Vaikea miehenmetsästys

Vasta hiljattain sinkkuuntuneena en ole varsinaisesti miestä "metsästämässä", kunhan vaan alustavasti olen vilkuillut tarjontaa. Ja kyllä heikonlaiselta näyttää 3-kymppisten markkinat.

On miehiä, joihin minulla ei ole mitään saumaa, ja joista en ole edes kiinnostunut. On miehiä, joilla ei ole minuun mitään saumaa, mutta jotka ovat kiinnostuneita. Onkohan olemassakaan miehiä, joista minä olisin kiinnostunut?

Tässä iän karttuessa on nuo kriteeritkin kasvaneet... On liian lyhyitä, liian plösöjä, liian lihaskimppuja, liian laihoja, liian taviksia, liian erikoisia, liian nörttejä, liian cooleja, liian rumia, liian hyvännäköisiä................

Tahtoisin vain kohtuu katseltavan näköisen pitkähkön ja miehekkään keskivertokansalaisen, mutta nehän nyhjäävät vaimoineen ja lapsineen kodeissaan... niinkö?
301966
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Kuinka kukaan voisi sopia tuohon sinun kriteerilistaasi, varsinkin jos etsit tavallista miestä mutta ei saa olla "liian tavis". Millainen on "sopivan tavallinen" mies? Tutustutko uusiin miehiin, vai tyrmäätkö heti kättelyssä "jaha, pari senttiä liian lyhyt, ei sovin Minun Arvolleni, ja minähän olen täydellisen arvoinen, niin kuin naistenlehdissä sanotaan, eli SEURAAVA!".

Äänestä
  • (Suomi24 kusi, ja viesti jäi vajaaksi)

    Maailma on täynnä kivoja miehiä, mutta hekin varmaan käyvät vähiin katkeroituessaan, kun naiset vielä kolmekymppisenäkin etsivät sitä 183,25 senttiä pitkää, täydellistä miestä, jollaista ei ole olemassakaan.

    Äänestä

Sama vika tuntuu toimivan myös toisinkinpäin. Ei tunnu kovin helpolla löytyvän kunnollista seuraa hiukan alle kolmekymppiselle miehellekään. Itsekin olen vastikään sinkkuuntunut ja hiukan olen tarjontaa yrittänyt silmäillä, mutta huonolta näyttää...

Toisaalta eihän sitä tarviste kuin sen yhden, musta mistäpä sen löytäisi... ;)

Äänestä
  • Naiset jakavat itseään liikaa kaikenmaailman paskoille

    Äänestä

Minä voin teeskennellä etten ole sinusta kiinnostunut ja sitten sinä kiinnostut minusta.

Vaikka oikeasti rakastan sinua salaisesti.

Äänestä

Mun mielestä on outoa että vielä 3-kymppisellä on noi naurettavat kriteerilistat olemassa. Kiinnitä huomiosi niihin oman tasoisiin. Tasosi kuvittelen tietäväni tuon kriteerilistan perusteella, kukaan täysjärkinen ei tuollaisia laadi.

Äänestä
  • naisilla noi naurettavat kriteerilistat eikun pahenee tuonne 36-39 ikävuoteen.Sen jälkeen alkaa se normaalimieskin kelpaamaan kun huomaa ettei sellasilla kriteereillä ketään saa ja muuten jää ilman.

    Äänestä

  • Pitäisikö päälle kolmekymppisen sinkkunaisen ottaa ihan kuka vaan mies, joka tulee juttusille? Jos minä viehätyn vaikka Timo Rautiaisen näköisistä / tyyppisistä miehistä, pitäisikö kelpuuttaa se enemmän virkamiestä muistuttava, joka tulee puheille, vaikka ei yhtään nappaa? Minulle ainakin tulee puhumaan enimmäkseen lyhyet hoikat miehet, jotka ei kiinnosta yhtään, koska sellaisen rinnalla tunnen olevani jättiläinen. Sitten taas ne pitkät, vähän pyöreät ja raamikkaat jättää ihan tasan huomiotta.

    Tietysti jos on laatinut selkeän listan, johon ei poikkeuksia hyväksy, saa varmaan olla ihan yksin lopun ikänsä, mutta kai sitä naisellakin on oikeus jonkinlaisia itselle tärkeitä asioita painottaa parin valinnassa.

    Tuskinpa mieskään ottaisi naista, joka ei yhtään muistuta omaa ihannekuvaa, vaikka sitten kuinka mukava olisi.

    Äänestä

  • olla kriteereitä? kirjoitti:

    Pitäisikö päälle kolmekymppisen sinkkunaisen ottaa ihan kuka vaan mies, joka tulee juttusille? Jos minä viehätyn vaikka Timo Rautiaisen näköisistä / tyyppisistä miehistä, pitäisikö kelpuuttaa se enemmän virkamiestä muistuttava, joka tulee puheille, vaikka ei yhtään nappaa? Minulle ainakin tulee puhumaan enimmäkseen lyhyet hoikat miehet, jotka ei kiinnosta yhtään, koska sellaisen rinnalla tunnen olevani jättiläinen. Sitten taas ne pitkät, vähän pyöreät ja raamikkaat jättää ihan tasan huomiotta.

