Tuli hiljattain ostettua sähköauto. Latasin kauppareissun yhteydessä ja ajoin sen jälkeen autoni konepesuun. Huomasin pesun jälkeen että latausluukku on auki.
Joko olin unohtanut sulkea luukun latauksen jälkeen tai todennäköisimmin luukku oli auennut kesken pesun (aukeaa painamalla luukusta, jos kesk.lukitus ei ole lukossa, ja eipä se ollut lukittu pesun aikana)
Mikään ei kuitenkaan näyttänyt menevän rikki,
Onkohan tuo vaarallista jos vettä mennyt avonaiseen latauspistokkeeseen, vai haittaako pieni määrä vettä? 🤔
Luulis että suunniteltu niin että ei haittaa ja kuivuu ylimääräinen vesi pois.
Täytyy ensi kerralla lukita ovet ennen pesua.
Joko olin unohtanut sulkea luukun latauksen jälkeen tai todennäköisimmin luukku oli auennut kesken pesun (aukeaa painamalla luukusta, jos kesk.lukitus ei ole lukossa, ja eipä se ollut lukittu pesun aikana)
Mikään ei kuitenkaan näyttänyt menevän rikki,
Onkohan tuo vaarallista jos vettä mennyt avonaiseen latauspistokkeeseen, vai haittaako pieni määrä vettä? 🤔
Luulis että suunniteltu niin että ei haittaa ja kuivuu ylimääräinen vesi pois.
Täytyy ensi kerralla lukita ovet ennen pesua.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aina autopesussa: sammuta auto, lukitse ovet. Sitten on luukkukin lukossa.
Oliko tesla model 3
Tesla model 3:ssa on erikseen pesutila, joka mm. lukitsee latausluukun.
Ei ollut Tesla vaan Citroën e-C4.
Jos kevyesti painamalla aukeaa niin onhan sen voinut pesuharjakin avata. Mutta joo, lukkoon vaan ensi kerralla, niin kai se yleensäkin kannattaisi laittaa. Jossain autossa saattaa oven kahvatkin olla sellaiset että harja voi vetäistä oven auki.
Auton sammuttamista ei yleensä suositella. Monien pesupaikkojen ohjeissa mainitaan nimenomaan päin vastoin, että älä sammuta moottoria. Joissakin autoissa voi mennä esim. käsijarru automaattisesti päälle sammuttaessa, ja sitten auto ei oikein liiku pesukadulla. Toki jos autonsa tuntee ja tietää ettei sellaista tapahdu, niin ei kai se sammuttaminen haittaakaan.
Nojoo, meni ehkä vähän ohi aiheen. En tuosta varsinaisesta kysymyksestä osaa sanoa sen paremmin kuin kysyjäkään. Luulis ettei vesiroiskeet tee mitään pysyvää vahinkoa. Kai siinä sen verran on järkeä käytetty suunnittelussa.
Vesi ja kosteat säätilat ovat sähkölaitteille myrkkyä.
Näin sähköautoilijana suosittelen sähköautojen käsivaraisesti pesua. En ikinä ajaisi sähköautoa kosteaan pesuhalliin pestäväksi jos meinaat autoa pitää yli kolme vuotta.
Kokeile jos et usko.
Tuolla toimintatapaa pitäisi sitten soveltaa erityisesti polttomoottoriautoihin. Niissä on sähköautoon verrattuna huomattavasti enemmän erilaisia antureita sähköliittimineen ja sen myötä paljon enemmän potentiaalisia vikakohteita esim. hapettuneista liitoksista johtuen.
Miten autot kestävät sateet ja varsinkin maanteillä kun vauhtia on ja vettä tulee taivaan täydeltä.
Ei se vesi sieltä liittimeltä mihinkään mene ja kesällä ei edes jäädy. Siellä voi olla jopa vesireikä josta vesi valuu maahan. Jos siellä on näkyvää vettä, niin kannattaa vaikka puhaltaa se ilmanpaineella pois.
Joo tässä aloittaja vastaa.. kaikki autossani toimii ok. Latasinkin eilen ja ei mitään häiriötä. Pesin useimmiten aiemmat autoni läheisen huoltsikan itsepesuhallissa edullisesti.
Mutta tuli tuo Abc mobiilisovellus ladattua (tuon sähköauton latauksen vuoksi), siinä oli tarjouksena 3 premiumpesua yhden hinnalla, niin tuli ostettua automaattipesut.
Täytyy jatkossa muistaa lukita ovet.
Mutta tuossa pesuhallissa sammutan auton ja ei haittaa vaikka käsijarru menee päälle kun ei ole pesukatu, vaan normaali harjapesu.