Kaljaralli alkaa maanantaina. Tuli naula Lappajärven viinakauppaan, loppuuko alko Lappajärveltä tänä vuonna vai ensi vuonna, vain ajan kysymys.
Vahvaa kaljaa kauppoihin maanantaista
Anonyymi-ap
26808
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä kyllä, nyt pääsee paljon helpommalla, ennen piti kantaa 12prk. -
- nii nyt vain 6prk. ja rosentteja on saman verran !
Olvin ja koffin mustaa 8% kun vetää muutaman tölkin niin jo laulattaa.
Pian on kaikki viinit kaupoissa ja toivottavasti väkevätkin.
No Kivitippua tämä ei pelasta
Paikallisilla mahtisuvuilla ei ole ongelmia alkoholin kanssa.
Joka suvussa on mustalammas, asia pidetään vaan salassa ja ollaan kaappijuoppona.
On sulla murheet.Hanki jotain tekemistä
Suomen myydyin vahvoista oluista on tähän saakka ollut Olvi Tuplapukki 8,5%. Se jää nyt valitettavasti Alkon hyllyille prosenttirajan ylittyessä niukasti. Kait sitten on tyydyttävä 8%'een Karhuun.
Eiköhän Olvi tiputa sen prosentit 8%
Vielä kun hinnat putoaisi, ainakin 8% 🤔
Hei maalaiset. Hei tollot!
Oletteko kenties kuullut että ulkomailta saa tilattua viinaa / muuta alkoholia ihan sinne junttilaan kotiovelle asti.
Ettekö? Ette varmaan koska olette niin saatanan idiootteja siellä.
Usein kuitenkin käy niin että tilattu kaljalasti jämähtää tulliin. Tulli voi varastoida sitä 6kk, verosuoritusta odottaen, ja kun myyjä taI ostaja ei kumpikaan mitään älyttömiä veroja maksa, niin hävittävät koko alkoholin, ja perässä tulee kirje seuraamuksineen.
Hei alkoholistit! Alkoholi ei ole mikään välttämättömyys.
Ette varmaan tulleet ajatelleeksi koska olette niin saatanan alkoholisteja siellä.
Ihan laillista tilata ulkomailta.
Monta nettikauppaa viros saksas jotka suosittelevat omilla sivuilla kuljetusfirmas.Maksat kuljetuksen erikseen ja viinatilauksen erikseen niin on laillista eikä tarvi sinun veroja maksaa.
Tillihan palautti juuri lähes 500 tilaajalle verot takaisin kun tyhminä olivat ne menneet maksamaan vaikka ne kuului myyjälle.S marketis 8% lagerolut 0.5 litraa 2.99 eur.On halpaa
- Jaa ettäkö tulli muka olisi palauttanut jotain verottajalle menneitä rahoja, en usko. Sitäpaitsi eikös se kuljetus-porsaanreikä tukittu jo aikoja sitten.
Mitään ei ole tukittu.Kaikki on ennallaan.
Alkoholin valmistusveroja on palautettu.
Jos myyjä on verovelvollinen niin suomen tulli ei voi periä valmisteveroja toiseen kertaan.Soittakaa vaikka Petteri Snellille
Tulli on laittanut myyjiltä perittäväksi yli 11-milj.euroa verosaatavia. Veronkierto-firmat koettavat tuota tappiotaan nyt paikata, ostajia kusettamalla.
Näin on tollot.
Kunnon juntit. Ette tajua mistään mitään. SYY: syntynyt pöndellä (lappajärvi)
Olvin vahvaa tuplapukkia oli ääsmarketis.
0.5 lasipullo 3.50 euroo.
Tuo on hyvää kun muutaman juo.
Santulla sitten jatketaan.
Jokainen nyt kaljaa hakemaan. Tämä on kansalaisvelvollisuus. Aloite kunnanvaltuustolle.
Ostan edelleen Liidelistä Olvin keppanaa punaisessa tölkissä 0.33 l 0.95 euroo
Ostat sitä koska olet köyhä tollo / maalainen tai näiden kombo eli maalaistollo.
Itse en moiseen 1 - 2 e/tölkki edes koske. Täyttä paskaa
Mielestäni hyvää.
Lappajärveläinen ei juuri muuta haluaisi juoda kuin israelilaista viiniä.
Kyllä keppana on halpaa.Liidelis Olvin Veikkokalja 0.95 eur tälkki.Sandels 1.12 eur.K kaupoissa Olvin Pirkka 1.05 eur
Ääskaupois Coop vähän pääle euron.
Nämähän on myydyimpiä kaljoja.
Sandels on ylivoimainen näistä ja 4.7%
Olvin Pirkka neloskalja 0.5 l 5.2% 2.40 eur.
on paras hintalaatu.
Sitten Olvin tuplapukki 8.% 3.99 0.5 kun haluat väkevämpää olutta
Lidlin olueissa on alkoholipitoisuuden määrässä suurempi vaihtelevuus, koska se ostaa ns. epäonnistuneita olut eriä halvalla, voi olla keppana ykkösolen vahvuutta.
Ruotsissa kaupat saa myydä vain max 3,5 pros. oluita. Suomipanimot tekee oluita myös ruotsinvientiin omia valmistuseriä. Asia saattaa liittyä tuohon?
pukkia oli jo kaupassa, sopii juhannusjuomaksi kunnon pukeille.