Ihan varmasti kysyn töitä soittamalla. Tässä on sitä ulkoistamisen mukanaan tuomaa pientä puhelinlisää. Normaalisti puheluni maksavat vajaa 7 snt/min. Toisaalta matka työvoimatoimistoon maksaa myöskin.
Soittaminen Työlinjan uusiin ja entisiin numeroihin maksaa asiakkaalle 1.6.2005 alkaen saman kuin soittaminen työvoimatoimistoon. Puheluiden hinnat ovat: kiinteän verkon liittymistä 8,21 snt/puhelu 1,47 snt/min ja matkapuhelimista 29,13 snt/min.
Soittaminen Työlinjan uusiin ja entisiin numeroihin maksaa asiakkaalle 1.6.2005 alkaen saman kuin soittaminen työvoimatoimistoon. Puheluiden hinnat ovat: kiinteän verkon liittymistä 8,21 snt/puhelu 1,47 snt/min ja matkapuhelimista 29,13 snt/min.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kiinteän verkon liittymistä 8,21 snt/puhelu 1,47 snt/min ja matkapuhelimista 29,13 snt/min.
kiinteän verkon liittymistä 48,8144433mk/puhelu 8,7402231mk/min ja matkapuhelimista 173,1991149mk/min.
Tällaisia tuloksia laskin antoi kun laskin kertotaululla 5,94573 joka on virallinen markan kurssi ollut alusta saakka.
Hurjaa!
Löytyisikö parempi Suomentaja?
laskes ny uudestaan.... kysymys on senteistä ei euroista.....
Moni päättäjä käyttää yhteen lounaaseen saman summan jolla työtön elää kuukauden.... ei siis ole ymmärrystä, miten vähällä on elettävä!
Nämä nyt ovat yleisiä uudistuksia maksuissa jokapuolella, rutiinijuttu että juuri tämänkaltaisiin instansseihin tehdään kyseisiä muutoksia.
Ei sitä nyt kuitenkaan kukaan niin paljoa soittele tällaisiin että kyseiset maksut alkavat tuntua. Turhaa periaattellista murinaa.
Tähän sanon itse että mieluummin fiksu yhtenäinen systeemi kuin että jonkun tietyn ryhmän takia tehtäisiin poikkeuksia.
Ja OLEN ollut itsekin työtön joten tiedän kyllä millaista se on, aivan kaikesta nyt ei silti kannata alkaa valittamaan. Jokaisesta parista eurosta kitisemisellä ei saa kuin vatsahaavan.
juuri siitä kun hinnat vaan nousee ja tulot eivät sitten millään vaikka mitä tekisi. Ja jos ei kitistä saa niin mitä sitten saa tehdä? Maata vaan ja räkiä kattoon, niinkö?
Täällaisten ihmisten takia kuin sinä "samoja maksava" nämä hinnat justiinsa nouseekin. Jotka viis veisaavat siitä mitä maksaa mikäkin asia täällä. Vislaten vaan kuljetaan elämää eteenpäin, viis siitä tuleeko kukaan toinen perässä. Kun koskaan ei ole tajua katsella peräänsä, vaan nokka pystyssä painetaan menemään etiäppäin. Takanatulijat vain kompuroi ja kaatuilee yksi kerrallaan, mutta tämä pistää mennen vaan ja vihellellen.....
on ainakin ongelmana pärjätä näiden nykyisten hintojenkaan kanssa ja jos sinne sun tänne lykätään muutaman euron korotus hintoihin,niin kusessa ollaan syvemmällä kun kaulaa myöden.
Asiat menevät aina eteenpäin ja jokaisessa muutoksessa ei yksinkertaisesti jaksa (ymmärrän tämän) eikä ole realististakaan alkaa katsella että kaikki ovat tyytyväisiä eikä ole kellekään epäoikeudenmukainen. Tämä puhelumaksujen korotus nyt menee siihen luokkaan että lätkäistiin yleisesti tietenkään sen kummemmin sitä ajattelematta muuten kuin yleisesti. Tuli voimaan jokapaikassa ja kaikille yhtäläisesti. Sitten on taas numeroita joihin työtön harvemmin soittaa mutta jokin toinen ryhmä useamminkin.