    Tietysti jos on laatinut selkeän listan, johon ei poikkeuksia hyväksy, saa varmaan olla ihan yksin lopun ikänsä, mutta kai sitä naisellakin on oikeus jonkinlaisia itselle tärkeitä asioita painottaa parin valinnassa.

    Tuskinpa mieskään ottaisi naista, joka ei yhtään muistuta omaa ihannekuvaa, vaikka sitten kuinka mukava olisi.

    Kyllä pitää!

    Äänestä

  • Vanha aloitus, mutta 30nen, tuskin vaikeeta paitsi noilla kriteillä löytyisi ikinä. Oho:O.
    En ole edes tiennyt, että ihmiset on täältä, siis kyllä oon kuullut noista chatti jutuista, mutta eikös niihin eri-ketjut kun tämä :O?

    Äänestä

Kun ei parveile sun ympärillä niitä standardi täydellisiä poikamiehiä ja joka päivä mummuituu lisää.

Äänestä

Kuka oikeasti haluaa tollasta sinkkusarjoja raamattunaan pitävää pissistä?

Unohda ne isän ja äidin ja muiden kehut, samanlainen paska sä oot ku muutkin.

Äänestä

No yksinkertaisesti parhaat viedään päältä, ja ne eivät tule takaisin kiertoon, noin suuremmissa määrin. Sitten on ne joita ei ole lykästänyt, tai ekalla uusintakierroksella. Ne eivät usein ole ottamisen arvoisia, koska ihmissuhdetaidot alunalkaenkin heikot, ongelmat uusiutuvat aina uusissa suhteissa. Joten jos kolmekymppisenä ei ole vielä löytynyt, on vielä mahiksia, vaikkakin töitä joutuu paljon asian eteen tekemään. Neljänkympin jälkeen tilanne huononee vaan, eikä silloin ole ottamisen arvoisia enää laisinkaan jäljellä.

1Äänestä
  • Takaisin kiertoon tulee lähinnä paskaa

    Äänestä

Eikö ole sitä unelmien "rinssiä" tullut valakoosella "aasilla" kotias pistäen sut polvilleen käyttäen hurmauskeinoja: raha, status, asema, tyhmyys.
Onko isin pikku kiva tyttö joka on maailman upein neito, alkanut pelätä joutuvansa vanhaksipiiaksi?
Voi jesus kun nauran tuollaiselle täydellisyyden tavoittelijalle joka luulee liikaa itsestänsä.
Samanlainen tavallinen takapihan tiina oot kuule kysees joten putoa sieltä pilvistä tähän karuun ja tavalliseen elämään tai et koskaan saa yhtään ketään miestä kaveriksi.
Onneksi vaikka olen vapaa 30 mies niin minulla on naispuolisia kavereita ja tosi hyviä sellaisia runsaasti.
Elä sä vain puuttees, meikäläistä se ei haittaa, heeeeeh.

Äänestä

Luonne on tärkeintä.
Jos naurat ja viihdyt seurassa, koet olosi rennoksi ja hyväksi, niin se voisi olla siinä.
Nipottajat ja liianlöysät, jäykät ja isoegoiset jätä väliin.
Samoin mielialalääkkeiden syöjät.

Äänestä

Aloittaja etsii vieläkin prinssiä, 15 vuoden jälkeen, ei tyydy vähempään. Saman kohtalon kokevat naiset vielä tänä päivänäkin jotka kuvittelevat löytävänsä tismalleen sellaisen mitä haluavat.

Äänestä
  • Nirso nainen ei saa miestä ikinä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Nirso nainen ei saa miestä ikinä.

    Ei saa ätmikään

    Äänestä

  • 15 vuotta on naiselle silmänräpäys ja aloittaja on jo varmasti pitkälti yli 40v muumio jonka vuodet kiitivät luotijunan lailla silmien edessä ja nyt hänellä ei ole saumaa enää edes puliukkoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    15 vuotta on naiselle silmänräpäys ja aloittaja on jo varmasti pitkälti yli 40v muumio jonka vuodet kiitivät luotijunan lailla silmien edessä ja nyt hänellä ei ole saumaa enää edes puliukkoihin.

    Terve Naisasislooseri! Eipä näytä sinullakaan olevan saumaa minkäänlaisiin naisiin ja vuodet senkun vierivät....

    Äänestä

  • Tiedät aloittajan 😳? Huh aikaa mennyt tuosta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tiedät aloittajan 😳? Huh aikaa mennyt tuosta.

    Nal ei tiedä mitään. Kunhan suutaan pieksee

    Äänestä

Mitenköhän uppoisi ap:lle? Nörtti joka ajaa prätkällä ja pituutta löytyy 178. Kroppa yleisurheilijan, lyhyt parransänki, lyhyt tukka. Remontti hullu. Pentukoiran omistaja.

Yksin liikkuessa aika cool. Koiran kanssa sosiaalinen, oman koiran tuki ja turva joka myös näyttää hellittely muille. Kotona läheisyyttä antava/kaipaava niin kuin raukkautta. Töissä itsevarma joka ei kumartele kenellekään, paitsi asiakkaille.

