Miksi erota?

Aviossa

Olen nuori ja hölömökin =) Mutta en ymmärrä sitä, että ensin mennään naimisiin ja ollaan ehkä se vuosi aviossa ja sitten ollaan hakemassa eroa, kun se avioliitto ei ollutkaan sitä ruusujen terälehdillä tanssimista...
Eikö kukaan ole muistanut kertoa avioon menevälle parille, että se arki ei muutu unelmaksi sen jälkeen, kun sanoo: Tahdon?

Minusta tuntuu siltä, että parit luovuttavat liian helpolla. Toinen sanoo jotain- ja se on niin kamalaa, että haetaan ero tai sitten tavataan joku toinen jota mukamas rakastetaan- ja sellaisen hetken huuman jälkeen ollaan heittämässä kaikki pois...
Johonkin toiseen ihastuminen on sallittua- myös avioliitossa, mutta kannattaako sen takia erota- sehän on vain hetken huumaa...

11

2468

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P. Veli

      Miksi erota? No tietenkin sen takia kun ollaan naimisissa. Jos ei mene naimisiin, ei tarvitse erotakaan.

    • Etsitään sitä Prinssiä ja/tai Prinsessaa joka vie jalat alta.Huomenna mennään avioliittoon,ja sitten kun jalat rupeaa kantamaan niin huomataan jotta eihän tätä ole mitään järkeä jatkaa.

      On tämä kansa aika hukassa parisuhdejuttuloissa.
      Eihän avioliittoja pidetä yllä selkään puukottamisella tai vuoroin vieraissa käydään periaatteella.

      Itse olen kokenut avioliitossa ollessani tuon edellä mainitun helvetin, oli valheita, perättömiä juttuja,pettämisiä ym ym,ja kun kysyi niistä häneltä niin hän ei ollut tehnyt mitään.Tiesin kyllä joistakin.

    • Nimetön

      Hyvin kirjoitettu. Missä on vastuu, ehkä koko käsite on hukassa. Kun ei ole kivaa koko ajan, luovutetaan. Liekö syy myös se, että ensin tavoitellaan kaikkea upeaa ja kun sen on saanut, ei ole muuta kuin tyhjä olo.Ruokahalu kasvaa syödessä. Muodissa ovat myös upeat häät, senkö takia mennään myös naimisiin. Kyllä avioliittoon meneville pitäisi olla "pakollinen ajokortti".

    • vastamäen olka

      Joo, ei piä erota hepposin perustein. Itellä ollu kolme vakavaa suhetta, eka päättyi avopuolison kuolemaa ja siitä viis vuotta eteepäin löysin taas Elämäni Miehen. Komee oli ja paljon puhui, mua piti ku kukkaa. Se oli nuoruudes tehny rikoksii joita joutu istuu ja pyysi mua naimisii, alottas oikeen elämän. Ja mä menin, sinisilmä. Ain oon halunu uskoo hyvää ihmisistä, mut puukot ja nyrkit heilu, rahat vietii, koita myytii kaikki. Lähin. Olin jo kerra lähteny, ja tullu takas. Sit lähin lapsen kans taas yönselkä, mitää ei mukana. Takas ei haluttu.Tää liitto kesti 4vuotta.
      Nyt hyvä mies ja elämä, oma koti, lapset. Mies masentu kevät talvel, otti loparit, makaa apaatisena ja on sitä mielt, et millää mitää väliä. Rakkautta ei ole, ei seksiä, ei puhuta, ei mitään.
      Mie yritän kestää, mut missä menee raja? Haluisin niin hellyyttä ja juttelua, tukea, aikuista jakaa arjen. Sosiaalivirkailija kyl kuuntelee huolet, mut se ei ole sama kun puoliso.

      • vastamäen olka

        tää viimesin liitto kestäny 15 vuotta


    • ihme kyllä

      Aina ei kaikki mene niin kuin luulee. Voi tulla joku vaikea kriisi, joka naamioituu parisuhdeongelmaksi. Tai sitten kriisin myötä näkee oman elämänsä ja kumppaninsa uudessa valossa, jossa on vaikea nähdä mielekkyyttä tai tulevaisuutta. Miksi tahtoa jotain, joka tuntuu menettäneen merkityksensä?

      Ihastumisia voi tulla ja mennä, mutta rakastuminen kypsemmällä iällä voi olla hyvin raju kokemus, jonka edessä tahto on voimaton. Valitse siinä sitten paras tapa toimia.

      Minä en ainakaan tuomitsisi enää ketään kovin helposti.

      • puhut!

        Asiaa joka sana ja rivin välikin.


    • EroEero

      Ei ole tietenkään yhtä tai kahta syytä miksi erotaan. Kapeakatseiset ihmiset kuluttavat aikaansa miettien yleispäteviä selityksiä nykyajan runsaslukuisiin avioeroihin. Jokainen suhde on omanlaisensa. Oli syy sitten pettäminen, väkivalta, alkoholismi, seksin puute, tms, ei mielestäni kannata sellaiseen elämäänsä pilata.

      Tunnen tapauksia ja tännekin kirjoittavat jotkut kertoen, että puoliso löi ja petti ja silti ollaan naimisissa,, eikä kaduta. Se on toki kunkin oma valinta, mutta mielestäni ei mitenkään tavoittelemisen arvoista. Kyllä elämä saa olla hyvää ja rakkaudentäytteistä. Jos se ei sitä ole parisuhteessa, kannattaa toki erota.

      Lapset täytyy aina toki huomioida. Mutta lasten on parempi olla hellässä ilmapiirissä uusioperheessä, kun väkivallan uhassa ydinperheessä (jos tälläinen vastakkainasettelu sallitaan).

      Muutama kommentti kirjoitukseesi:
      ikävää viisastella, mutta muista nuo sanasi sitten kun olet nähnyt enemmän elämää. Minäkin luulin, että avioliittomme on ikuinen. Ja itse eroa kuitenkin hain. Maailma muuttuu, ihmiset muuttuvat.

      Eivät ulkopuoliset voi tietää, erotaanko helpolla, vai onko suhteessa käyty isojakin kamppailuja, vaikka ulospäin on näyttänyt hyvältä.

      Olen osaltani miettinyt, että miksi sitten ei pitäisi erota. Itselleni se oli uudenlaisen ja onnellisen elämän alku, jota on nyt kestänyt useita vuosia.

      • irene

        yhdyn mielipiteeseesi.. Ennen luulin että ei minun mieheni voisi koskaan olla väkivaltainen, en minä tulisi koskaan pettämään, en minä ikinä eroaisi, ei minun lapseni voisi olla kehitysvammainen... Ja tässä sitä ollaan kaiken läpikäyneenä.. Mitään näistä en olisi voinut välttää, tiedän sen nyt.. Olin ehkä heikko, vihainen, pettynyt, ties mitä ja niin vaan kävi.
        Ja minä olin hyvästä kodista jossa puhuttiin rakastettiin, naurettiin, matkustettiin, oltiin onnellisia kaikki yhdessä.. Ehkä siksi niin naivi kuva minulla oli myös elämästä..
        Mutta nyt elämä näyttää niin paljon valoisammalta, rakastan ja minua rakastetaan.. Enkä tätä vaihda mihinkään.. Miehestä en sitten tiedä, elämä näyttää mitä eteen tulee..


      • EroEero
        irene kirjoitti:

        yhdyn mielipiteeseesi.. Ennen luulin että ei minun mieheni voisi koskaan olla väkivaltainen, en minä tulisi koskaan pettämään, en minä ikinä eroaisi, ei minun lapseni voisi olla kehitysvammainen... Ja tässä sitä ollaan kaiken läpikäyneenä.. Mitään näistä en olisi voinut välttää, tiedän sen nyt.. Olin ehkä heikko, vihainen, pettynyt, ties mitä ja niin vaan kävi.
        Ja minä olin hyvästä kodista jossa puhuttiin rakastettiin, naurettiin, matkustettiin, oltiin onnellisia kaikki yhdessä.. Ehkä siksi niin naivi kuva minulla oli myös elämästä..
        Mutta nyt elämä näyttää niin paljon valoisammalta, rakastan ja minua rakastetaan.. Enkä tätä vaihda mihinkään.. Miehestä en sitten tiedä, elämä näyttää mitä eteen tulee..

        mukavaa lukea, että menee paremmin! Hoitakaa sitä rakkautta.
        Oikein hyvää jatkoa elämässä ja hyvää kesää, irene!


    • aviossa

      Jotkut ystävällisesti missasivat pointin...
      Tässä esimerkki (josko sitten pointtini ymmärrettäisiin paremmin):

      Pariskunta seurustelee n. 5vuotta, he ovat toki kihloissa ja kihlausta on kestänyt se 3-4vuotta.
      Sitten keksitään, että mennään naimisiin.
      Molemmilla on odotukset korkealla avioliiton suhteen.
      Avioliitto ei kestä vuottakaan, kun ollaan hakemassa eroa, kun se ei ollutkaan niin erilaista kuin se seurustelu, kihlat kuitenkin vaihdettuina.

      - Minä olen avioero perheestä ja tiedän milloin on viisasta erota.
      Mikäli se toistensa sietäminen on siinä pisteessä, ettei todellakaan siedä, muuten kuin lasten takia- niin kannattaisi harkita eroa.
      Mutta jos tulee toimeen ihan normaalisti, niin miksi erota??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3437
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      395
      1260
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      954
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      71
      843
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      196
      787
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      271
      714
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      700
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      618
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      18
      592
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      33
      576
    Aihe