Vaikea se on olla positiivinen

🙄🐕☕ kun 27 kiloa saa tuntemaan, että kaikista kenestä on välittänyt joutuu luopumaan.

Päivä nro3 ajatuksia 😥

6

162

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennakkovaaleissa käyn kuitenkin kaikesta huolimatta.

    • Anonyymi

      Koira on aina lojaalimpi kuin ihminen. Sen kanssa on niin mutkatonta elää ihmissuhteisiin verrattuna. Lemmikit elävät yleensä vain hetken siitä mitä heidän omistajansa eli niistä täytyy luopua melko usein. Siihen on kaiketi tullut kiristyksiä mitä eläimiä saa olla lemmikkinään. Joskus tapasin miehen jolla oli papukaija. Eräällä naisellakin oli muistaakseni. Siitä on pitkä aika joten on vaikea sanoa varmuudella mitä ne olivat mutta saattoivat ne olla arapapukaijoja. Luin netistä että ne voivat elää yhtä kauan kuin ihminen.

      Itse näin unta eläimen sijaan ihmisestä ja kun heräsin niin tajusin että kaipaan häntä. Hän on siis elävien kirjoissa, tämä on vain tyypillistä ikävöimistä. Otin unessani hänen yhteystietonsa ylös. Hölmö olen kun ikään kuin sysäsin hänet syrjään elämästäni. Kaipa se on itsensä suojelua mahdolliselta pettymykseltä jos sukset menisivät ristiin.

      • Näin sinkkuna kun asuu, niin koirasta oli paljon seuraa. Joka aamu se muisti tuoda itsensä sängyn viereen rapsutettavaksi. Koiran kiintymys omistajaansa on kotieläimistä voimakkainta.

        Ymmärrän hyvin tuon itsesuojelun. Itsekin murehdin kun eron jälkeen kohtasin miehen johon ihastuin heti päätäpahkaa. Siinä vaiheessa kun huomasin mitä mulle oli käynyt niin säikähdin ja ajattelin että taasko se alkaa. Olisin kuitenkin uskaltanut jatkaa kun hän vaikutti mulle sopivalta.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Näin sinkkuna kun asuu, niin koirasta oli paljon seuraa. Joka aamu se muisti tuoda itsensä sängyn viereen rapsutettavaksi. Koiran kiintymys omistajaansa on kotieläimistä voimakkainta.

        Ymmärrän hyvin tuon itsesuojelun. Itsekin murehdin kun eron jälkeen kohtasin miehen johon ihastuin heti päätäpahkaa. Siinä vaiheessa kun huomasin mitä mulle oli käynyt niin säikähdin ja ajattelin että taasko se alkaa. Olisin kuitenkin uskaltanut jatkaa kun hän vaikutti mulle sopivalta.

        Sinussa saattaa olla joku vika, kun kaikki miehet lähtevät kälppimään. Luuletko tosiaan löytäväsi miehen, joka tanssii sun pillisi ja mielihalujesi mukaan? Ei kuule onnistu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinussa saattaa olla joku vika, kun kaikki miehet lähtevät kälppimään. Luuletko tosiaan löytäväsi miehen, joka tanssii sun pillisi ja mielihalujesi mukaan? Ei kuule onnistu.

        Palsta negatiivi iskee jälleen!! On sulla vaikea elävä kun et mitä hyvää näe muiden kirjoituksissa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Palsta negatiivi iskee jälleen!! On sulla vaikea elävä kun et mitä hyvää näe muiden kirjoituksissa.

        Mu vähän nauratti tuo kirjoitus, kun oli niin ulkona siitä mitä mulle on tapahtunut. Esim. Noi menetykset mistä puhuin on 2 koiraa, äiti ja molemmat veljet. Siihen nähden tuo kommentti on aika kyseenalainen! Kertoo enemmän kommentoijan elämästä ja ajatuksista kuin minun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      206
      2429
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1597
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      138
      1251
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      287
      1043
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      992
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      303
      975
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      932
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      916
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      794
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe