Ei saa enää tienata 300e/ kk

Tai käytännössä vähän alle.

Onko löydetty vanha viisaus että työttömän pitää olla kokonaan työttömänä ja pärjätä mahdollisimman niukasti jos ollenkaan.

Työttömyyden myötä on tulevat rahat hurjasti vähentyneet, kulut ruoka, sähkö, lämmitys, kaikmi vaan nousseet...
16318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Nyt saa itse valita kumpi köyhä on . Minä lopetan osaaika työt ja jään työttömäksi . Murto varkauskeikkoi on ehkä tiedossa .

Äänestä

Mittareiden mukaan olisi laskenut nuo hinnat.
Mutta itse huomaan kuluttavani vähemmän. Käyn harvoin kaupassa koska en niin tykkää olla kaupoissa. Sitten kyllä ostan vähän enemmän ja katson päiväyksiä että kestävät toinen toisiaan pidempään. Kokonaisostoni ovat vähentyneet.
Mä luulen että tämä hallitus antaa tilaa elämälle kuin mikään hallitus tähän mennessä.
Nyt vaan mennään muutoksen aikaa ja asiat voivat mennä hassusti joissakin asioissa.
Kyllä tuo tienauskin tulee korjaantumaan koska se on juuri hallituksen suuntaus, että ihmiset saavat tehdä töitä ja maksaa veroja vähemmän.
Vasemmistohan halua enemmän veroja koska niillä ei ymmärrys riitä siihen, että ihmisen saama raha lähtee kiertoon ja kulutukset + palvelut voimistuvat.
Näin veroa saadaan siitä että ihmiset aktivoituvat ja voivat hyvin.
Mutta muutos on kamalan iso kun ottaa huomioon kuinka pitkään sdp on maatamme kurjistanut.

Äänestä
  • Vasurit halusivat kaikki pakkotyöhön.

    Äänestä

Kannattaa tehdä pimeästi.

Äänestä

suurin osa ihmisistä hakeutuu töihin vain palkan ja rahan takia. Tarvitsevat fyffeä ostaaksensa kaupasta kaikkea kivaa dingel dangelia ja maksaaksensa laskuja.
Heitä ei juurikaan kiinnosta tai innosta onko työpanoksellansa mitään hyötyä kenellekään. Ovat puuhastelijoita ja säheltäjiä. Jos saisivat valita niin hengailisivat ympäriinsä tai tekisivät omia juttujansa työaikana. Osa työssä käyvistä on jopa etätöissä. Kehuvat sillä asialla. Heh heh. Täyttä hulluutta. Liksa juoksee mutta mitään todellista ei tapahdu. Moni tosin hurskastelee työpanoksellansa ja ovat omasta mielestänsä korvaamattomia. Katin korvat sanon minä.

Idealistinen työtön sen sijaan on moraaliltansa esimerkillinen ihminen. Hän tiedostaa että olisi työpaikalla hyödytön verkon paino. Pelkkä kuluerä. Hiekkaa rattaissa. Siksipä hän ei hakeudukaan töihin kun tiedostaa millainen tapaus oikeasti on ihmisenä. Sen vuoksi työttömyys on hänelle eettismoraalinen primäärinen valinta. Pienempi paha siis kustannusten vaakakupissa. Työttömänä ollessansa hän ei ole työmarkkinoiden tulppana estämässä työhön hinkujia työllistymästä. Työpaikkoja kun on rajallinen määrä. Ei niitä riitä kaikille.

Äänestä

Hallitus haluaa rangaista osa-aikaistatyötä tekeviä. Ikäänkuin tällä se osa-aikaistatyö muuttuisi kokopäivätyöksi.
On tämä sairas maa. Omia palkkoja vain nostavat ja ovat kaikki täysin pihalla kaikesta nykymenosta työn saamisen suhteen. Suomi on jo kuin natsisaksa aikoinaan.