Kyllä minäkin olisin tyytyväinen ja kaiholla muistelen aikaa kun bensa jonkinaikaa maksoi selvästi alle 5 markkaa, ei ollut kaikenmaailman autoveroja, ei näin korkeita vakuutusmaksuja joka asiassa, lämmityskulut pienemmät. Eikä montaa muutakaan asiaa mitkä nykyään sitten nykyään ovat olemassa ja maksavat hunajaa, ja aina vain kohoavat. Kokoajan taitaa olla pakko pistää enemmän ja enemmän uusiin korotuksiin.
Asialle kun ei kuitenkaan mitään voi niin olen myös ottanut sen linjan että mitä sitä murehtimaan. Sillä kun ei voita mitään eivätkä asiat muutu niin tarvitsee vain kuulua siihen mainittuun porukkaan joka jatkaa matkaa eteenpäin sen kummemin ajattelematta ja sivuilleen katselematta. Kohtuuden määrissä tietenkin, toisiin asioihin toki tarvii joskus puuttua mutta ne mitkä eivät koske itseä olkoot miten ovat. Itseäkään koskeviin kun ei muutoksia kuitenkaan saa ja niiden kanssa vain on elettävä. Eiköhän näin ajattele likimain jokainen realisti.
Elämä nyt muutenkin on niin lyhyt että sen saa kulutettua ainakin mukavammin kun ei joka asiasta kehitä stressiä. AINAKAAN noista joille ei mahda mitään. Mainittu stressi puhelinmaksuista nyt menee allekirjoittaneenkin mielestä näihin "yleiskorotuksiin" joita aina tulee. Mitä niitä niin seuraamaan kun siellä ne ovat kuitenkin. Jos tarpeeksi jokin asia kiukuttaa niin nipistää sitten sen pois jostain muusta. Sillähän se on selvä.
Yksi perjantaikossu kun jää alkoon niin sillähän tuokin pieni ongelma on hoidettu jos niin paljon soittelee. Viina ainakin on jokaisen mittapuulle sentään vielä halpaa jos kohtuukäyttää. Se hyvä puoli nykusuomesta on mainittava:)
mokomaa päätä sekoittavaa litkua. Ja kyllä ne kovasti ainakin minua koskevat ne pienetkin korotukset jotka tulevat joka paikkaan. Ne on kaikki poissa siitä ruoasta jonka saan jotenkin kokoon raavittua joka kuukausi. Kohta ei ole varaa kännykkään taikka muuhun tilbehööriin kun aina vain kehitellään uusia ja kalliimpia maksuja jokaiselle, oli tuloja taikka ei. Mutta ei se mitään, näin ne markkinavoimat ajattelevatkin että suurin osa on justiinsa noita jotka eivät auo suutaan vaikka päähän löisi, maksavat kaiken justiinsa niin kiltisti kuin tähänkin saakka. Kyllä jotain pitää tehdä, jollei muuta niin valittaa jossakin kaiken kalleutta.
Onneksi on tällainen paikka täällä, jossa voi purkaa kiukkuaan ja katkeruuttaan kaikkia hinnankorotuksia vastaan taikka eduskunnan toilailuja yms. Voi marista ja vaikeroida, olkoon sitten hyötyä tai ei. Joku voi saada jonkinlaisen idean luettuaan näitä ja tekee jotain kohtapuoleen asioiden korjaamiseksi kenties. Voi olla unelmaa mutta kuitenkin. Toivossa... ja niin edelleen......
Itsepä juurikin sanoit tuon kaiken tyhjentävästi ilmaisevan lauseen: "Kaikki maksaa ja tulee korotuksia oli tuloja tai ei".
Eli joka asiassa nyt on täysin mahdoton ottaa jokaisen tyytyväisyyttä huomioon. Harvapa nyt pitää mistään korotuksesta. Onhan se eri asia tietenkin maksella vähemmistä kuin suuremmista mutta kun tulee korotuksia jotka yhtälailla koskevat kaikkia suomalaisia niin turha siitä nyt on stressiä ottaa.
Tässä kun edelleenkin on kyse asiasta joka ei vaikuta KENENKÄÄN talouteen sen kummemmin. Ymmärtäisin jos kyseessä olisi tässä puhelinmaksussakin jokin sellainen korotus jolla olisi todellista merkitystä ja heikentäisi huomattavasti jonkun osaa. Muutama soitto kuukausitasolla ja pari euroa (korkeintaan) lisää laskuun. Jokainen tavallaan mutta tällainen periaatteellinen murina on jotenkin aina yhtä huvittavaa.
En ala kuitenkaan sen enempää asiaa nyt pohtimaan, kunhan sanoin...En aiheuta itselleni stressiä miettimällä tätä tai muitakaan vastaavia turhanpäiväisyyksiä. Käyn hakemassa kanisterillisen bensaa veneeseen ja kaippa täytyy ottaa autoonkin samalla ja lähden vetämään uistinta. Harmitellen itse taas puolestani miten bensa voi taas maksaa noin mielettömästi, autovero jaksaa aina ketuttaa ja kalastusmaksuja ym- hoitomaksuja korotettiin taas näemmä tänäkin vuonna vaikka mitään konkreettista niillä ei saa...
Mutta murisen tai en, autovero on ja pysyy, bensa ei halpene vaikka miten protestoi ja jos en maksa vaadittavia kalastuksenhoitomaksuja ym. sälää, on palkintona n. 5 kertaa suurempi sakko. Eli piruako vaivaamaan päätä asialla joka ei muutu, jokaisella nyt löytyy joka asiasta valitettavaa hintojen puoleen jos alkaa miettiä. Tästä syystä nyt unohdan kaiken turhan miettimisen ja keskityn silti vain mainittuun uisteluun.
Toivotan hyvää kesää itseskullekin ja ehdottaisin pieniä rentoutumisia joka taitaisi olla tarpeen monelle täälläkin.
Ennen kuin joku ehtii kommentoimaan että siellä kirjoittelee taas joku porvari niin kyllä työtön olen taas itsekin tällä hetkellä. Mutta en ota siitä painetta sen enempää kuin noista muistakaan turhista asioista.
sellainen "hyvätuloinen" työtön jolla on mistä ottaa? Minulla vaan kun ei enään ole, on sen verran tuota työttömyyttä jo takana että omaisutta on myyty ja enään ei ole mitä myydä. Joten ei voi niistäkään ottaa mitään ylimääräista vaikka haluaisi.
Harvalla työttömällä on autot ja veneet ja vielä varaa kalastuslupaan ja bensaan molempiin, sekä autoon että veneeseen. Katsotaan sitten uudelleen sinunkin kantaasi kun tulet siihen pisteeseen jossa monet meistä ovat, että tulee vain kelan pv:raha ja sossun tuki ja vuokraan menee yli puolet. Mahtanetkohan sitten jo aloittaa narisemisen? Tuskinpa minäkään niin paljoa urputtaisin jos minulla olisi varaa kalastella ja ajella autolla ja veneellä silloin kun mieleni tekee. Kännykkäänkin puhuisin niin ettei parin kolmen euron puhelulla olisi niin suurta väliä. Nyt jo tekee tiukkaa maksaa joka kolmas kuukausi sitä kymmentä euroa joka laskuksi tulee. Olenkin sopinut työkkärin kanssa että asioin tällä koneella, lähettelemällä virkailijalle sähköpostia, silloin ei tarvitse soitella ja maksella turhista. Pienet tulot, niin on pienet menot, mutta siltikin tahtoo varat ja kekseliäisyys loppua kesken.
Kateeksi käy kaikki ne jotka olette ansiosidonnaisella. Itselläni ei ole kokoaikana tullut kuin Kelan peruspvraha sekä työmarkkinatuki. Ja ensi vuonna pääsee sitten orjatyöhönkin "palkaksi" kaikesta tästä kyykyttelystä tässä maassa, jossa työttömiäkin kohdellaan täysin eriarvoisesti, ihan vain siitä syystä että ei ole sattunut olemaan oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja on ainainen väliinputoajakin jokaisessa paikassa. Tasan ei käy onnenlahjat, ei.
Alkoi sataa, taisi kalareissu jäädäkin perskules...Kommentoidaan nyt kuitenkin että vähillä sitä mennään itsekin. En nyt pidä itseäni kovin hyväosaisena kun työttömyyttä kuitenkin takana reilu vuosi, tosin uudet hommat alkavat taas syksyllä.
Sitäpaitsi mainittu omaisuus on huikea n. 1500e:n japsiauto, Ja 700e:n vene jonka ostin viime kesänä (seisomassa kaverin mökin laiturissa). Bensakulut nyt likimain ainut ylimääräinen johon tulee itse vaikutettua. talvella sitäkään kulu juuri lainkaan kun ei paljoa ajoa ja pidän kävelemisestä. Kesällä sitten kun tuota kalastusta harrastelee niin menee jonkinverran enemmän bensaa mutta sitäpä nyt menee muutama hassu litra viikossa uistelunopeudella.
