistettiin viisurit, muuten on parantunut aika hyvin mutta ikenessä kielen vieressä tuntuu kova "piikki". Ympärys punoittaa ja on arka. Mikä se on? Voiko olla että osa hampaasta/juuresta olisi jäänyt sinne painamaan?
Ikenessä terävä piikki...
Sini
45147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voi olla, että hampaasta on jäänyt pala ikeneen. Mulle on käynyt niin.
Mitä sille voi tehdä? Meneko takaisin hammaslääkäriin?
Kannattaa varata aika hammaslääkärille. Jos sinne on jäänyt juuren palanen (mikä on todennäköistä) se voi aiheuttaa tulehduksen, jollei ole jo aiheuttanut. Hml ottaa rtg-kuvan ja siitä näkee onko sinne jäänyt jotakin ylimääräistä.
tosiaan voi olla joku juuri/hampaan pala, itse jouduin "Vetämään" kaksikin palaa ja toisen vielä n.6kk kuluttua leikkauksesta(joka oli vaikea) siihen asti oli myös sellaista aavepistelyä leukaan, kun viimeinen siru lahti säteily myös hävisi.