Eronnut ja lapseton mies omakotitalossa. Ikää ei vielä neljääkymppiä. Ulkonäköäni kuvailisin miehekkääksi mutta ihan perus jampaksi. Outoa kyllä jostain ihmeen syystä 20-25v naiset kiinnostuvat minusta normaalissa elämässä (enkä tarkoita päiväunia tai humaltuneissa mielentiloissa)?!

Sellainen yksilö on eksynyt OkCupid puolelle.

Äänestä
  • Aloituksesta 15 vuotta aikaa...

    1Äänestä

  • Mulla tuossa tyypissä, tökkäis heti, nämä- eronnut, nörtti, koira ja prätkä ja parransänki.
    Liian massatyyppi. Varmaan on tatuointejakin ja kaikkee muuta mitä muillakin. Minä pidän sellaisista, jotka ei ole joukkosieluisia muiden matkijoita. Sellaisista, jotka erottuvat massasta yksilöinä. Mutta eivät silti ole mitään outoja hyypiöitäkään.

    Äänestä

Tuollainen nainen ei saa koskaan pysyvää parisuhdetta. Aloittaja on ihan varmasti edelleen sinkku. Kymmenien ja taas kymmenien lyhyiden suhteiden jäälkeen

Äänestä

Kaikki hyvätkin miehet, jotka voisivat sopia kuvauksiisi lähtevät hekin hakemaan lopulta Thaimaasta ja muualta maailmasta itselleen kunnon vaimon, koska teitä rahanahneita suominaisia ei kiinnosta nykyään enää muuta kuin miehen työ ja koulutus eli = raha.

Thaimaalaisille on edelleen ystävät ja perheet tärkeimmät asiat, koska kulttuuri opettaa nöyräksi toisin kuin lellityille suominaisille joille ei tänä päivänä riitä enää mikään.

Terveisin 188cm, hyvätuloinen (65 000e/v) yrittäjä joka lopulta löysi vaimon vuonna 2006 Thaimaasta.

Äänestä
  • Just, niitä thaikkujahan ei raha tai elintaso kiinnosta yhtään.

    Äänestä

Itsekin haeskelen naista itselleni. En mitään vanhaa lahnaa vaan nuorta ja kimmoisaa, mutta en liian nuorta, koska en jaksa kuunnella mitään angstista elämäntuskaa. Vuodatan sellaista ihan liikaa jo itsekin.

Hän saisi olla seikkailunhaluinen ja matkustelusta pitävä, mutta ei liian menevä, sillä minä voin pahoin niin autossa kuin junassakin sekä pelkään lentämistä. Enimmäkseen matkustelen sauvakävellen, joten naiseni voisi myöskin olla liikunnallinen eikä mikään kohonnut pullataikina sohvalla. Liian liikunnallinen taikka hyväkuntoinen hän ei kuitenkaan voi olla, sillä muuten joutuisin kirimään lenkillä hänen perässään.

Naiseni tulisi olla hyvätuloisissa töissä, sillä olen itsekin työmarkkinoiden käytettävissä ja odottelen pääsyä hyväpalkkaiseen työhön. Toisaalta naiseni ei saa olla liian hyvätuloinen, koska minusta miehen tulee parisuhteessa ansaita enemmän kuin naisen. Arvostan myös käteviä käsiä keittiössä ja imurin varressa, sillä minä huolehtisin autosta, jollainen sinulla toivottavasti on.

Mitä ulkonäköön tulee, olen itse katseen ja puntarin kestävä, joskin painoindeksini alkaa kolmosella. Odotan katseenkestävyyttä naiseltani, mutta mitään peiliinkatselijaa en halua, vaan vaatimattoman ja itseensä tyytyväisen ihmisen. Kauniiden naisten on siten turha vaivautua, mutta laitathan kuitenkin edustavan kuvan itsestäsi vastaukseen mukaan.

P.S. Oma asunto olisi naiselleni eduksi, sillä äitini ei pidä yövieraista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulee olemaan kirjoitti:

Vasta hiljattain sinkkuuntuneena en ole varsinaisesti miestä "metsästämässä", kunhan vaan alustavasti olen vilkuillut tarjontaa. Ja kyllä heikonlaiselta näyttää 3-kymppisten markkinat.

On miehiä, joihin minulla ei ole mitään saumaa, ja joista en ole edes kiinnostunut. On miehiä, joilla ei ole minuun mitään saumaa, mutta jotka ovat kiinnostuneita. Onkohan olemassakaan miehiä, joista minä olisin kiinnostunut?

Tässä iän karttuessa on nuo kriteeritkin kasvaneet... On liian lyhyitä, liian plösöjä, liian lihaskimppuja, liian laihoja, liian taviksia, liian erikoisia, liian nörttejä, liian cooleja, liian rumia, liian hyvännäköisiä................

Tahtoisin vain kohtuu katseltavan näköisen pitkähkön ja miehekkään keskivertokansalaisen, mutta nehän nyhjäävät vaimoineen ja lapsineen kodeissaan... niinkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu