Pelastuksen ja kadotuksen tuoksu

Anonyymi-ap

Evankeliumin julistajat, kaikki jotka maailmassa Kristuksesta tavalla tai toisella todistavat, ovat hänen tuoksunaan maailmassa:

2 Korinttolaiskirje 2:15-16
"Sillä me olemme Kristuksen tuoksu Jumalalle sekä pelastuvien että kadotukseen joutuvien joukossa: näille tosin kuoleman haju kuolemaksi, mutta noille elämän tuoksu elämäksi. Ja kuka on tällaiseen kelvollinen?"

Kristus on meidän kristittyjen pelastaja. Hän kantoi meidän syntiemme tuomion ja rangaistuksen ristillä.

2 Korinttolaiskirje 5:21
"Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi."

Häntä rangaistiin meidän synneistämme, niin että me emme joudu kadotukseen, koska olemme häneen turvanneet ja luottaneet ja siinä luottamuksessa pysymme.

Kadotukseen joutuville Jeesus on heidän syntiensä tuoksu ja niiden aikaansaaman tuomion tuoksu. Niinkuin Raamattu todistaa, häntä rangaistiin myös niiden synneistä, ketkä eivät tule uskomaan itselleen pelastukseksi (2 Korint. 5:19, 1 John. 2:2). Meidän osaltamme, jotka uskomme, iankaikkinen rangaistus on kärsitty, me emme joudu siihen, koska Kristus, Jumala itse, lihaksi tulleena, kärsi siihen verrattaen ristillä, meidän synneistämme, mutta myös koko maailman synneistä. Siksi Roomalaiskirjeessä sanotaan että ei ole enää mitään kadotustuomiota niille, jotka ovat Kristuksessa (Room. 8:1).

Koska pelastus on niin suuri, Jeesus meidän puolestamme rangaistuna, niin on myös niiden tuomio samalla mitalla suuri, jotka eivät tätä rakkautta huoli ja pitävät sen arvottomana ja pysyvät epäuskossaan (Matteus 25:31-46). Eikä meidän kuulu olla ulkokultaisia tässä asiassa. Olemme jokainen pelastettuja tuosta samasta pimeydestä, joka kadotukseen joutuvissa vaikuttaa.

0

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        52
        4367
      2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        111
        4199
      3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        42
        4100
      4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        69
        3958
      5. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3374
      6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        67
        3269
      7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        152
        3241
      8. Kun aika on oikea niin

        Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
        Ikävä
        17
        1592
      9. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        45
        1531
      10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

        Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
        Ikävä
        129
        1140
      Aihe