Helluntailaiset eivät pidä evankeelisia protestantteja kristittyinä. Varmasti uudestisyntymättömiä on molemmissa.
H-laiset myöntävät olevansa lahkolaisia
Anonyymi-ap
9202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kristinuskossa vaikuttava lahkolaisuus ja litteän maan "teoria" ovat lähtöisin Amerikasta.
Samoin myös muunsukupuolisuus ideologia.
Se on hihhuleitten luvattu maa.
Suomessa osa helluntailaisista myöntävät olevansa lahkolaisia.
Uususkonnollisuus on lahkolaisuutta.
Jenkkilahkot on kristinuskon kanssa samoista sieluista kilpaileva uususkonto.
Kaikilla Jenkkilahkoilla on omat pyhät kirjansa "raamattunsa", joihin ne oppinsa perustaa.
Oikea Kirkkoraamattu voi olla pöydällä vain hämäyksen vuoksi, että uusi lahkoon liittyvä tulokas luulee, että kyse on oikeasta kristillisestä kirkkokunnasta.
Eikös se yksikin helluntailaisten porukka plagioinut nimekseen "Helluntaikirkko", vaikka eihän se kuulu kristillisten kirkkojen joukkoon ollenkaan.
Jumalaton Olsen perusti Suomeen 40 helluntaiseurakuntaa.
Hurmoksessa 😄🤣
Olsenilla ja Parhamilla oli niitä ylimääräisiä armolahjoja, joka ne viritti palavaksi.
1. Tim. 4:1
Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.
Helluntailaisuuden perustajien henkihurmoslahjat eivät olleet Jumalasta.
Hurmahenget vaikuttavat ihmisen himoihin.
Meihin kirjoittelusi ei vaikuta yhtään. Jo kaikki kirjoitukset täällä ovat roskakorin tavaraa. Mutta on suuri vaara että jäät Antikristuksen aikaan. Tuossa tilassa ei vaan taivaan portit sinulle aukea. Herää jätkä.
Provokaatio.