Onhan nyt jotain noita pieniä vakuutusmaksuja ja autoveroja jotka kuitenkin voi jakaa niin ettei niistä isoja kulueriä tule. Itse osaa auton viat korjata ja tuohon malliin nyt osat ovat liki ilmaisia:) Tämän lisäksi puhelinlasku lähes ainoa muuttuva kulu joka jossain 30-50e välissä kuussa pyörii. Plus netti joka taitaa olla jotain vajaat 40e kuussa...
Elikkäs eipä sitä mitään mainittavaa omaisuutta ole koskaan kertynyt tai riihikuivia tileille. Ainut raja jossa itse pysyn visusti on että vaikka kuinka olisi raha vähissä niin omaisuutta en sentään ala realisoimaan joten ei tässä kovin korkealla taso ole. Mitä sitä nyt olisikaan...tämä tietokone, auto josta saisi tällä hetkellä ehkä max. 1000e, veneestä on moni tuttu sanonut että tuota ei ottaisi edes ilmaiseksi. Stereot, videot/dvd,pelikonsoli ja muutamakymmenen peliä. Siinäpä tuo oma maallinen omaisuus eli siinäpä sitä olisi myymistä:) Osa leitteistakin ei varmaan monelle enää edes kelpaisi.
Tässäpä pikku syväluotaus nykyisestä omasta elämäntilanteesta eli enpä tätä nyt kovin kultaiseksi kutsuisi. Terveyskin kun joskus vaikkei mikään ikämies olekaan vähän tässä heittelee niin jo lääkärikuluissa joinakin kuukausina on vähän helisemässä.
Mutta kuten itsekin sanoit, menot ja tulot suhteutettuna nyt aina eteenpäin porskuttaa.
Kyseinen tarina, kartoitus menoista ja omaisuudesta taitaa olla likimain klassisin tilanne työttömänä. Ihminen kyllä tulee hyvin vähällä toimeen kun karsii lähes kaiken ei-olennaisen. Itsellekin työttömyysjaksoina ainut josta on pitänyt aina kiinni, on ollut auto.
Auton omistaminen ei kummoista luksusta tietty ole etenkin kun se on yleisesti tyypillistä 80-luvun japanilaisvalmistetta kuten yleistä mutta jos saa pidettyä ok kunnossa niin auton pitäminen ja ajaminen sinällään ei ole suomessa järin ylipääsemätön kynnys. Vakuutukset ja verot nyt eivät vuositasolla isoa lovea kukkaroon vanhassa autossa tee ja bensa on asia josta voi itse pitkälti päättää. Itsellä menee bensaan käytännössä 50-60e kuussa, sen verran pieniruokainen vehje on. Saisi vähemmänkin maksaa mutta aina nyt sentään oleellisten ajojen verran vähintään on pakko aina sentään löytyä kuussa.
Yhdellä täydellä tankilla per kuukausi käytännössä pärjääkin jos ei turhia kauheasti ajele. Itsekin kun pitää ihan kunnon puoleen liikkua muutenkin jalan ja pyörällä.
Laitoin 24.11.2004 seuraavanlaisen kysymyksen sähköpostilla osoitteeseen [email protected]
_________________________________________________
Työvoimatoimiston puhelinuudistus
Soittaminen uusiin 010 - alkuisiin työhallinnon numeroihin maksaa asiakkaalle kotimaan kiinteän verkon liittymistä 8,21 snt / puhelu 1,47 snt / min. Matkapuhelimista hinta on 29,13 snt / min.
Uudistus tulee voimaan 25.11.2004.
Laki julkisesta työvoimapalvelusta 2002/1295 2 luku 5 §:n mukaan työvoimatoimiston tarjoamat palvelut ovat henkilöasiakkaalle maksuttomia.
Laitonta työttömien rahastusta? Kuka tällaisen päätöksen on tehnyt?
Taidanpa minäkin hommata maksullisen puhelinnumeron, vaikka 9.99 euroa/min pvm ja antaa sen työvoimatoimistolle ja muille viranomaisille. Olisi varmaa ihan laillista?
Muutenkin työnhaku on kallista puuhaa.
Puhelut työnantajille; joutuu usein soittamaan monta kertaa ennen kuin tavoittaa oikean henkilön. Sen lisäksi joutuu ilmoittamaan työvoimatoimistoon haastattelun tuloksesta.
Haastattelumatkat, jotka tosin osittain korvataan toiselle työssäkäyntialueelle. Esim. toiselle puolelle kaupunkia tehty haastattelumatka maksaa siirtolippuineen 7.20 euroa edestakaisin, lähes 2 päivän ruokaraha!!
Tuloni muodostuvat työmarkkina-, toimeentulo- ja asumistuesta. Missään ei ole osoitettu varoja työnhakuun.
[allekirjoitus yhteystietoineen]
_______________________________________________
Vieläkään ei ole tullut vastausta!!
Eniten olisi kiinnostanut saada tietää päätöksen tekijä/tekijöiden nimet ja sitten postia eduskunnan oikeusasiamiehelle. Tosin jostain luin, että eduskunnan oikeusasiamies olisi huolestunut tilanteesta koskien muitakin yhteiskunnan järjestämiä palveluja esim. verotoimisto ja taisi olla jotain muitakin julkisia palveluja joka pitäisi olla saatavana normaalin puhelumaksun hinnalla.
Miten joku jaksaa nähdä tällaisesta asiasta noin kauheaa vaivaa?
Onhan se tietenkin hyvä että itselleen kehittää tekemistä mutta kanavoi nyt sentään tarmo jonnekin muualle. Eipä tässä nyt ole mitään laitonta tai edes epäselvää vaan normaali taksojen vähän selkeämpi korotus. Johan edelläkin kirjoiteltiin että tällaisia korotuksia tulee aina joskus ja sillä selvä.
Voinen kuitenkin kertoa jo etukäteen kaksi asiaa:
a) ketään ei todellakaan korkeammilla tahoilla kiinnosta tällaisten asioiden valitusten tarkastelu.
b) tämä on selvä juttu muutenkin jossa ei ole mitään epäselvää. Eettisestä puolesta jo oientä keskustelua on käyty mutta normaalia bisnestä josta nyt tällakertaa työtön kansanosa minimaalisesti saa takkiinsa. Seuraava vastaava sitten koskee taas jotakuta muuta. Tosin tämä korotus koskee tietenkin ketä tahansa.
Veikkaanpa että kirjoittamaasi sähköpostia ei edes ole lukenut kukaan:) Eiköhän tuo kuulu niihin jotka jo otsikon perusteella heitetään virtuaaliroskikseen.
.. vastausta oikeesti. Ei se sähköpostin lähettäminen niin kovin paljon vaivaa aiheuttanu... oikeestaan vähän helpotti, eipähän tarvinnu lähtee mummoja potkimaan torille:))
Sen kyllä tiedän ettei se työministeriötä kiinnosta, eihän ne ole aikoihin olleet oikeesti kiinnostuneita muusta kun omasta per....
En ole soittanut kertaakaan tuohon korotettuun hintaan työkkäriin omasta puhelimesta, enkä soita, lähetän sähköpostia kun on asiaa, muutama lähetetty, sieltä on vastattu kerran puhelimitse, eli oma maksullinen puhelinlinjani ei olisi vielä tuottanut mitään....
Laki julkisesta työvoimapalvelusta 2002/1295 2 luku 5 §:n mukaan työvoimatoimiston tarjoamat palvelut ovat henkilöasiakkaalle maksuttomia.
Vai ei laitonta? Olisivat edes muuttaneet lakia.
Onneksi puhelinta ei ole edes pakko omistaa, saati sitten soittaa sillä näihin työkkärin numeroihin. Posti kulkee.
Laki sanoo yksiselitteisesti että palvelujen on oltava maksuttomia mutta lakiin sisältyy pieniä kohtia joissa voidaan mennä ohitse suoran tulkinnan. Juuri tällainen ulkoistamisesta aiheutunut pienehkö maksusysteemi on sellainen. Kyseistä lakia ei siis suoranaisesti tarvitsisi muuttaa mitenkään vaan se on vähäsen näitä jotka menevät maagisten MUTTA ja KUITENKIN asioiden alle joita lainkirjain vilisee ja maallikon on monesti hyvinkin vaikea tajuta.
Pitkä asia alkaa selittää juurtajaksain mutta voit kysyä asiaa vaikka joltakulta lakimieheltäkin joka tuntee nämä asiat ja vastaa samalla tavoin. Joskus netistä löysin selvityksenkin tästä kun mielenkiinnosta katselin aiheen noustessa pintaan mutta en yhtään muista mistä, pituutta sillä kuitenkin oli enemmän ja vähemmän.