Äänestä
  • Satosta turhempaa ja osaamattomampaa ministeriä saa kaukaa hakea.
    Mitä tuo on saanut aikaan?
    Ei yhtään mitään.
    Ei kehtaa näyttää naamaa, kun tietää itsekin että kaikki on mennyt pieleen.

    Äänestä

niin monta ministeria niin on mielipieitä,

Äänestä

Ei missään ole kielletty etteikö saa tehdä työtä ja tienata vaikka sen 300€/kk!

Äänestä
  • ei olekaan kielletty. Joillakin on ideana ja tavoitteena tehdä ihan vaan pikkasen töitä korvausrahojen päälle. Ns. suojaosan verran. Silloin pärjää suht kivasti eikä tarvitse mennä joka päivä pakertamaan 8 tuntisia työpäiviä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    ei olekaan kielletty. Joillakin on ideana ja tavoitteena tehdä ihan vaan pikkasen töitä korvausrahojen päälle. Ns. suojaosan verran. Silloin pärjää suht kivasti eikä tarvitse mennä joka päivä pakertamaan 8 tuntisia työpäiviä.

    Hyvä että kyseinen vedätys lopetetaan jota varmasti kaupat ovat käyttäneet hyväkseen ja vähentäneet henkilökuntaa, koska saavat helposti muutaman tunnin tekijöitä tarvittaessa.

    Äänestä

Tässä esimerkki, että kaikki vanhatkin kaivetaan nyt takautuvasti esille:
https://www.hs.fi/urheilu/art-2000010500336.html

Valtio haluaa antaa signaalin että jos olet työtön, pysy työttömänä.

Oman maansa saa polttaa...

Äänestä
  • Tämä on muuten huvittava. Jos vaikka kävelee päivittäin parisen tuntia niin tulkitaan yrittäjäksi, koska yhtä hyvin voisi työllistyä ammattikävelijänä urheilukisoissa ammatikseen rahaa vastaan. Tai entäpä jos rakentaa kuntosalin omaan kotiin ja harrastaa kuntosalia ja tanssii zumbaa kotona neljän seinän sisällä katsoen YouTubesta tanssivideoita 6 päivänä viikossa 2-3 h/päivä sen sijaan, että ostaisi kuukausittaisen kuntosalijäsenyyden, johon sisältyy ryhmäliikuntatunnit? Varmaan tulkitaan yrittäjäksi, heh heh:)

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tämä on muuten huvittava. Jos vaikka kävelee päivittäin parisen tuntia niin tulkitaan yrittäjäksi, koska yhtä hyvin voisi työllistyä ammattikävelijänä urheilukisoissa ammatikseen rahaa vastaan. Tai entäpä jos rakentaa kuntosalin omaan kotiin ja harrastaa kuntosalia ja tanssii zumbaa kotona neljän seinän sisällä katsoen YouTubesta tanssivideoita 6 päivänä viikossa 2-3 h/päivä sen sijaan, että ostaisi kuukausittaisen kuntosalijäsenyyden, johon sisältyy ryhmäliikuntatunnit? Varmaan tulkitaan yrittäjäksi, heh heh:)

    Entäpä jos kotona opiskelee kieliä parisen tuntia per päivä ihan itsekseen kuuntelemalla YouTubea ja lukemalla kirjaston kirjoja, varmaan tulkitaan päätoimiseksi opiskelijaksi?

    Äänestä

Hallitus haluaa tappaa näivettämällä omaa kansaa.

Äänestä

Entäpä jos jalka on poikki ja kuntoutukseen tarvitsee liikuntaa joka päivä? Varmaan tulkitaan päätoimiseksi yrittäjäksi kun harrastaa liikuntaa joka päivä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tai käytännössä vähän alle.

Onko löydetty vanha viisaus että työttömän pitää olla kokonaan työttömänä ja pärjätä mahdollisimman niukasti jos ollenkaan.

Työttömyyden myötä on tulevat rahat hurjasti vähentyneet, kulut ruoka, sähkö, lämmitys, kaikmi vaan nousseet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu