Naimisissa 30vuotta lapset maailmalla tuli ero 2vuotta sitten jäin työttömäksi asun pienessä yksiössä olen masentunut en nuku öisin en saa enää elämästä kiinni työttömyys tuella ei elä olen vain seinien sisällä mikä avuksi että saisin elämästä taas kiinni Raitis mies.
Avioero ja työtön
7
377
Vastaukset
- Anonyymi
Lääkäriin hakemaan apua.
- Anonyymi
Joo lääkärillä käynti kannattaa.Maksaa kyllä vähän,avaa kyllä asioita eteenpäin.
Työkkärin jonossa ei tarvitse olla viimeisenä. Hei,
Saitkin jo hyvän vinkin hakeutua lääkäriin. Ohessa tiedoksesi myös matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada keskustelutukea. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Näihin ei kannata turvautua. Kokemusta valitettavasti on.
- Anonyymi
Suomessa elämiseen tarvitaan rahaa.
Se tulee joko ansiotyöllä, tulonsiirtoina tai harmaalla taloudella.- Anonyymi
Vastasit omaan aloituksees, mut hyviä ohjeita!
- Anonyymi
Ryyppää oikein kunnolla pari viikkoa, niin elämä alkaa taas maistumaan. Itse käytän tuota kahden viikon kuuria ja sen jälkeen olen kuin uudesti syntynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571848Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18897- 84873
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50729Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2717- 63715
- 68695
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74648- 65543