Persujen todellinen kannatus noin 18%

Gallupeissa on tyypillistä juuri persuille, että he eivät suinkaan aina kerro mielipidettään.
13139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Hävettäisihän se kertoa kenellekään että äänestää persuja.

Äänestä

Eivätkä aina äänestäkään.😂😂

Äänestä

Olis hirveää olla Persu! Hyi helvetti!!!

Äänestä

Jaa, ettäkö on joku tieto olemassa, joka kumoaa mielipidemittauksen?
Aika kaukaa haettua. Ei ole kovin vakuuttavaa.

Äänestä

> Jaa, ettäkö on joku tieto olemassa, joka kumoaa mielipidemittauksen?
> Aika kaukaa haettua. Ei ole kovin vakuuttavaa.

Kannattaa vaan muistella eduskuntavaaleja vuosina 2011, 2015 ja 2019. Kaikissa tuli yllättävät jytkyvoitot.

Sitten tuli vielä neljäs, ja kansanedustajamäärältään kaikkein suurin jytkyvoitto 2023 vaaleissa, Riikka Purran luotsaamana. Tätä tulosta kilpailijat jo osasivat ennalta pelätä ja ennakoidakin, se ei tullut täysin puskista enää.

Edellisissä EU-vaaleissa ennakkoääniä antoi 21% äänioikeutetuista. Tänään kerrotun mukaan ennakkoääniä on antanut 25% äänioikeutetuista. Tässäkin se gallupeilta piilossa oleva persujen 5% äänestäjäkunta jo näkyy.

Perussuomalaiset ovat tunnettuja ennakkoäänen antajia. Kokoomuslaiset ja RKP-väki taas tykkää käydä vaalikopilla vasta äänestyspäivänä.

Kyllä nämä vaalit tulevat olemaan lopputulokseltaan erilaiset, kuin oli 2019 vaalitulos.

Äänestä
  • Perussuomalaiset ovat hävinneet aina vaalit joko Kokoomukselle tai demareille.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Perussuomalaiset ovat hävinneet aina vaalit joko Kokoomukselle tai demareille.

    Eduskuntavaaleissa 2019 Kokoomus hävisi perussuomalaisille.

    Eduskuntavaaleissa 2023 SDP hävisi perussuomalaisille. Sanna Marin koki henkilökohtaisen tappion Riikka Purralle, koska Riikka oli niin paljon suositumpi.

    Äänestä

Persu kuule kertoo mielipiteensä ja puoluekantansa, vaikkei sitä edes kysyttäis.

Äänestä
  • Kyllä ne kertoo kaikille muille ihmisille mitä ikinä tapaa.

    Mutta ne ei kerro sille Kallub-kyselijälle, siis oikein todella havoin mitään kertoo. Tästä se ero tulee.

    Äänestä

Kyselin persujen puoluekokouksessa ja persujen kannatus oli 100 %.

Äänestä
  • Mene seuraavaksi Keskustan puoluekokoukseen, joka pidetään puolentoista viikon kuluttua.

    Siellä perussuomalaisten kannattaja onkin enää vain 25%...40% verran.

    Eli ei se perussuomalaisten läpitunkeva kova kannatuksen nousu ole ihan kaikkia vielä saanut vakuuttumaan.

    Äänestä

  • On kuin Venäjällä.

    Äänestä

Viikon kuluttuia tiistaina koko Eurooppa on ihan toisen näköinen. Oikeistolaiset puolueet ovat lisänneet runsaasti kannatustaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Gallupeissa on tyypillistä juuri persuille, että he eivät suinkaan aina kerro mielipidettään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu