Uskö sähköautoihin on hävinnyt

Kauppalehti: Volkswagen siirtää miljarditolkulla sähköautorahaa polttomoottoreiden kehitykseen Fossiilimoottoreiden kehittämiseen.
7193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pientä lillukanvartta sähköautojen kehitysrahaan verrattuna. Sähköautot ovat edelleen VW:n valtavirta ja bensakoneita tarvitaan vaan pikkaisen pidempään plugareissa kun VW:ssä ajateltiin aiemmin.
Ei mikään muutos VW:llä vaan ainoastaan pientä hienosäätöä plugareiden suhteen.

Äänestä
  • Mikäpä autotehdas ei haluaisi, että valmistaisi pelkästään sähköautoja mutta niin vain ei mene. Polttareista on vaan edelleenkin suurempi kysyntä VW:n koko markkina-alueella.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mikäpä autotehdas ei haluaisi, että valmistaisi pelkästään sähköautoja mutta niin vain ei mene. Polttareista on vaan edelleenkin suurempi kysyntä VW:n koko markkina-alueella.

    Sähköautokiihkoilu on tyypillistä vain Pohjoismaissa! Kyllä sen näiltä sivuiltakin huomaa.

    Äänestä

  • "Sähköautot ovat edelleen VW:n valtavirta"

    Mistä lähtien? :O

    Äänestä


  • Höpöhöpö. VAG myymistä autoista ekalla quarterilla tänä vuonna reilusti yli 90% oli polttomoottori ja polttomoottorillisten osuus kasvoi vuoden takaiseen.


    Volkswagen Group delivered over 2.1 million vehicles worldwide in Q1 2024, up 3.1% year-on-year. However, VW Group EV sales stayed at 136,400, down 3.3% year-on-year. Total EV sales represented 6.5% of the total volume, compared to 6.9% a year ago.

    https://www.fleeteurope.com/en/financial-models/europe/article/volkswagen-ev-sales-shrink-european-market-slows-down?t%5B0%5D=Volkswagen%20Group&t%5B1%5D=Electrification&curl=1

    Äänestä

Ympäristökusipäät ei tässä maassa päätä millä ajetaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kauppalehti: Volkswagen siirtää miljarditolkulla sähköautorahaa polttomoottoreiden kehitykseen Fossiilimoottoreiden kehittämiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu